Духовне життя

На 110-ій річниці з дня заснування храму та престольного празника в Угринові

Вони такі близькі й водночас такі далекі! Одна з них стоїть в Любліні в Польщі, друга  в с. Угринові на Сокальщині. Першій з них у цьому році виповнилося 251 рік, а другій  110. Люблінська греко-католицька церква Різдва Пресвятої Богородиці зайняла почесне перше місце в рейтингу "Сім чудес Любліна" серед 49 представлених об"єктів міста. Але мало хто знає, що ця дерев"яна церква була споруджена в 1759 р. в Угринові на Сокальщині. Угринівці побудували новий, ще більший, мурований храм, а ста•ру дерев"яну церкву перенесли в 1904 р. до Терношина (Томашівщина). Коли терношинських грекокатоликів у рамках операції "Вісла" насильно вивезли з села, церква стала римокатолицьким костелом. Та невдовзі, в 1960 р. в Терношині побудували новий костел, а цей храм залишився без господаря. Занедбана протягом років святиня була в жалюгідному стані. Церкву та її оздоблення з плином часу нищила природа та недобрі люди. Частину речей просто розікрали. Святиня була приречена на загибель, доки не виникла ідея забрати її до Любліна. До "Музею люблінського села" розібрану цер•кву перенесли у 1994 р. У червні 1997го освятили церковну територію і наріжний камінь, а в листопаді  освятили і вмурували символічний акт про її встановлення. Проте лише в листопаді 1999 р. в церкві відправили першу Службу Божу. Тепер церква Різдва Пресвятої Богородиці на території музею, що знаходиться на Варшавській алеї, є незвичайним явищем. Тут знаходяться інші відреставровані цінні елементи культу з Томашівщини  прекрасний іконостас XVIII ст. з Тенетиськ та чудотворна Корчминська ікона Богоматері.

Перша позиція в рейтингу "Сім чудес Любліна"  це вияв краси церкви. Увечері й уночі храм підсвітлюють ззовні, що збільшує його принаду та привертає увагу всіх, хто їде головною дорогою у варшавському напрямку. Треба також згадати, що в тому, що про церкву, знає чимало людей є велика заслуга пароха о. Стефана Батруха.

Теперішня мурована церква св. Миколая в с. Угринів була побудована в 1897-1900 рр., за часів пароха о. Семена Смулки, бо попередня виявилася вже замалою для села. Відтоді минуло 110 років… І нині храм святого Миколая для місцевих жителів  це чудо сучасного Угринова.

Це величезний собор, велика християнська духовна святиня, частина неба в нашому селі. Саме тут, за нашою уявою, перебуває Божа Родина, зустрітися з якою спішать парафіяни села щонеділі і кожного свята.

…19 грудня він велично та урочисто зустрічав своїх парафіян та гостей, вихідців нашого села, які прийшли та приїхали на святкову Літургію з нагоди 110-ї річниці з дня заснування храму та престольного празника у с. Угринів. Місцеві жителі подбали про те, щоб церква виглядала святково: прекрасні хоругви вишила та пошила сестриця церкви Марія Крупська. До речі, за 10 років наші сестрицісоюзянки та вишивальниці  Єва Винник, Ганна Гриндей, Галина Коврига, Ніна Щуцька, Катерина Куціпак, Ганна Павлюк, Марія Бельо прикрасили Божий храм багатьма вишивкамирушниками, амофорами, обрусами… Софія Мацюра організувала прибирання біля двох Хрестів, уквітчала їх квітами. Автор цього допису оформила виставку дитячих малюнків: "Ми любимо Тебе, наш Миколаю", а також виставку альбомів із світлинами колишніх мешканців с. Угринів  сім"ї о. Івана Кашубинського, отця Семена Смулки, угринівців, які нині мешкають у селі, і священиків, зокрема нинішнього пароха о. Романа Ткачика. Родина Василя Васьківа організувала святковий обід для священиків.

Святу Літургію відслужили шість священиків. Із сльозами на очах вислухали парафіяни проповідь о. Ореста Рубеля про Миколая Чудотворця. А декан Сокальський, всечесний о. Петро Звір в проповіді розповів як змінилася з 2000 року до 2010го місцева церква, яка до 1990 року була недіючою і потребує капітального ремонту. Угринівці уже 6й рік реставрують храм. За це час перекрили куполи бляхою, поміняли горішні вікна, відновили іконостас та дияконські ворота. Залишилося не так вже й багато, однак бракує коштів. Угринівці вірять, що через рік-два ремонт завершиться.

Отець Роман Ткачик подякував сестрицям, братчикам, парафіянам, жертводавцям, які дбають про дім Господній. Адже спільними зусиллями зроблено чимало для церкви і села. І цим можна гордитися.

Угринівці сподіваються, що невдовзі у зв"язку з плановим спорудженням прикордонного переходу Долгобичів-Угринів церква стане соєрідною візитівкою України. Маємо надію, що святинею в Угринові захоплюватимуться туристи і всі, хто в майбутньому перетинатиме польськоукраїнський кордон.

Софія БУТРИНСЬКА,
літописець церкви св. Миколая с. Угринів.

Голос Сокальщини на GoogleNews