Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Захистіть себе і своїх дітей від інфекційних захворювань

З давніх-давен людство потерпало від пандемій та епідемій різних небезпечних хвороб, таких як віспа, чума, холера, тиф, які забирали життя мільйонів людей, інколи спустошуючи цілі території. Це тривало до того часу, поки вчені не ввели в практику профілактичні щеплення. Після цього епідемії почали затихати і більше не повторюватись. Завдяки профщепленням вдалося ліквідувати природні вогнища натуральної віспи у всьому світі. Це дало можливість відмінити обов’язкові профщеплення проти неї. Рівень захворюваності багатьох інфекційних захворювань, зокрема таких як дифтерія, поліоєміліт, правець та інших, різко знизився.

На нинішній день втримуються лише епідемії грипу, з якими боротися важче, адже їх викликають різні штами вірусів: А ( підвиди А 1, А 2), В, С. До того ж сам вірус грипу відносно швидко змінюється, проходить т. з. його мутація. Так, у 2009 р. була епідемія грипу вірусу А, H, N (каліфорнійський), а незабаром, того ж таки 2009го, виявили новий вірус  А H3N2 (фінський). Вірус грипу має назву залежно від міста чи країни, звідки почав поширюватися. Латинські букви Н, N  це назви білкових фракцій, що є антигенами для організму. Передбачити появу нових мутованих вірусів практично неможливо. Збудники інфекційних хвороб постійно циркулюють в природі. Джерелом їх є людина і тварини (хворі і носії). Тварини можуть бути як дикі, так і домашні. Домашні тварини, як джерело інфекційних хвороб, особливо небезпечні для дітей (собаки, коти, велика і мала рогата худоба та ін.). Для появи інфекційної хвороби обов’язковими є такі ланки: джерело інфекції, шляхи передачі, сприятливий організм. Попередження захворюваності інфекційних хвороб проходить шляхом впливу на всі ці три ланки: •на джерело (якщо воно відоме); на шляхи передачі (повітрянокрапельний, харчовий, водний, •прямі і непрямі контакти з хворим, трансмісійний  через комах, комарів, мух, кліщів та ін.)  проведенням різних санітарнопротиепідемічних за•ходів; на організм  проведенням профщеплень.

В Україні на державному рівні прийнято програму боротьби з інфекційними хворобами. Згідно із законодавчими актами затверджено календар обов’язкових профілактичних щеплень. Їх мають робити дітям, починаючи з народження, підліткам, дорослим. Календар профщеплень у дітей включає: щеплення проти дифтерії, кашлюку, кору, поліомієліту, правцю, туберкульозу. Інші обов’язкові щеплення встановлено для груп населення: за віком, ВІЛінфікованим, за станом здоров’я, проти вірусного гепатиту В, особам із злоякісними новоутворами, тим, які отримують багаторазові переливання донорської крові та її препаратів.

Є окремі щеплення на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідпоказами. Обов’язковим профщепленням та запобіганню поширення інших інфекційних захворювань підлягають окремі категорії працівників у зв’язку з особливостями виробництва або виконуваної роботи. У разі загрози виникнення особливо небезпечної інфекційної хвороби на відповідних територіях можуть проводити обов’язкові профщеплення. У відповідних наказах МОЗУ визначено обов’язковий порядок проведення профщеплень: їх роблять в медичних закладах, після обов’язкового медичного огляду за письмовою згодою батьків. Факт відмови від щеплень з позначкою про те, що медпрацівник пояснив наслідки такої відмови, також оформляють письмово з підписом батьків. Згідно з ст. 15 Закону "Про захист населення від інфекційних хвороб" дітям, які не отримали щеплень, відвідувати організовані дитячі колективи не дозволяється.

Останнім часом почастішали відмови батьків від профщеплень через ніби то важкі реакції на них. Я працюю педіатром більше сорока років. До профщеплень маю безпосереднє відношення. За всю мою лікувальну практику важких поствакцинальних реакцій не було, були лише незначні місцеві реакції у вигляді почервоніння, інколи у дітей підвищувалась температура тіла, яка знижувалась без лікування. При проведенні профщеплень в періоди підвищеної захворюваності простудними хворобами і дітям із сімей, де є хворі на простудні чи інші інфекційні хвороби, потрібно бути дуже ретельним при оглядах і зборі анамнезу (діти можуть бути інфіковані без клінічних проявів хвороби), а щеплення можна робити тільки здоровим дітям. Вважаю доцільним письмову відмову батьків від профщеплень доповнити таким реченням: "У випадку захворювання моєї дитини інфекційним захворюванням, що керується засобами специфічної профілактики, зобов’язуюсь відшкодувати всі санітарнопротиепідемічні витрати, пов’язані з цим".

Зараз у Львові відзначається спалах захворюваності на кір, який поступово поширюється по всій області. Хворіють діти старшого віку, підлітки і ті, хто немає щеплень від цієї хвороби. Це пояснюється зниженим рівнем антитіл проти кору в крові або їх відсутністю. А спричиняється відсутністю щеплень в людини (через відмови, медичні протипокази); неякісним проведенням профілактичних щеплень через недотримання інтервалів та ін.

Тільки вчасне проведення профілактичних щеплень захистить вашу дитину від інфекційних захворювань. Діти, які отримали щеплення, не хворіють цими інфекційними хворобами або хворіють у легкій формі. Тож захистіть себе і своїх дітей від інфекційних хвороб.

Петро МОСТОВИЙ,
педіатр Белзької райлікарні.

Exit mobile version