19 вересня церква св. арх. Михаїла в Сокалі відзначила свій 175-літній ювілей. З архівних документів дізнаємось, що спочатку на цьому місці стояла дерев’яна церква. В 1708-1711 рр. була реставрація цієї дерев’яної церкви, дзвіниці, будинків парохіяльних, шпиталя і школи. До цієї церкви належали осібні поля, вона удержувала шпиталь, школу і коло неї було помешкання парохів… Ця святиня стояла до 1778 року. В тім році за душпастирства о. Стефана Орролєвського її було розібрано і на тім самім місці заклали фундамент під нову, муровану.
Будівництво церкви тривало 57 років і було закінчено у 1835 році.
У Сокальській філії Львівського музею історії релігії, музеї "Людина. Земля. Всесвіт" триває виставка фотоматеріалів "Церкві св. архистратига Михаїла у Сокалі – 175 років". Відвідувачі мають можливість оглянути цікаві фотографії 1930-1950-х років ХХ ст. На виставці також експонуються фотоматеріали, які відображають важливі події, що відбувались вже в наш час: реставрація церкви, перші Богослужіння у відновленому храмі та ін.
Виставка триватиме до 1 жовтня. Запрошуємо відвідати виставку сокальчан та гостей міста. Музей працює з 10.00 год. до 18.00 год., в неділю – з 12.00 год. до 17.00 год. Вихідні дні – п’ятниця та субота.
Храм святого архистратига Михаїла в Сокалі нині відремонтований, оновлений, естетично, зі смаком прикрашений: над образами – рушники в чудових взорах, хо-ругви у делікатних вишиттях, накрохмалені, випрасовані… А як глянула на іконостас та купол, то пригадалось, яким у 1991 році було це приміщення, де тоді знаходилась автошкола. Саме у 1991-му тодішня влада, яку очолював Микола Пшевлоцький, за підтримки сокальчан, постановила цю будівлю віддати справжнім господарям, діди яких її зводили, греко-католицькій громаді міста. Нині вже не пригадую всіх сокальчан, котрі так ревно добивалися цього храму, але про двох добродійок не можу не згадати. Ярослава Туз, на жаль, вже відійшла у вічність, але як приємно було бачити у церкві її сина з родиною, а внук Андрій – прислужував священикам. Інша – пані Ярослава Назар, побожна християнка, котра всю св. Літургію у свій вже дуже поважний вік простояла на колінах, дякуючи Всевишньому за ті ласки, які дарував їй і особливо за те, що повернув парафіянам їх храм. Не можу не згадати •о. Петра Свідруна, котрий стільки праці, сил, свого молодого запалу віддав задля віднови церкви. А нині такою гарною, як писанка, зробила її парафіяльна громада на чолі з о. Ярославом Збитковським.
Як відзначили священики, котрі відправляли під час св. Літургії на честь •175-річчя храму, хоч літами о. Ярослав вже немолодий, але його енергії, бажанню вірно служити Богу і людям, можна позаздрити. Нині у храмі чудовий хор, котрим керує регент Олена Покотюк, церковне братство і сестричество зробили ремонт, оновили церковцю і тому тут панує така особлива аура побожності, почуття єдності з Богом і в той же час, родинності.
Власне у такій родинній атмосфері відбувалися святкування з нагоди 175-річчя храму св. архистратига Михаїла. Три дні поспіль відправляли святі Літургії за прощення гріхів мешканців м. Сокаля, за недужих, за померлих, були сповідь і св. Причастя, а також реколекційні науки, які проводили отці-василіани з Червоноградського монастиря. Урочиста Служба Божа з цієї нагоди відбу-валась у неділю. Її поруч з греко-католицькими священиками, на чолі з деканом Сокальським о. Петром Звіром, відправляли священики православних церков Сокаля – автокефальної та Київського патріархату. У своїй проповіді з проханням любові до Бога і ближнього свого звернувся до присутніх о. Ігнатій, а о. Іван передав найщиріші вітання і благословення від єпископа Сокальського о. Михаїла Кол-туна. Супроводжував св. Літургію церковний хор зі с. Павлова Радехівського району, а пізніше ще співав хор із Корчина. Багатоголосе "Многая літа" духовним особам, парафіянам не раз звучало у стінах храму. Опісля відбулося водосвяття і обхід навколо церкви. Сокальчани тішились, що дочекалися ювілею рідного храму, знищити якого не вдалось тоталітарному режиму.
Оксана ПРОЦЬ
Фото автора.