Багатьох сокальчан цікавить, скільки тепер коштує виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, які документи для цього необхідні. Про це наша розмова з начальником Сокальського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Львівській області Мар'яною ГРЕСЮК.
– Розкажіть, будь ласка, скільки коштує виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон?
– Кожен громадянин України, який звертається до підрозділів Державної міграційної служби України і хоче отримати паспорт громадянина України для виїзду за кордон, повинен оплатити Держмито в сумі 170 гривень (цей платіж Передбачений Декретом Кабінету Міністрів України від 21. 01. 1993 р №793 "Про державне мито"), вартість послуг 87 грн. 15 коп. Послуги є теж обов'язковими до оплати згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 року №795 "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби України і розміру плати за їх надання". Вартість бланка, визначена виробником (на підставі п. 4 Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби України платних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1098 з безконтактним електронним носієм (біометричний паспорт) 304 грн. 32 коп; бланку паспорта, що не містить безконтактний електронний носій 238 грн. 32 коп. Тобто громадянин України за виготовлення паспорта для виїзду за кордон повинен заплатити 495 грн. 97 коп. за звичайний паспорт і 561 грн. 47 коп. за біометричний.
– А якщо людина не хоче платити ось ці три платежі, а лише Держмито, ви відмовляєте їй у видачі паспорта?
– Ми маємо право виготовляти та видавати закордонні паспорти лише тоді, коли оплачено усі обов'язкові платежі, проте відмовити громадянам у прийомі документів не можемо. Я вже сказала, що вони усі законні, регламентуються нормативно-правовими актами, нічого незаконного ми не вимагаємо. Якщо особа сплачує лише держмито, ми офіційно письмово пишемо відмову у видачі паспорта, і людина має право звертатись до суду, якщо вважає наші дії незаконними. Але наразі ще ніхто не приносив нам рішення суду на його користь, щоб видати паспорт за 170 гривень. Потім все одно змушені будуть доплатити інші платежі, і тільки після цього ми виготовляємо паспорт.
– Чи багато охочих виїхати за кордон?
– З початку цього року працівниками Сокальського відділу Державної міграційної служби оформлено 1800 паспортів громадянина України для виїзду за кордон, видано 1179 паспортів. З 1 квітня 2015 року паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформлюється дітям від народження строком на 4 роки, а громадянам віком від 16 років строком на 10 років. У разі оформлення паспорта з безконтактним електронним носієм, під час оформлення заяви у підрозділі ДМС необхідно пройти процедуру сканування відбитків пальців.
– Якщо людина проживає на Сокальщині, але зареєстрована в іншому місті, чи може вона по місцю фактичного проживання виготовити паспорт?
– Паспорт громадянина України можна виготовити лише за місцем реєстрації. А паспорт громадянина України для виїзду за кордон можна виготовити у будь-якому територіальному підрозділі міграційної служби незалежно від місця реєстрації.
– Які документи необхідно надати для виготовлення закордонного паспорта і який термін виготовлення цього документу?
– Для виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон потрібно надати такі документи: паспорт громадянина України, для дітей свідоцтво про народження; копію ідентифікаційного коду; квитанції з відміткою банку про оплату держмита, послуг Державної міграційної служби України та бланку паспорта. А також необхідно написати заяву, яка оформлюється під час подачі документів. Термін виготовлення закордонного паспорта 20 робочих днів, але це не враховуючи часу доставки. Тобто фактично людина може отримати паспорт через 3040 днів.
– Чи потрібно фотографуватись для вклейки фотографії у паспорт для виїзду за кордон?
– Ні, фотографування відбувається безпосередньо при подачі документів до територіального підрозділу, де є автоматизоване робоче місце оператора вводу даних вузла місцевого рівня Державної інформаційної системи України. Вартість фотографування входить у вартість послуг і не потребує додаткової оплати.
– Пані Мар'яно, порадьте, на що звернути увагу громадянам при подачі документів на виготовдлення паспорта.
– Коли людина заповнює документи, треба уважно вичитувати правильність написання прізвища та ім'я, дати народження та правильність транслітерації. Підписуючи правильність написання документу громадянин дає на нього юридичну згоду. Виправлення у паспортних документах неможливе. В такому разі людині доведеться виготовляти новий паспорт і знову витрачати кошти.
– Дякую за розмову.
Розмову вела Ольга ДИЛИН.
Від редакції: Єдиним законним платежем, який громадяни зобов'язані сплачувати, є державне мито. При оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон у звичайному режимі це 170 гривень, при оформленні протягом 7 робочих днів 340 гривень. Законом України "Про адміністративні послуги" передбачається, що за весь комплекс дій в інтересах громадянина плата стягується одноразово і включає в себе вартість бланків і всіх інших витрат. Вимога сплатити 87,15 грн. за ту ж послугу, що оплачується держмитом, є незаконною. Вимога сплатити 238,32 (304,32) грн. за бланк паспорта також є незаконною, оскільки вартість бланків має бути включена у вартість послуги. Крім того, не існує нормативноправового акту, який встановлює таку суму.
Саме таке трактування законодавчих норм надали Верховний Суд України (ВСУ) у своїй постанові по справі №21416а/13 і Вищий Адміністративний Суд.
України (ВАСУ) у своїй постанові по справі №820/7752/13а. З грудня 2013 року Верховний суд України встановив, що сплата державного мита покриває вартість витрат ДМС щодо видачі закордонного паспорта у тому числі й вартість бланка. Тому міграційна служба не має права вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта. Якщо Ви маєте бажання і час поборотись за свої права, подавайте заяву про кримінальне правопорушення до прокуратури або до районного відділу міліції, якщо працівник ДМС вимагає від вас оплатити інші платежі, крім державного мита.
Згідно з ч. 2 ст. 382 Кримінального кодексу України, умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню, вчинене службовою особою, карається штрафом у розмірі від 750 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до п'яти років.
Для зміни існуючого стану справ ми, громадяни України, після Революції Гідності та смерті Небесної сотні, Героїв АТО маємо відстоювати своє право жити в правовій державі, жити згідно з Конституцією нашої країни. Для цього необхідно допомогти працівникам Державної міграційної служби України відмовитися від протиправної практики стягнення безлічі платежів і встановити розмір держмита, що включає в себе всі витрати, як того вимагає Закон.
До речі, Всеукраїнська ліга правників проти корупції підготувала буклет для споживачів адміністративних послуг "Як отримати закордонний паспорт за 170 грн.”