Хліба небесного й чаші життя споживіте і побачите, що благий Господь…
Під час Великого Посту кожен християнин приступає до Святого Причастя, та не кожен до кінця розуміє суть такаго великого Таїнства…
Причастя – це таїнство, в якому віруючі під видом хліба і вина причащаються істинного Тіла і Крові Христової для вічного життя.
Це таїнство встановлене Самим Ісусом Христом. Перший раз Він його звершив перед самим Своїм стражданням. Обітниця про це таїнство дана Спасителем у бесіді про хліб життя: «Я хліб живий, що з неба зійшов: коли хто споживатиме хліб цей, той повік буде жити. А хліб, що дам
Я, то є Тіло Моє, яке Я за життя світу віддам» (Іоана 6.51).
В цих словах Ісус Христос представляє Тіло Своє з одного боку як викупительну жертву за світ, а з іншого – як їжу, що дає життя вічне. Ісус Христос саме наголошує, що Його слова слід розуміти в буквальному сенсі: «Якщо ви споживати не будете Тіла Сина Людського і пити не будете Крові Його, то у собі ви не будете мати життя. Хто Тіло Моє споживає, та Кров Мою п’є, той має життя вічне – і того Я воскрешу останнього дня… Хто Тіло Моє споживає і Кров Мою п’є, той у мені перебуває, а Я – у ньому» (Іоана 6. 5357).
Кожен, хто бажає приступити до цього Святого Таїнства, повинен очистити перед Богом свою совість, покаятись у гріхах. Православна церква не допускає своїх вірних до Причастя без сповіді і покаяння.
У Страсний четвер на Службі Божій ми чуємо у Святому Апостольському читанні: «Браття! Що прийняв я від Господа, те й передав вам: Господь Ісус тієї ночі, якої був виданий, узяв хліб і, віддавши подяку, розламав і сказав: «Це моє тіло, воно за вас дається. Це робіть на мій спомин». Так само й чашу по вечері, кажучи: «Ця чаша Новий Завіт у моїй крові. Робіть це кожен раз, коли будете пити, на мій спомин». Бо кожного разу, як їсте хліб цей і п’єте цю чашу, звіщаєте смерть Господню, аж доки він не прийде. Тому хто буде їсти хліб або пити чашу Господню недостойно, буде винний за тіло і кров Господню. Хай, отже, кожний випробує себе самого і тоді їсть цей хліб і п ‘є цю чашу. Бо той, хто їсть і п ‘є, не розрізняючи Господнього тіла, суд собі їсть і п’є. Ось чому у вас багато недужих та хворих, а чимало й умирають. Якби ми самі себе осуджували, то нас би не судили. Коли ж Господь нас судить, він нас тим поправляє, щоб не були ми засуджені зо світом».
Навчальні відомості ще раз застерігають нас і повчають: «Хай будуть відлучені від цього Таїнства недостойні, які мають на собі заборону від єпископа або заборону отця духовного і відлучення, явні грішники, блудники і блудниці, ті, що наложниць мають, як і самі ті наложниці, перелюбники, лихварі, чаклуни і всякі ворожбити, святотатці, картярі й інші азартні гравці, хулителі, соромословці, ті, що творять усяке безчинство та спокусу, й усі інші, до них подібні. Всім їм, доки вони щиро не покаються і не принесуть достойних плодів покаяння та не знищать відвертим своїм покаянням тих спокус, що їх явно вчинили, Святих Таїн не можна подавати…
За істинно благочинне та правильне пильнування, щоб догодити Господу Богу з повним старанням і зберігати церковні приписи для чистоти тілесної й душевної, Господь дасть усім людям своїм мир, милість і добрі дні, поки вони побожно живуть на землі, а після цього хай християнські душі сподобить допустити і наслідувати в небі всерадісних вічних красот благодаттю Ісуса Христа і заступництвом Все славної Пречистої Діви Богородиці Марії та молитвами всіх Святих…».
Тож бажаю вам, дорогі брати і сестри, з’єднатися через Святе Причастя з Господом Нашим Ісусом Христом і зустріти свято Воскресіння Христового в радості Божій.
о. Володимир ЖАРСЬКИЙ, настоятель церкви Вознесіння Господнього м. Сокаля.