"Серйозною проблемою для України стала епідемія ВІЛ-інфекції – СНІДу. Уряд прийняв програму боротьби з цим важким захворюванням. Для цього також об’єднуються Міжнародні організації, медики, громадськість". Цими словами розпочала свій звіт про підсумки роботи Координаційної ради з питань протидії ВІЛ-інфекції-СНІДу, туберкульозу та іншим інфекційним хворобам за 2011 рік її голова, заступник голови райдержадміністрації Наталія Карташова. Вона підкреслила, що ведеться широкомасштабна робота, щоб зменшити ризик передачі цієї хвороби, захистити життя людей, які живуть з нею, забезпечити населенню доступ до профілактики від важкої недуги тощо. Необхідно донести до людей інформацію про це, щоб вони зрозуміли, як важливо вчасно виявити смертельнонебезпечну хворобу, а також толерантно ставились до хворих на ВІЛінфекціюСНІД…
Цю роботу на місцях, власне, і координує вищеназвана рада, її члени торік засідали чотири рази. Н. Карташова детально розповіла про важливі питання, які розглядали на цих засіданнях, спільну співпрацю з медичними, правоохоронними, наркологічними службами, РЦСССДМ, відділом у справах сім’ї та молоді та ін. Велику увагу, зокрема, приділяли роботі кабінету "Довіра", який працює у Сокальській ЦРЛ.
Обговорюючи доповідь, директор Сокальського РЦСССДМ Ігор Дещаківський, зокрема, зазначив, що працівники служби постійно виступають у школах району, проводять бліцопитування про шкідливі звички тютюнопаління, вживання алкоголю, наркотиків, а також бесіди, тренінги. Учням пропонують відеокліпи та відеофільми на цю тему, постійно підкреслюючи, що своєчасне виявлення запобігає прогресуванню хвороби, дає добрі наслідки в їх лікуванні. Старшокласники також заповнюють анкети. Як показує практика, учнів цікавлять ці теми.
Заступник головного лікаря Сокальської ЦРЛ Марія Кріль розповіла, що в лікарні придбали десять лейкоцитарних фільтрів крові, вони є в реанімаційному відділенні, але їх ще не використовували, бо не було потреби. Це позитивний момент, а негативний те, що малий відсоток обстеження населення (в основному їх проходять вагітні та донори). І медики вирішили показати в цьому добрий приклад. Мабуть, їх варто наслідувати і іншим службам. Носіїв різних інфекцій багато, є вони в пологовому відділенні: там родять і наркоманки і ВІЛінфіковані з Червонограда, Соснівки. Дехто з жінок знає, що чоловік хворий, але сподівається, "а може пронесе", наражає на небезпеку ще ненароджену дитину. Тож боротьбу за здоров’я нації кожен повинен почати з себе.
Далі Н. Карташова розповіла про виконання рішень засідання Координаційної ради з питань запобігання ВІЛ-інфекції-СНІДу, туберкульозу та іншим соціальнонебезпечним хворобам за листопад 2011 року. Одним із питань, які тоді розглядали члени ради, була діяльність кабінету "Довіра", який створили для профілактики ВІЛінфекціїСНІДу, проведення просвітницької роботи, забезпечення лікувальносоціальною допомогою ВІЛінфікованих та хворих на СНІД, здійснення контролю за епідемією. Пані Наталія підкреслила, що при бажанні кожен може анонімно обстежитись в цьому кабінеті, а в разі необхідності отримати медичну допомогу, консультації тощо. Особливу увагу в лікарні приділяють вагітним жінкам. У Сокальському РЦСССДМ працює мобільноконсультативний пункт. Його працівники провели 36 лекційтренінгів щодо запобігання негативних явищ в нашому житті. Ними охопили 18 навчальних закладів. Для учнів загальноосвітніх шкіл, професійних ліцеїв розроблено тест "Що заважає кинути палити?" 1860 учнів прослухали лекції про шкідливість тютюну і алкоголю, ранніх статевих зв’язків, захворювання на ВІЛінфекцію тощо. Для учнів 511 класів проводили конкурси малюнків "Ми вибираємо здоров’я", плакатів "Головне в іміджі це здоров’я", "Молодь за майбутнє без СНІДу", "Я вибираю здоров’я". Тобто, головну увагу акцентували на здоров’ї, негативному ставленні молоді до шкідливих звичок. Три плакати потрапили на обласний конкурс. В День боротьби зі СНІДом у всіх школах провели бесіди, лекції, конкурси малюнків, тематичні уроки з основ здоров’я, біології та ОБЖ, години класного керівника тощо. За словами Н. Карташової, виникла проблема з поширенням негативних явищ в Угнівському аграрному ліцеї. Директор Сокальського професійного ліцею Ольга Красільчук зазначила, що безконтрольні юнаки та дівчата (а в багатьох або нема одного з батьків, або вони за кордоном) можуть спробувати і запалити, і спиртне випити, і вколотися. Добре, якщо працівникам ліцею боротися з цим допомагають медики, правоохоронці. Це дисциплінує молодь, допомагає їй зорієнтуватися в бурхливому життєвому морі.
Лікар-інфекціоніст Сокальської ЦРЛ Ярослав Ворона проаналізував стан захворювань на інфекції, що передаються статевим шляхом за 2011 рік. Він, зокрема, відзначив, що ВІЛінфекціюСНІД найперше поширюють групи т. з. ризику ін’єкційні наркомани, повії, чоловіки, які мають секс з чоловіками. І з цим необхідно боротися. Як свідчить статистика, третина ВІЛінфікованих заразились саме статевим шляхом. Тож життєвоважливою є профілактика цих вразливих груп населення, бо хоч заходи щодо протидії епідемії проводять, але вони ще малоефективні. На Львівщині 35,5% хворих заразилися статевим шляхом, 43% ін’єкційні наркомани.
На Сокальщині торік виявили вісім ВІЛ-інфікованих, серед них п’ять жителів нашого району. На обліку в нас є 14 ВІЛ-інфікованих, один в стадії СНІД-у і одна дитина до двох років в стадії підтвердження. За час спостереження померло сім осіб і в цьому році один чоловік помер від СНІДу. Окрім того, померли ще три особи, які спостерігались в обласному Центрі СНІДу. Торік у нас було виявлено два ВІЛінфікованих, зараз їх лікують. Інфекцій, які передаються статевим шляхом, є багато, тільки основних понад двадцять. Це ВІЛ, сифіліс, гонорея, трахомоніоз, хламідози, генітальний герпес, кондиломи та ін. Наявність цих інфекцій збільшує ризик захворювання на ВІЛінфекцію у 50300 (!) разів під час кожного незахищеного статевого акту. Діагностика цих хвороб налагоджена, але вона платна і не всім по кишені. Зрештою, у людей ще низька свідомість, навіть коли ВІЛінфікованим безкоштовно роздають презервативи, більшість відмовляються їх брати. Чимало хворих, які стоять на обліку у дерматовенеролога, нарколога, фтизіатра, уролога, не обстежуються і передають інфекції своїм статевим партнерам. Якщо раніше ми говорили тільки про ВІЛінфікованих, то тепер зростає кількість хворих на СНІД, причому на останніх III і IV стадіях. Тож дуже важливо проводити роз’яснювальну роботу, особливо серед молоді, підвищувати свідомість населення, робити все, щоб ці хвороби зникали з нашого життя.
Валентина БЛУДОВА.