Духовне життя

150-річчя від дня народження Андрея Шептицького

«Ми бачимо Мойсея українського народу, який сьогодні сходить із цієї Святоюрської гори, ніби з українського Синаю, після не сорокаденної, а вісімдесятирічної молитви і стояння перед Божим обличчям»  

Так про Андрея Шептицького сказав Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час відкриття пам'ятника Праведному Митрополиту у Львові. Урочистості відбудися з нагоди 150-річниці від дня народження А. Шептицького. Перед собором Святого Юра, незважаючи на дощ, зібралося понад двадцять тисяч людей.

На відкритті пам'ятника виступив Президент України Петро Порошенко. Він високо оцінив духовну і громадянську місію Владики Андрея. «Сьогодні і ми з вами відновлюємо історичну справедливість і нарешті відкриваємо пам'ятник Шептицькому у Львові. І найкращий пам'ятник Владиці – сама незалежна Україна, яка крокує до сім'ї європейських народів. Як сказав один із сучасників митрополита, цю неймовірно велику фігуру не може обійти мовчанням ні приятель, ні ворог; ні бідний, ні багатий; ні віруючий, ні атеїст; ні вчений, ні безграмотний. Ніхто не може і не сміє! Такі люди, як Владика Андрей, дорогі для нації і становлять її золотий запас», – сказав Президент. П. Порошенко вважає, що Шептицький на основі церковної структури створив прообраз українського національного організму. «За часів митрополита Андрея Україна була розділена між сусідами, деюре Україна в ті часи ще не настала. Але дефакто держава вже існувала. Так, існувала, і саме в тих межах і кордонах, що і Греко-Католицька Церква!» – заявив Президент.

Глава УГКЦ наголосив, що змагання встановити пам’ятник великому Митрополитові є невід’ємною частиною національно-визвольних змагань нашого народу та боротьби за свою історію, свідомість, церковну та національну ідентичність. Це історія боротьби за своє сьогодення і краще, благословенне Богом майбутнє.

Блаженніший Святослав пригадав, як у 90-х роках львів’яни спонтанно зносили квіти, позначаючи місце, де має постати пам’ятник Тарасу Шевченку і пам’ятник митрополиту Андрею. Тоді на площі Святого Юра була гора квітів і свічок та напис: «Тут буде стояти пам’ятник митрополиту Андреєві». «Сьогодні це сталося. Погляньмо на цей монумент! Ми не бачимо перед собою тріумфального князя Церкви в розкішних архиєрейських шатах. Ми бачимо монаха, підперезаного шкіряним ременем чистоти, послуху та убогості. Ми бачимо Мойсея українського народу, який сьогодні сходить із цієї Святоюрської гори, ніби з українського Синаю, після не сорокаденної, а вісімдесятирічної молитви і стояння перед Божим обличчям». «…Сьогодні українська Церква та народ ідуть тою дорогою, якою повів, ведеш і вестимеш нас ти, наш пророче, учителю, святителю і батьку. Бо це дорога свободи, правди і відродження та воскресіння українського духу. Це дорога утвердження української державності. Це дорога до святості, до Бога і вічного життя», – завершив своє звернення Блаженніший Святослав і освятив пам’ятник.

До речі, бронзова скульптура Митрoполита Андрея Шептицького має 3,6 метра заввишки, стоїть на гранітному постаменті, орієнтована на південний схід. Загальна висота композиції з базисною частиною в камені – до 5,8 м.

Свято продовжила мистецька програма: духовні твори виконав Львівська державна академічна чоловіча хорова капела «Дударик». А в Оперному театрі ім. Соломії Крушельницької на глядачів чекала прем’єра ораторії Мирослава Волинського «Я тебе кличу» у виконанні артистів Державної заслуженої хорової капели України «Трембіта».

Участь у відкритті пам’ятника взяло чимамо жителів Сокальщини, а також священики Сокальсько-Жовківської єпархії під керівництвом Владики Михаїла Колтуна.

Підготував Василь СОРОЧУК.

 


Голос Сокальщини на GoogleNews