Напередодні Великодня кожен має можливість задуматися над питаннями моральності та осмислити власні діла. Ця пора ознаменується не тільки наближенням великого та важливого свята, але й шансом обміркувати, що ж робить нас християнами та що Великдень означає для кожного з нас.
Традиційно Великодню передує період Великого Посту, який символізує 40 днів, протягом яких Ісус Христос постився у пустелі. Часто натрапляємо на розуміння посту, як часу обмежень чи заборон, який характеризується відмовою від споживання певної їжі. Натомість чи доцільно є говорити лише про піст фізичний? «Піст – це питання духовне, – наголошує священик Микола Збитковський, – і суто особисте». Трактування посту, як і його дотримання – індивідуальний вибір кожного, який базується на тому, щоб не допустити ні поганих справ, ні поганих думок.
В цей передвеликодній час люди також вважають своїм обов’язком посповідатися, але й ця справа вимагає усвідомлення її суті. Сповідь – це не лише зізнання у своїх гріхах, це ще й їхнє визнання – каяття у заподіяному. Кожен із нас повинен не лише очистити свою совість, але й спробувати не повторювати своїх помилок у майбутньому. Не менш важливим є не тільки уникнення гріхів, але й накопичення добрих справ. Адже, як сказано в одній із Правд віри: «Бог є справедливий суддя, що за добро нагороджує, а за зло карає».
Останній тиждень перед Великоднем ще називають Великою Седмицею. «Великою називаємо цю Седмицю не тому, що дні її довгі чи їхня кількість більша, ніж в інших, – говорив Іоан Златоуст, – але тому, що в її період Господь звершив великі і невимовні благодіяння. В цю Седмицю закінчилася велика боротьба, знищена смерть і клятва, зруйнована влада диявола, Бог примирився з людиною, небо стало доступним для всіх; люди з’єдналися з ангелами; зруйнована стіна, Бог миру примирив небесне і земне».
Страсний тиждень – дуже відповідальний час. Час для випробування своєї віри, для обдумування своїх вчинків, час каяття та навернення, час для скорботи і врештірешт – для радості. Цей тиждень символізує події останніх днів у земному житті Ісуса Христа: Іудина зрада, Тайна вечеря, розп’яття, смерть та воскресіння. В п’ятницю християни ідуть до Плащаниці – переживають символічний похорон Христа. Це наштовхує на роздуми про велику жертву Ісуса та її значення.
Взагалі час, що передує Великодню, сприяє та заохочує розмірковувати про те, що означає бути християнином, а одним із ключових понять християнства є віра: «Догодити ж без віри не можна. І той, хто до Бога приходить, мусить вірувати, що Він є, а тим, хто шукає Його, Він дає нагороду» (Євр. 11; 6). Як може проявлятися ця віра? «Наприклад, одне із основних християнських таїнств – таїнство Євхаристії. Що означає Святе Причастя? Це означає причетність до християнства, до віри. Ми приходимо до Причастя з вірою в те, що ми приймаємо не хліб і вино, а Тіло і Кров Ісуса Христа. Все опирається на віру», – пояснює отець Микола Збитковський. Також священик говорить про важливість для кожного християнина наявності совісті, вміння не осуджувати та любити ворогів, бо «головне – треба бути людиною».
Адже «Царство Боже, – говорить Господь, – є всередині вас» (Лк. 17, 21).
Христина КАЛИН.