Цікаво знати

Видалення матки: «за» і «проти»

Гістеректомія проводиться при злоякісних утвореннях, міомі матки і навіть ендометріозі. Розбираємося, в яких випадках вона необхідна, а коли можна спробувати обійтися більш щадними методами лікування.

Гістеректомія – видалення матки – одна з найпоширеніших у світі і в Росії гінекологічних операцій. 38% всіх випадків хірургічного втручання, пов’язаних з жіночої репродуктивної системою, стосуються повного або часткового видалення матки. У деяких випадках операція життєво необхідна, деяких – дозволяє зменшити або зовсім позбавити від сильного болю або дискомфорту. Але в деяких випадках проблема може бути вирішена за допомогою менш радикальних методів і операція не є необхідною. Ми спробували розібратися, в яких випадках не можна обійтися без видалення матки, а коли можна спробувати інші методи лікування.

Коли видалення матки необхідно

Злоякісна пухлина

Всього 8-12% всіх випадків видалення матки пов’язані із злоякісними пухлинами органів жіночої репродуктивної системи. Однак якщо діагностований рак матки, шийки матки, піхви, маткових труб і / або яєчників операція практично неминуча і чим раніше вона буде проведена, тим вище шанси на успіх терапії.

Міома матки

Далеко не в кожному випадку міома – показання для видалення матки. Найчастіше лікарі намагаються обійтися менш радикальними засобами. Однак є кілька випадків, коли видалення матки все ж необхідно. Гістеректомія при міомі обов’язкове, якщо хвороба супроводжується випаданням або опущеними матки, а також в тому випадку, якщо є підозра, що пухлина може бути злоякісної.

Запалення матки і придатків

Запалення маткових труб, а також придатків матки – небезпечне захворювання, яке до того ж може протікати непомітно і безсимптомно. Якщо хвороба не була вчасно діагностовано і не було розпочато лікування, запалення може стати хронічним, торкнутися органи, розташовані поблизу. Видалення матки і яєчників обов’язково в тому випадку, якщо через хворобу почалося утворення гнійного шару – в цьому випадку гістеректомія практично неминуча.

Ускладнення при пологах

Неконтрольоване маткова кровотеча, а також розрив матки під час пологів – нечасті, але небезпечні стану, які також є показанням до обов’язкового видалення матки. В іншому випадку життя жінки може бути в небезпеці.

аденоміоз

Аденоміоз – це стан, при якому ендометрій, тканина, що вистилає порожнину матки, проростає в стінки матки. Далеко не кожен випадок цього захворювання – показання до видалення матки, але якщо жінка втрачає надто багато крові, якщо у неї розвивається серйозний дефіцит заліза, може бути рекомендована операція з видалення матки.

 

Коли без видалення матки можна обійтися

Міома матки

У більшості випадків міома – не показання до видалення матки. Навіть якщо вузлів багато, якщо вони ростуть і навіть провокують маткова кровотеча – це все більше не вважається обов’язковим показанням до видалення матки.

випадання матки

У деяких випадках випадання матки може стати показанням до її видалення, однак в більшості випадків впоратися з проблемою можна іншими методами – наприклад, за допомогою операції.

ендометріоз

Видалення матки рекомендують при особливо важких випадках ендометріозу, які супроводжуються сильною кровотечею і болем, а також в тих випадках, якщо жінка не планує більше дітей і їй виповнилося 45 років. Однак лікарі все частіше рекомендують спробувати більш щадні методи лікування – гормональні препарати, установку внутрішньоматкової спіралі та інші.

маткова кровотеча

Якщо кровотеча не загрожує життю жінки, гістеректомія також не рекомендується.

Голос Сокальщини на GoogleNews