Соя – важлива технічна культура. На сьогоднішній день близько 60% сої переробляється на олію. Соя має унікальний хімічний склад. Вона є цінною кормовою культурою: макуха, соєвий шрот, дерть – усе це використовується для годування тварин.
Для того щоб виростити якісну сою, слід звернути увагу на її захист від шкідників. На сої виявлено біля 114 видів шкідників. Кожен шкідник здійснює свій вплив на культуру: пошкоджує певні частини рослини, діє у різні фази та має не однаковий відсоток шкодочинності.
Насіння що проростає в грунті та сходи можуть пошкоджуватися личинками росткових мух, дротяника, гусінню підгризаючих совок.
Сім*ядолі та перша пара справжніх листків можуть пошкоджуватись довгоносиками, личинками зеленого коника та саранових. Але за умов протруєння насіння ці види значного збитку посівам не завдають.
Трійчасті листки культури пошкоджують різні види гусені з родини совок, вогнівок, листовійок. За надпорогової чисельності шкідників проводять обприскування посівів фозалоном 1.5-2 л/га, диметоатом 1.5 л/га, хлорпірифосом 0.8-1.2 л/га та іншими.
У деякі роки дуже небезпечною є гусінь другого та третього поколінь кацієвої вогнівки. яка пошкоджує зерно сої. Для захисту від цього шкідника рекомендовано застосовувати інсектициди дихлор та страйк.
Павутинний кліщ є поліфагом, відмічений на більш ніж 40 видах рослин. На сої розповсюджується від фази бутонізації до повної стиглості. Протягом вегетаційного періоду кліщ може дати до 10-12 поколінь. Чисельність кліщів на сої збільшується до серпня, а з вересня внаслідок зміни погодніх умов вона знижується. Забезпечити захист сої від уражень павутинним кліщем можна за допомогою якісних акарацидів дозволених в «Переліку….».
Враховуючи те, наскільки соя є важливою культурою в сівозміні українських аграріїв, проявляючи недбалість у її захисті просто злочин.Тому варто звернути увагу на те, як захистити бобову від різного роду негативних чинників.
Анна Масинець
державний фітосанітарний інспектор