Головна / Духовне життя / Вшануймо піснями пророка…

Вшануймо піснями пророка…

11 вересня – Усікновення чесної голови Святого пророка Предтечі і Хрестителя Іоана

"Істинно кажу вам, що між народженими від жінок не було більшого від Іоана Хрестителя", – таке свідчення сказав Ісус Христос (Мт. 11.11).

Предтеча Господній Іоан стоїть на грані двох заповітів – Старого і Нового. Він закриває старозавітніх пророків, а відкриває новозавітніх апостолів. Вшановуючи Іоана Хрестителя як найвеличнішого з пророків, церква посвятила йому кілька днів у році:
6 жовтня – зачаття Іоана Хрестителя, 7 липня – Різдво Чесного і Славного Пророка Предтечі Хрестителя Іоана, 20 січня – Собор Предтечі і Хрестителя Іоана, а також віднайдення його голови.

"Вшануймо піснями пророка, що появився нам з неплідного лона і засяяв промінним світильником для вселенної – Христового Хрестителя та переможного мученика Івана Предтечу, який молиться Господеві, щоб він помилував душі наші" (сідельний на утрені).

Святий Іван Хреститель, син Захарії і Єлизавети, вихований у пустині, до свого служіння готував себе постом і молитвою. Він мав одежу з верблюжої шерсті, а поживою йому була сарана і дикий мед. Коли Іоану виповнилось 30 років, то за велінням Божим він прийшов в Йордан, своєю проповіддю приготувати людей до приходу Спасителя – Ісуса Христа. Сподобився тої ласки, що охрестив Божого Сина. Після хрещення Ісуса Христа святий продовжував проповідувати народові смирення й покаяння, закликаючи всіх, щоб каялись, повернулися до Бога і правди. За те його кинули до темниці.

Тодішній правитель Ірод Антипа син Ірода Великого, мав брата, що звався Филип. Той мав жінку Іродіяну. Ірод Антипа оженився з дочкою короля Арети, але не жив з нею, а прогнавши свою жінку, жив на віру з Іродіядою, жінкою свого брата Филипа.
Євреї нарікали на те, но ніхто не смів явно виступати, бо боялися гніву Ірода. Та не злякався його святий Іван Предтеча, він сказав Іроду: "Не личить тобі мати жінку брата". Іродіяда ж лютилася на нього й убити його бажала, та не могла, бо Ірод боявся Івана, знаючи, що чоловік він був справедний і святий, тож і беріг його.

Тим часом Іродіяда лише чекала нагоди, щоби помститися святому Іванові Хрестителю. І нагода така не забарилася… "Настав сприятливий день, коли Ірод на день своїх уродин справляв бенкет… Увійшла дочка тієї Іродіяди, танцювала й догодила Іродові та гостям. Цар сказав дівчині: Проси в мене чого бажаєш, – я дам тобі! Ще й присягнув їй: чого б ти тільки в мене не просила, – дам тобі, хоч би й половину мого царства". Вийшла вона та й до своєї матері каже: "Чого маю просити?". Вона ж відповіла: "Голову Івана Хрестителя!". І негайно, увійшовши притьмом до царя, попросила дівчина: "Хочу, щоб ти мені дав зараз же на полумиску голову Івана Хрестителя". Вельми засмутився цар, та ради присяги і з огляду на гостей не хотів їй відмовити. Тож послав цар відразу воїна, наказавши йому принести голову Івана. Пішов воїн, стяв йому голову у в'язниці і приніс її на полумиску, подав дівчині, а та – своїй матері" (Мк. 8.21-28).

А коли учні Іоана це почули, то прийшли і взяли його тіло, поклали до гробу і поховали в самарянському місті Севастії, а голова його лишилася в царському палаці і була покладена дружиною Хузи, правителя Ірода, в жбан, який вона закопала на Єлеонській горі. Після вбивства Іоана Хрестителя велика біда прийшла на сімейство Ірода. А святий Іван стає через свою мученицьку смерть жертвою, принесеною за правду і чистоту. Свято Відсічення Голови Святого Пророка Предтечі в народі називають Головосіка. Цього ж дня суворо дотримуються посту. В цей день не варять борщу, бо його на свято гріх його їсти. Віруючі люди не беруть у цей день в руки ножа, навіть хліб ламають руками, також не можна рубати сокирою і пиляти пилкою. Не годиться різати нічого, що нагадує собою голову, бо може потекти кров. В цей день згадують воїнів, які віддали своє життя. Нехай великий пророк Іоан Хреститель буде нам взірцем для наслідування нашого побожного і чистого життя.

Володимир ЖАРСЬКИЙ,
священик.

Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша поштова адреса не опублікується. Необхідні поля позначено *

*

eleven + 5 =

закрити

Ми виявили що ви користуєтеся Ad Blocker!

Для того щоб ми були незалежними потрібно так мало - відображати рекламу!