Фестивалі та концерти

Не міліє криниця народних талантів Сокальщини

Це ще раз засвідчив регіональний огляд-конкурс хореографічних колективів «Свитазівські притупи»

Минулої неділі центр Сокаля розцвів різнобарв’ям українських народних костю­мів, усмішками юних облич. Святкова коло­на під звуки оркестру пройшла до пам’ят­ника Т. Г. Шевченку, до підніжжя якого лягли квіти. А далі дівчатка та хлопці поверну­лись до районного Народного дому, де розпочався традиційний регіональний огляд-конкурс хореографічних колективів «Свитазівські притупи-2013». Його органі­заторами виступили Львівська ОДА та об­ласна рада, департамент з питань культу-ри, охорони культурної спадщини та куль­турних цінностей Львівської ОДА, обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи, Сокальські РДА та районна рада, відділ з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігії Сокальської РДА. Спонсором свята став підприємець Володимир Куртяник.

Того дня у Сокаль з’їхалися танцювальні колективи – 21 – з Лопатина і Львова, Ра­дехова і Дрогобиччини, Самбірщини і Яво­рівщини, Городка і Буська, Жовкви і Ка­м’янки-Бузької, щоб продемонструвати свою майстерність, таланти.

Учасників конкурсу привітали заступники голів райдержадміністрації та Сокальської міської ради Лариса Фарин та Олег Олій­ник.

За доброю традицією свято розпочав народний хореографічний колектив «Бужа­ни» (керівник Роман Батюк) – танцем, що дав назву конкурсу і є візитною карткою Сокальщини. Після цього ведучі Олена Назарова та Наталія Шевчук представляли глядачам (а зал був переповнений) танцю­вальні колективи. Першим на сцену вий­шов «Едельвейс» Народного дому с. На­гірне Самбірського району з композицією «Діти України». В ній танцюристи викорис­тали великий вінок з польових квітів, жовто-блакитні прапори, що символізують самостійну Україну. Шаленим вихором – танцю­ристи наче літали по сцені, чудовими бар­вистими костюмами захопив глядачів гу-цульський танець «Карпатські візерунки», у виконанні зразкового хореографічного колективу «Лілея» Народного дому с. Не­жухів Стрийського району. Такими ж за­пальними були народні танці «Бойків­ський» (танцювальний колектив «Веселка» з с. Нагуєвичі Дрогобицького району), «Го­пак» (зразковий танцювальний колектив «Міленіум» Кам’янка-Бузького народного дому), «Прикарпатські візерунки» (колектив Народного дому с. Оселя Яворівського ра­йону), «Шкільна полька» (зразковий ан­самбль танцю «Нові зірки» районного На­родного дому м. Буськ), «Краков’як» (ан-самбль «Мрія», музична школа смт. Лопа­тин Радехівського району), кадриль «Де­в’ятка» (народний ансамбль танцю «Маль-ви» Радехівського районного народного дому), «Запальні танці» (народний дім с. Нагірне Самбірського району) та інші. Глядачі також побачили цікаві фольклорні танці: «Гречаники» (хореографічна студія «Мрія» музичної школи смт. Лопатин), «Ді­вочий весільний» (хореографічний ансамбль «Панночка» храму Різдва пресвя-тої Богородиці м. Львів), «Плескач» (зраз­ковий ансамбль танцю «Веснянка», с. Нес­лухів Кам’янка-Бузького району). Були і ліричні композиції: «Зозуля» (Народний дім с. Нежухів Стрийського району), «Та­нець з хустками» (смт. Підбуж Дрогобиць­кого району); жартівливі – «Ой, на городі» (Жовківська дитяча школа мистецтв), ек­спресивні – «Болеро» (зразковий ансамбль танцю «Нові зірки» Буського районного народного дому), інших народів – мол­давський «Молдовенеска» (народний ан­самбль танцю «Звенигород» Пустомитів­ського району)… Добре виступили наші сусіди з Червонограда. У виконанні народ­ного ансамблю танцю «Молодість» (керів­ник Людмила Прібєга) глядачі побачили буковинський танець «Ватажок» та закар­патський «Карічка»; а зразковий танцювальний колектив «Первоцвіт» (Л. Прібєга, постановка Василя Піпаша) чудово вико­нав закарпатські народні танці «Рако­вецький» та «Кручений». Та, мабуть, най-більше всіх вразив виступ львівської «Пан­ночки». Хоча керівнику цього колективу Ігореві Федаку довелось понервуватись – декілька разів перезаписував музичний супровід танців: буковинського «Дівочого весільного» та лемківської «Фраєрочки», та все ж дівчатка показали високий клас і львівський шарм. А як виціловували свого керівника після конкурсу – приємно було подивитися.

Журі, у складі Василя Семена (голова) – старшого викладача хореографії ЛНУ ім. І. Франка, балетмейстера народного ансамблю танцю України «Карпати», за­служеного артиста України, Ореста Мали­ця – заступника начальника управління культури, начальника відділу культурно-просвітницької роботи та навчальних зак­ладів департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культур­них цінностей Львівської ОДА, Ольги Ду­ляби – завідувача відділу народної твор­чості Львівського державного обласного центру народної творчості і культурно-ос­вітньої роботи, заслуженого працівника культури та Володимира Городиського – провідного методиста хореографічного жанру Львівського державного обласного центру народної творчості і культурно-освітньої роботи, заслуженого артиста України, довелось нелегко при визначенні переможців конкурсу. Поки вони радились, перед присутніми виступили з концертом наймолодші учасники Сокальського район­ного народного дому. Дует у складі Тетяни та Романа Ничаїв чудово виконав пісню «Я люблю тебе». Оплесками слухачі під­тримували тріо наймолодших вокалістів – Софію Черняк, Романа Ничая та Віку Ковальчук, які гарно заспівали пісеньку «Телефончик». Як завжди вразив своєю майстерністю юний баяніст, лауреат бага­тьох міжнародних і республіканських кон­курсів Назар Куртяник, у виконанні якого прозвучало «Диско». Дівоче тріо «Три мрії» (керівник Ольга Шевчук), у складі Тетяни Ничай, Лілії Павлик та Роксолани Мігус, зачарувало слухачів піснями «Чом ти не прийшов» та «Просто кохай». А голосу Тетяни Ничай можуть позаздрити і відомі співаки: не кожному з них вдається вико­нати знамените «Шоу продовжується» американського співака Фреді Меркурі.

