6 квітня відбулося засідання ради церков Сокальського району. На ньому розглянуто питання про християнське виховання дітей та молоді району; святкування Великодніх свят; різне.
Про те як викладається християнська мораль та популяризуються християнські цінності у навчальних закладах Сокальщини присутніх інформувала методист РМК з питань викладання христинської етики в загальноосвітніх закладах району Любов Плюхін. Вона розповіла, що виховання молоді на засадах християнської моралі здійснюють фахівці на уроках християнської етики в кожній школі з першого по одинадцятий класи згідно з навчальною програмою Міністерства освіти України "Основи християнської етики". У районі працює 51 вчитель християнської етики. Курс базується на вивченні Біблії та інших християнських джерел. Вчителі беруть активну участь в обласних конференціях, проводять семінари вчителів християнської етики та олімпіади з цього предмету. Цього року вперше відбувся конкурс "Вчитель року2011" у номінації "Основи християнської етики". Його переможцем стала вчитель Сокальського НВК "ЗШ I III ст. № 4ліцей" Галина Кравчук, яка представлятиме наш район в області. У школах проводять конкурси учнівської майстерності та духовні години на тему чистоти духовного і фізичного життя християнина. А у Сокальському НВК "ЗШ IIII ступенів №3колегіум" діти випускають газету "Духовний світ", яка створена з метою виховання молоді на засадах християнського виховання. Учні шкіл Сокальщини є учасниками і призерами обласного етапу олімпіад. У районі функціонує скаутська організація “Пласт”, яка також допомагає формувати особистість школяра, прищеплювати християнські цінності. У школах та у пластунській організації залучають дітей до благодійних акцій та до участі в релігійних святах.
Свої думки з приводу християнського виховання у школі та родині висловили члени ради декани УГКЦ Сокальський, Тартаківський, Сілецький Петро Звір, Богдан Лилик, Петро Якимець, настоятель собору св. апостолів Петра і Павла, генеральний директор Благодійної організації "Карітас"Сокаль Ярослав Кащук, благочинний Сокальського благочиння УПЦ КП о. Михайло Гнатів. Вони відзначили, що формування в учнів загальнолюдських моральних чеснот через ознайомлення з основами християнської моралі та християнськими моральними цінностями дозволяє їх виховувати духовними, людяними та освіченими.
Опісля керівник апарату РДА Марія Христинич вела мову про місячник благоустрою та День довкілля, підкресливши, що чистота залежить від кожного мешканця села чи міста, тому усі освіта, культура, церква, мають долучатися до цієї роботи і зробити благоустрій біля навчальних та культурних закладів, прицерковних територій, кладовищ, подбати про озеленення цих місць. Члени ради висловили свої пропозиції та думки, однак з болем говорили про те, що у людей, на жаль, відсутня елементарна культура поведінки, вони стали байдужими до справ громади.
Наближаються Великодні свята. Як організувати їх відзначення, щоб було цікаво сокальчанам та гостям Сокальщини? Розглянувши різні пропозиції, вирішили спільними зусиллями провести ряд цікавих традиційних заходів.
На Сокальщині є добрі традиції, які ми можемо лише вдосконалювати і розвивати, сказала М. Христинич. Зокрема, це пости біля плащаниці з кращих школярів та пластунів, лідерів учнівського самоврядування. Це також участь дітей у Великодніх богослужіннях та благочинних акціях, виставка творчих робіт вихованців БДЮТ біля храмів та гаївки. Це сприяє поширенню волонтерського руху серед дітей і молоді, пропагує народні звичаї та обряди, які є орієнтиром на праведність і святість.
Далі вона попросила священнослужителів долучитися до збору продуктів та одягу для засуджених Сокальської ВК47 та взяти участь у весняному призові рекрутів до національної армії аби благословити їх похід, розповіла, що на черговій сесії районної ради депутати прийняли програму про збереження об’єктів культурної спадщини Сокальського району •на 20112014 рр. Цьогоріч на її реалізацію скеровано 20000 гривень, (програма буде щороку дофінансовуватися). Кошти підуть на виготовлення пам’яткоохоронної документації, паспортів, облікових карт храмів Сокальщини.
У "різному" торкнулися ще однієї проблеми: здавна традиційним атрибутом Великодніх свят є розфарбовані яйця крашанки і писанки. Колись кожна господиня розмальовувала писанку візерунками, зображенням квітів чи тварин або ж купувала їх на ринку у майстриньписанкарок. В цю творчу і копітку роботу вкладали душу, щоб у такий спосіб прославити Воскресіння Христове. На жаль, традиційне мистецтво писанкарства забувається. Нині для багатьох простіше придбати наліпки, що з’являються на прилавках у передвеликодні дні. Серед великого асортименту наліпок є такі, що містять зображення Господа Ісуса Христа, Пресвятої Богородиці, ангелів та святих угодників. Прикрашені таким чином яйця потім споживають, а священні зображення зривають і викидають в смітник. А це гріх і блюзнірство.
На засіданні ради церков обговорили й інші наболілі проблеми. А їх, як з’ясувалося, є чимало.
Любов ПУЗИЧ.