Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Всеукраїнська проща в Страдч на гору блаженств

Так Глава УГКЦ Блаженніший Святослав назвав Страдецьку гору. І саме сюди з`їхалося близько двадцяти тисяч мирян на першу Всеукраїнську прощу, присвячену пам’яті страдецьких блаженних мучеників – о. Миколая Кондрата і дяка Володимира Прийми, Дню мирянина та Року віри.

На прощі були присутні парафіяни Тартаківського деканату, вірні з Тартакова та Романівки на чолі з отцем-деканом Богданом Лиликом. В дорозі о. Богдан відправив молебень, усі разом співали побожних пісень. Перед Страдчем вишикувалася вервичка автобусів. По дорозі до місця, де мала відбутися Архієрейська Літургія, стояли шатра, де продавали ікони, релігійну літературу. Вздовж Страдецької гори облаштували парасольки, під якими сповідалися люди. Якщо дивитися на це видовище зверху, то виглядало, наче від великої людської ріки порозтікалися маленькі потічки.

І ось хвилююча мить – розпочалася Архієрейська Літургія. Парафіянка з Тартакова Ірина Кнейчук розчулено сказала: «Я все життя мріяла побувати у Страдчі, а тут ще й Всеукраїнська проща, яку очолив Блаженніший Святослав. Чуюся надзвичайно щасливою…»

На початку Літургії секретар Синоду єпископів УГКЦ, владика Богдан (Дзюрах) зачитав декрет, прийнятий на Синоді у вересні 2012 року у Вінніпезі (Канада). Цим документом Церква офіційно проголосила блаженного дяка Володимира Прийму покровителем мирян. Тоді Патріарх Святослав взяв у руки шкатулку з мощами блаженного і поблагословив ними всіх прочан, співаючи тропар мученику Володимиру.

У Літургії, яку очолив Першоієрарх, взяли участь Єпископи Синоду УГКЦ та Апостольський нунцій в Україні, архиєпископ Томас Едвард Галліксон.

«Лише Бог є блаженним і живе у повноті безмежного і досконалого щастя. Він єдиний блаженний і може вчинити такою людину, яка його шукає і до якої Він зближається у своїй спасительній дії», – сказав Глава УГКЦ під час проповіді на Архієрейській Божественній Літургії.

На Страдецькій горі – українській горі блаженств, Христос устами свого Божественного Євангелія проголошує Добру Новину і роздає свої блаженства. «Сьогодні ми проголосили блаженним одну промовисту особу – Блаженного мученика Володимира Прийму, який проживав і молився, співав Богові у Страдчі. Тут він віддав своє життя, будучи переслідуваним за правду. Тому його приклад – особливий і важливий для християн нашого часу», – сказав проповідник. За його словами, Євхаристійний Христос, через служіння священика, ішов потішати засмучених, годувати голодних, втирати сльози плачучим і нести, можливо, останню радість, яку людина могла отримати у своєму земному житті. «Дяк Володимир, не маючи жодного обов’язку, пустився в дорогу за своїм душпастирем, не лишив його самого. Він не побоявся бути зневаженим і навіть убитим. Тому він сповнився божественного вічного життя, і Церква проголосила його блаженним – тим, який віднайшов дорогу до Бога і сам її пройшов, а сьогодні бере участь у вічному блаженстві єдиного Бога у трьох особах», – додав Верховний Архієпископ УГКЦ.

Адже, за словами Глави Церкви, Христос каже, що кожен, хто терпить задля правди Христової, вже сьогодні має передсмак і відчуття присутності вічного блаженного Царства Небесного.

По завершенні Літургії ікону блаженного Володимира Прийми виставили для почитання. Апостольський нунцій, високопреосвященний Томас Ґалліксон зазначив, що не лише Українська Греко-Католицька, але й Вселенна Церква отримала покровителя мирян, а у вчинку Володимира Прийми кожен може знайти потужне послання з нагоди Року віри. Єпископ-помічник Львівської архієпархії, владика Венедикт (Алексійчук) подарував Блаженнішому Святославу ікону зі страдецькими блаженними (як виявилося, того ж дня Глава УГКЦ відзначав 19 років свого священичого служіння).

Опісля Патріарх освятив наріжний камінь, за кілька метрів від каплиці, де буде побудовано перший паломницький центр Львівської митрополії. Далі отець Іван Колтун, парох церкви Успіння Пресвятої Богородиці в селі Страдч, проголосив присягу відречення на рік від алкоголю, яку повторювали вголос сотні вірних. Ті, хто приймав таку обіцянку в наміренні за когось, хто є алкозалежним, мав записатися в «Золоту Книгу тверезості». Зі слів о. Івана Колтуна, в мину-лому році присягу прийняли дві тисячі осіб.

А наостанок о. Василь Білаш, голова Комісії УГКЦ у справах мирян, відзначив усіх активних мирян єпархій та екзархатів УГКЦ грамотами.

Далі парафіяни Тартаківського деканату пройшли стаціями Хресної дороги, а також доторкнулися до мощів блаженного Володимира Прийми у храмі Успення Пресвятої Богородиці. Володимир Прийма загинув мученицькою смертю 26 червня 1941 року. Він служив дяком у Страдецькій церкві. Того дня, коли він разом із місцевим парохом о. Миколою Конрадом поверталися додому після сповіді хворої жінки, їх спіймали солдати НКВС і жорстоко закатували у найближчому лісі. Понівечені тіла Христових мучеників поховали на парафіяльному цвинтарі Страдецької гори.

Блаженніший Святослав на прес-конференції відповів на численні запитання журналістів.

«Мирянин ІІІ тисячоліття, як казав один богослов, подібний до гірського озерця, – пояснив журналістам Блаженніший Святослав. – Воно маленьке, але глибоке, а під водою видно чисте кришталеве дно».

Оксана ПРОЦЬ.

 

Exit mobile version