Нещодавно кредитна спілка "Вигода", і в тому числі Сокальська філія в особі Жанни Журавінської, уже вдруге організувала прощу сокальчан до Зарваниці. Ще у дорозі всі прочани разом з о. Андрієм Дутчаком щиро молилися до Ісуса і Діви Марії про благословення прощі. Хоча це святе місце зустріло нас рясним дощем, в серцях людей панувала невимовна любов, бо кожен приїхав на щиру молитву, покаяння. Нас вразила тепла атмосфера, яка тут витала і справжня братерська любов. Дивним чином спостерігали, як десятки тисяч прочан з усієї України відчувають себе в першу чергу просто українцями, єдиним християнським народом, а вже потім грекокатоликами чи православними. Внутрішня потреба до національної єдності призводить до того, що до Зарваниці на прощу, яку формально проводять грекокатолики, приїжджають православні українські громади на чолі зі своїми священиками. Цього суботнього дня на прощі були люди з усіх міст Львівщини, де є філії КС "Вигода". Їх керівники з добрими намірами зробили для людей прощу для покаяння, молитви, єдності. За кількадесят метрів виднілися синьобілі стрічки кредитної спілки, які носили на верхньому одязі віряни.
Прощі до Зарваниці відбуваються з квітня по жовтень. Величезна кількість паломників зі всієї України і навіть зза кордону їдуть в ці святі місця і дістають Божу благодать.
Є кілька версій щодо назви села. За народними переказами, початки зародження Зарваниці пов’язуються з появою чудотворної ікониБогоматері. Під час наступу монголів один із врятованих київських ченців чудом опинився над річкою Стрипою. Він був поранений, голодний і змучений, тому заснув. У сні відкрилась перед ним чудова місцина, освітлена дивним сяйвом. В його блиску з’явилася Мати Божа з двома ангелами, які тримали в руках білі лілії. Монах упав перед Пречистою Дівою Марією на коліна, а вона подала йому в руки край омофора. Пробудившись, чернець побачив, що у росяній траві дзюрчало джерело, а над ним оповита небесним промінням ікона Пресвятої Діви Марії з малим Ісусом на руках. Чернець поклонився перед образом, а місце, де зморив його сон, назвав Зарваницею. Згодом біля криниці він збудував капличку і поставив у ній ікону Богоматері.
З роками у затишному місці постали церква і монастир, почали будуватися сільські обійстя.
Оригінал Ікони Зарваницької Божої Матері зберігається в місцевій церкві.
Нас направду вразила краса величного собору Зарваницької Матері Божої. В цей день собор не зміг вмістити усіх бажаючих взяти участь у Святій Літургії, тому чимало прочан стояли під дощем, але щасливі, бо молилися до Божої Матері про допомогу, опіку. Бажаючі могли посповідатися і прийняти Причастя. Після завершення Служби Божої десятки священиків разом із процесією спустилися до джерела і освятили воду. Усі п’ють освячену воду і відчувають легкість на душі та тверду віру, що Небесна Цариця подарує міцне здоров’я усім християнам і їх родинам. Кажуть, ця освячена вода має цілющі властивості. За розповідями священиків, тисячі людей знаходили у Зарваниці духовне і тілесне зцілення.
Навпроти собору, в центрі майдану споруджено композицію ікони Зарваницької Матері Божої. Зовсім поряд усіх дуже вразила чотириярусна дзвіниця, яка стала символом величі Зарваницького комплексу. П’ять величезних дзвонів розносять Божу благодать на всю округу.
Опісля сокальська група прочан зупинилася біля воскової фігури молодого ченця. У скляній келії він стоїть на колінах перед іконою біля чудодійного джерела. Віримо: молитва монаха має силу здійснювати бажання і творити дива. Тому бажаючі пишуть найсокровенніше бажання й кидають до його ніг, на кілька хвилин замружившись, думають про написане… Ці бажання обов’язково здійсняться, просто треба вірити і молитись за їх здійснення.
Ми пройшли Хресною дорогою на гору, зупиняючись на кожній зупинцістації. Тут ведуться відновлювальні будівельні роботи, тому незабаром Хресна дорога буде відреставрована. Також відвідали джерело Святої Анни, де охочі можуть прийняти купель. Люди вірять, що хто тричі скупається в цьому джерелі, то буде здоровим цілий рік. Також на території Марійського центру функціонує магазин, де можна придбати молитовники, ікони, релігійні повчальні книги.
Повертаючись додому, чимало вірян виявили бажання взяти участь у прощі до Зарваниці ще раз. Усі щиро дякували п. Жанні Журавінській, кредитній спілці "Вигода" та о. Андрію Дутчаку за таку хорошу нагоду побувати у цьому неповторному соборі Зарваницької Божої Матері.
Зарваниця справила на кожного з прочан позитивні враження. Золотоверхі куполи церков, надзвичайна панорамність собору, чисте лісове повітря, різноманіття квітів, гарно доглянуті клумби, акуратно пострижені кущі, сучасні лавочки… Це місце, де панує молитва і тверда віра. Кожен з нас тихо розмовляв з Дівою Марією, просив Її про поміч, прощення і помилування. Але щоб ці ласки небесні зійшли на людей, потрібно, перш за все, відкрити серця для любові.
Ольга РОМАНЮК.
Фото Василя Журавінського.