Питання належного виховання дітей, досягнення порозуміння між батьками і дітьми завжди були важливими й актуальними. Особливо у підлітковому віці у дітей частішими стають прояви негативізму, неслухняності, порушення норм поведінки, прогули занять, вчинення правопорушень та злочинів.
Щоб не допустити біди, батьки повинні цікавитись, з ким дружить дитина, чим захоплюється, де проводить вільний час, в якому вигляді та стані приходить додому, не дозволяти дитині пізно ввечері перебувати на вулиці, не допускати появи в оселі чужих речей, постійно цікавитись навчанням і поведінкою дитини в школі, допомагати вирішувати конфліктні ситуації порадою.
Cім’я – це перший вихователь дитини, в сім’ї дитина набуває життєвого досвіду.
Батьки зобов’язані піклуватися не лише про здоров’я дитини, забезпечувати їй належні умови проживання, а й дбати за моральний розвиток дитини, виховувати її в дусі поваги до інших людей, до громади, любові до своєї сім’ї та родини, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, яка є обов’язковою, готувати її до самостійного життя.
Служба у справах дітей райдержадміністрації інформує батьків: у випадках, коли батьки ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей (зокрема, за пропуски дітьми уроків без поважних причин), вони несуть відповідальність відповідно до статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вчинення дитиною віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років адміністративного правопорушення (розпивання пива, слабоалкогольних, алкогольних напоїв, куріння в громадських місцях, хуліганські дії) тягне за собою накладення штрафу на батьків від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вчинення неповнолітніми злочинів (таких як крадіжка, розбій, грабіж, незаконне заволодіння транспортним засобом, хуліганство, умисне тяжке тілесне ушкодження), відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, тягне за собою накладення штрафу на батьків від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Неповнолітні, яким виповнилося шістнадцять років, за вчинені правопорушення та злочини підлягають адміністративній та кримінальній відповідальності.
Тому і дітям потрібно пам’ятати: кожна людина, котра досягла певного віку, несе особисту відповідальність за наслідки вчиненого.
Марія НЕЧАЙ, начальник відділу профілактики служби у справах дітей райдержадміністрації.