У день свята св. ап. Петра і Павла, 12 липня, у катедральному храмі м. Сокаль відзначили престольний празник. Божественну Літургію очолив Преосвященний владика Сокальсько-Жовківської єпархії Михаїл Колтун, у співслужінні священнослужителів Сокальського деканату.
В урочистій проповіді, архієрей звернувся до всіх присутніх, кажучи: «Вітаю вас у цьому празничному храмі, святині, яка несе для нас гасло милосердя Божого. Вступаючи в той храм, ми почуваємо себе захищеними. В житті ми десь шукаємо прихисту від зла духовного і фізичного, наших недуг. Тож цей храм є для нас особливим місцем і нагодою, де Господь являє своє милосердя для нас усіх, хто приходить, хто заявляється своєю молитвою, за себе, за весь сотворений світ, за всіх, хто перебуває в різних потребах. Ми маємо таку розчулену потребу, рану, бо на Сході триває фронт, де наші сини, батьки захищають рідну землю від напасливого ворога. Тож сьогодні ми в цьому катедральному храмі заявляємося не тільки про себе, не тільки про сотворіння, які ми любимо, але заявляємося в молитві за мир, щоб припинилася війна».
Єпископ застановився над вірою верховних апостолів та нашою вірністю Христові. «Ми втішаємося вірою апостолів Петра і Павла, тою любов’ю, яку Петро засвідчив Христові, тою любов’ю, яку Христос наділив Петра, кажучи: «Ти є скеля і на ній я збудую Церкву». І та взаємність між Христом і Петром прийшла в наше життя, щоб ми віру таку незламну, тривку могли розвивати між собою, передаючи один одному свою вірність. Те, що ми в храмі називаємося вірними, то не тільки з Хрещеннями, а також тому, що слідуємо Євангельським словам «Будь вірним в малому, над многими тебе поставлю».
Настоятель катедрального храму св. ап. Петра і Павла о. Ярослав Кащук подякував художнику Тарасу Масякіну, уродженцю Сокаля, за подаровану ікону Сокальської Богоматері, яку будуть почитати на тетраподі та в святкових процесіях.
«Славен будь Боже за все сотворіння і за рід людський»
Під час Божественної літургії освячено образ св. Губерта – покровителя лісників та мисливців, який подарувала родина Країнських із Польщі.
Єпископ Михаїл Колтун привітав представників родини Країнських, які походять із села Переспа. Архієрей зазначив: «Святий Губерт матиме місце у цьому катедральному храмі, щоби любов до природи була культивована та окультурена.
Дуже знаково, що в день храмового празника образ святого Губерта входить в цей храм. В такий спосіб це буде послідуючий крок розвитку цієї екологічної теми, яка має пріоритет в храмі, щоби розвиватися. Це велике послання Святішого Отця «Славен будь Боже за все сотворіння і за рід людський» є для того, щоби ми могли наповнювати наше життя Євангельським змістом».
Отець Ярослав Кащук наголосив: «Будучи пристрасним мисливцем, Губерт навернувся до Бога і згодом почав навертати людей. Тож Господь дав йому велику ласку – чудо оздоровлення інших. Ми дуже тішимося, що і в нашому соборі буде таке місце, де можна прийти всім, особливо природоохоронцям, щоб помолитися». Звертаючись до польської делегації, він сказав: «Дякуємо, що ви ділитеся як берегти природу та весь сотворений світ».
Канцлер Сокальсько-Жовківської єпархії о. Роман Синицький вручив Подяку пану Анджею Країнському від Владики Михаїла Колтуна, в якій, зокрема, мовиться: «Складаю щиру подяку за надану можливість пізнати культуру і традиції мисливства в Польщі і Ваше сприяння розвитку душпастирства мисливців на території Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ. У Рік Божого Милосердя зичу Вам міцного здоров’я, довголіття, радості та добра».
Пан Анджей Країнський, котрий був разом з братом Войтиком, сказав: «Дорогі браття і сестри українці! Ми зустрілися тут минулого року з Владикою. Потім гостили українську делегацію в Гданську. Показали їм те, що найгарніше і думаю, що вони повернулися сюди задоволені. Те, що можемо подарувати для цього храму образ св. Губерта – це наша радість та щастя. Для нас це велика честь!»
Популяризація особи св. Губерта та культури мисливства в Україні відбувається за тісної співпраці відділу капеланства мисливців СокальськоЖовківської єпархії, Гданського управління польського товариства мисливців та ДП «Жовківське лісове господарство», керівником якого є Степан Сохнацький, родом зі Стенятина. Зокрема, п. Степан зазначив, що початок добрих традицій, які забороняла комуністична влада, запроваджено. І це добре. Адже щоб йти на полювання, потрібно спочатку помолитися Богу. Добре, що польські друзі – палкі прихильники братерського єднання. І ми крок за кроком будемо йти до того, щоб і в нашому краї полювання називали мистецтвом та культурним надбанням народу, а мисливці дбали про природу».
Завершилася церковна урочистість процесійним обходом довкола храму, під час нього Владика Михаїл Колтун окропив свяченою водицею парафіян та гостей нашого міста. А на пам’ять про цей урочистий день – світлина спільно з дітьми.
Підготували Роман ГРИЦА, Василь СОРОЧУК.
Фото авторів.
З Вікіпедії:
Губерт (лат. Hubertus) – святий, єпископ Льєзький (люттиський), син Бертрана, герцога Аквітанського. Помер у 727 році. Вважається покровителем мисливців, а його стола, за народним віруванням, – найдієвіший засіб проти укусу скажених собак. Святий Губерт, відомий у всій Європі, як покровитель лісників та мисливців, народився 655 році у Франції. Виходець із багатого роду, він замолоду був пристрасним мисливцем і шанувальником світських розваг. Одна із легенд розповідає, що відправившись на полювання у Великодню П'ятницю, Губерт побачив у лісі казкової краси оленя. Тількино заядливий мисливець націлив на звіра зброю, як між рогами оленя засвітився Хрест і почувся голос: «Чи не час уже перестати звірину убивати, чи не час тобі уже Бога шукати?!»
Цей дивовижний випадок різко змінив характер багатого дворянина і пристрасного мисливця Губерта. Він вирішив посвятити своє життя Богу і стати захисником всього живого на землі.
У всій Європі відомі слова святого Губерта: «Поки ми живемо, то двері милосердя для нас відкриті. Ті, що двері собі не вибрали, будуть змушені пройти через закриту браму. Подумай, ким ти був, ким ти є нині, і ким скоро будеш?! Покайся у своїх гріхах та помирися із Богом».
Ікона Сокальської Богоматері та образ св. Губерта – покровителя лісників та мисливців – у храмі св. ап. Петра і Павла