В паузах мені вдалось поспілкуватися з учасниками конкурсу. Ось що почула:

Зоряна СІКОРСЬКА, м. Кам’янка-Бузька:

– Ми вже вчетверте приїжджаємо у Сокаль на «Свитазівські притупи». Років три тому були серед переможців. Дітям такі конкурси дають поштовх до зростання майстерності і ми, керівники, збагачуємо свій досвід, щось запозичуємо в інших колективах.

Марія МЕЛЬНИК, м. Стрий:

– Дуже хороша атмосфера на конкурсі, вражає гостинність сокальців. Є творче зростання колективів. Тішимося, що відтворюємо свою національну хореографію. Побачила багато гарних танців – і народних, і сти­лізованих. Сподіваємось ще не раз при­їхати у Сокаль і, що дороги будуть кращі.

Данута РОЖКО, м. Городок:

– Ми привезли народні танці «Бойківчан­ка» та «Горділянка». Діти добре відтанцю­вали, глядач нас гарно приймав, я задово­лена. Побачила дещо нове, так що вчимо-ся в інших колективів, а їх сьогодні було багато цікавих. В минулому році мали дру­ге місце, сподіваємось, що і нині виступили не гірше.

І ось на сцену виходять члени журі. Во­лодимир Городисько оголошує підсумки огляду-конкурсу. Дипломи першого ступеня та подарунки отримують: дівочий вокаль­но-хореографічний ансамбль «Панночка» храму Різдва пресвятої Богородиці м. Львів (керівник і балетмейстер Ігор Федак), народний ансамбль танцю «Мальви» м. Радехів (Тетяна Літинська), танцюваль­ний колектив с. Нагуєвичі Дрогобицького району (Марія Курп’як) та народний ан­самбль танцю «Галичина» м. Городок (Да­нута Рожко). Гран-прі журі одноголосно присудило львівській «Панночці». Зразко­вий танцювальний колектив «Барвінок» с. Скоморохи (Оксана Черній) разом із на­родним ансамблем «Молодість» з Черво­нограда та ансамблем «Звенигород» з Пустомитівського району здобули дипломи другого ступеня. Дипломом третього ступе­ня відзначені три зразкові колективи: «Лі­лея» с. Нежухів Стрийського району, «Нові зірки» м. Буськ та «Веснянка» с. Неслухів Кам’янка-Бузького району.

А приватне підприємство «Світлячок» (Олена Лисякова) подарувало п’яти танцю­вальним колективам сертифікати (на різні суми – від 1,5 до 5 тис. грн.) на пошиття сценічних костюмів.

Ось що побажали учасникам огляду-конкурсу:

Василь Семен, голова журі:

– Бажаю, щоб цей фестиваль проводили кожен рік. Це вкрай потрібна справа. Всі танцювальні колективи, крім двох-трьох, виступили достойно. Це не професійні ко­лективи, тим більше треба їх підтримувати і морально, і матеріально. Направду, кон­курс вдався. У вас прекрасне місто і дай Бог, щоб фестиваль розвивався і процві­тав. Будьте щасливі, нехай вами опікується Всевишній.

Володимир ЧУБ,
заступник голови районної ради:

– Дякую всім учасникам, які взяли участь у цьому конкурсі-огляді. Ми знову побачи­ли, що творчість у нас живе, що творчість української нації не вмре. Всі колективи заслуговують подяки, що зберігають укра­їнські традиції. Бажаю вам всім подаль­

шого натхнення і творчих успіхів.

Після закінчення конкурсу поспілкува­лась із керівником володарок гран-прі львівської «Панночки» Ігорем Федаком. Схвильований і щасливий, він сказав:

– Про «Свитазівські притупи» чули дав­но, але приїхали до вас уперше. Працюємо лише сім з половиною років, але в репер­туарі колективу вже є 21 танець. Сьогод­нішнім результатом задоволений. Для мене кожен виступ колективу – це наго-рода, бо бачу плоди своєї праці. «Панночка» є володарем гран-прі лемківського фестивалю-2010, який проходив у Городку. Там, як і сьогодні, танцювали «Фраєрочку». У вас дуже вдячний глядач, дівчатка відчу­вали його підтримку і викладалися на всі сто. Ще приїдемо до вас із задоволенням. Маємо великі плани, але не хочу наврочи­ти. Дякую організаторам цього свята за отримане задоволення.

…Учасники конкурсу роз’їжджалися додому. А глядачі ще довго обговорювали побачене. Що ж, народне мистецтво – бо саме народних танців було найбільше – нікого не залишило байдужим. Воно зба­гатило наші серця і душі, потішило новими обдаруваннями. Тож нехай не міліє криниця народних талантів!

Валентина БЛУДОВА.

Фото автора.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews