Вода на Водохреще, а за Біблійними переказами саме в цей день Ісус Христос охрестився у річці Йордан, має цілющу силу. Про це кажуть як віряни, так і "моржі" з досвідом. Тож за християнською традицією прихильники крижаної купелі та здорового способу життя з Сокаля та навколишніх сіл щороку на Йордан збираються на ставку в с. Скоморохи.
І цей рік не став винятком. В 13.00 годині біля ставка зібралися люди. Настоятель кафедрального собору св. апостолів Петра і Павла м. Сокаль, митрофорний протоієрей отець Ярослав Кащук освятив воду, привітав із святом Водохреща. Він наголосив, що вода в цей день є цілющою і цілий рік дарує людям здоров’я, наснагу, наповнює життєдайною силою. Саме йорданською водою колись лікували рани, вона допомагала відвернути будь-яке лихо, однак до неї потрібно підходити з чистим сумлінням і чистим серцем. Отець Ярослав поблагословив сміливців на купання.
Першими, хто вскочив у крижану воду, були досвідчені "моржі" – засновники неформального сокальського клубу “моржів”, який існує уже 10 років. Це Ігор Дацюк, Роман Монастирський, Микола Пшевлоцький, Ігор Каспрук, Ігор Дідик, Олег Ріжок, Олег Фенчин, Ігор Піскляк, Ігор Балко та інші…
Після купання Ігор Дацюк розповів, що "моржує" вже багато років і це додає йому сили та наснаги на весь рік. Дуже добре, що такі купання проходять на Йордан у багатьох населених пунктах району. Крижана вода очищає тіло і душу, гартує дух і загартовує здоров’я. Тож варто всім спробувати. І, як досвідчений "морж", радив новачкам підготувати себе психологічно, бо розум керує нами і нашим тілом. Якщо людина готова духовно, то ніякий холод їй не страшний.
Микола Пшевлоцький, вийшовши з води, також переконував, що холоду не відчуває, “моржуванням” займається вже десятки років. "Це гарний християнський звичай, що став для нас доброю традицією, яку започаткував наш духовний наставник – отець Ярослав Кащук. Її потрібно підтримувати і продовжувати. Адже “моржування” – це не тільки гартування тіла, але й духу. З огляду на те, що сьогодні діється в Україні, на Майдані, в кожного в душі, це нам найбільше потрібно", – сказав він.
Охочих пірнути в ополонку цього дня, незважаючи на погоду (падав сніг з дощем, одразу замерзаючи на одязі), було багато. Серед "моржів" були і жінки, і юнаки, і діти, і літні люди. Перехрестившись, люди тричі з головою занурювались у воду.
Три роки на Йордан пірнає разом з друзями в крижану купіль сокальчанин Віктор Гнатів. Це приносить йому душевне задоволення і легкість, бо наче народжується заново.
Долучилися до числа "моржів" багато представниць прекрасної статі, сміливо пірнали у воду.
Леся Войтович з Сокаля, з якою мені вдалося поспілкуватися, розповіла, що "моржуванням" займається понад двадцять років. "Мені зараз тепло", – сказала вона з переконливою усмішкою. І додала: "Богоявлення Господнє для кожного з нас символізує очищення від усього нещирого, нечистого, недоброго! Це свято світлих, чистих, щирих та нових починань. Адже тільки очищені душа і тіло можуть робити добро і випромінювати Божу радість і благодать. "Наше тіло – храм духа святого – його ми маємо від Господа", і тому вдосконалюючи тіло – підносим душу. Особисто я цьогорічне пірнання присвятила оздоровленню своєї душі і тіла, своїх рідних і всіх потребуючих, особливо задля оздоровлення нашого митця – Анатолія Покотюка. Нехай всезцілююча йорданська вода допоможе подолати усі тілесні хвороби і пошле оздоровлення!”
Глядачі обступили ставок, фотографували сміливців. Ті з усмішкою виходили з ополонки, швидко обгорталися рушниками. Дехто з них не занурюється постійно, а є поціновувачем лише йорданського купання. Декілька присутніх зробили крок назустріч власному оздоровленню і вперше у своєму житті занурились в ополонку. Після цього вони відчували себе бадьорими і щасливими. Своїм вчинком підвищили самооцінку. А вода очистила душу і серце. Недарма кажуть, що йорданське купання омолоджує людину, наповнює тіло життєдайною енергією. А якщо душа молода, то тіло не старіє.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.