Головна / Фестивалі та концерти / Не міліє криниця народних талантів Сокальщини

Не міліє криниця народних талантів Сокальщини

Це ще раз засвідчив регіональний огляд-конкурс хореографічних колективів «Свитазівські притупи»

Минулої неділі центр Сокаля розцвів різнобарв’ям українських народних костю­мів, усмішками юних облич. Святкова коло­на під звуки оркестру пройшла до пам’ят­ника Т. Г. Шевченку, до підніжжя якого лягли квіти. А далі дівчатка та хлопці поверну­лись до районного Народного дому, де розпочався традиційний регіональний огляд-конкурс хореографічних колективів «Свитазівські притупи-2013». Його органі­заторами виступили Львівська ОДА та об­ласна рада, департамент з питань культу-ри, охорони культурної спадщини та куль­турних цінностей Львівської ОДА, обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи, Сокальські РДА та районна рада, відділ з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігії Сокальської РДА. Спонсором свята став підприємець Володимир Куртяник.

Того дня у Сокаль з’їхалися танцювальні колективи – 21 – з Лопатина і Львова, Ра­дехова і Дрогобиччини, Самбірщини і Яво­рівщини, Городка і Буська, Жовкви і Ка­м’янки-Бузької, щоб продемонструвати свою майстерність, таланти.

Учасників конкурсу привітали заступники голів райдержадміністрації та Сокальської міської ради Лариса Фарин та Олег Олій­ник.

За доброю традицією свято розпочав народний хореографічний колектив «Бужа­ни» (керівник Роман Батюк) – танцем, що дав назву конкурсу і є візитною карткою Сокальщини. Після цього ведучі Олена Назарова та Наталія Шевчук представляли глядачам (а зал був переповнений) танцю­вальні колективи. Першим на сцену вий­шов «Едельвейс» Народного дому с. На­гірне Самбірського району з композицією «Діти України». В ній танцюристи викорис­тали великий вінок з польових квітів, жовто-блакитні прапори, що символізують самостійну Україну. Шаленим вихором – танцю­ристи наче літали по сцені, чудовими бар­вистими костюмами захопив глядачів гу-цульський танець «Карпатські візерунки», у виконанні зразкового хореографічного колективу «Лілея» Народного дому с. Не­жухів Стрийського району. Такими ж за­пальними були народні танці «Бойків­ський» (танцювальний колектив «Веселка» з с. Нагуєвичі Дрогобицького району), «Го­пак» (зразковий танцювальний колектив «Міленіум» Кам’янка-Бузького народного дому), «Прикарпатські візерунки» (колектив Народного дому с. Оселя Яворівського ра­йону), «Шкільна полька» (зразковий ан­самбль танцю «Нові зірки» районного На­родного дому м. Буськ), «Краков’як» (ан-самбль «Мрія», музична школа смт. Лопа­тин Радехівського району), кадриль «Де­в’ятка» (народний ансамбль танцю «Маль-ви» Радехівського районного народного дому), «Запальні танці» (народний дім с. Нагірне Самбірського району) та інші. Глядачі також побачили цікаві фольклорні танці: «Гречаники» (хореографічна студія «Мрія» музичної школи смт. Лопатин), «Ді­вочий весільний» (хореографічний ансамбль «Панночка» храму Різдва пресвя-тої Богородиці м. Львів), «Плескач» (зраз­ковий ансамбль танцю «Веснянка», с. Нес­лухів Кам’янка-Бузького району). Були і ліричні композиції: «Зозуля» (Народний дім с. Нежухів Стрийського району), «Та­нець з хустками» (смт. Підбуж Дрогобиць­кого району); жартівливі – «Ой, на городі» (Жовківська дитяча школа мистецтв), ек­спресивні – «Болеро» (зразковий ансамбль танцю «Нові зірки» Буського районного народного дому), інших народів – мол­давський «Молдовенеска» (народний ан­самбль танцю «Звенигород» Пустомитів­ського району)… Добре виступили наші сусіди з Червонограда. У виконанні народ­ного ансамблю танцю «Молодість» (керів­ник Людмила Прібєга) глядачі побачили буковинський танець «Ватажок» та закар­патський «Карічка»; а зразковий танцювальний колектив «Первоцвіт» (Л. Прібєга, постановка Василя Піпаша) чудово вико­нав закарпатські народні танці «Рако­вецький» та «Кручений». Та, мабуть, най-більше всіх вразив виступ львівської «Пан­ночки». Хоча керівнику цього колективу Ігореві Федаку довелось понервуватись – декілька разів перезаписував музичний супровід танців: буковинського «Дівочого весільного» та лемківської «Фраєрочки», та все ж дівчатка показали високий клас і львівський шарм. А як виціловували свого керівника після конкурсу – приємно було подивитися.

Журі, у складі Василя Семена (голова) – старшого викладача хореографії ЛНУ ім. І. Франка, балетмейстера народного ансамблю танцю України «Карпати», за­служеного артиста України, Ореста Мали­ця – заступника начальника управління культури, начальника відділу культурно-просвітницької роботи та навчальних зак­ладів департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культур­них цінностей Львівської ОДА, Ольги Ду­ляби – завідувача відділу народної твор­чості Львівського державного обласного центру народної творчості і культурно-ос­вітньої роботи, заслуженого працівника культури та Володимира Городиського – провідного методиста хореографічного жанру Львівського державного обласного центру народної творчості і культурно-освітньої роботи, заслуженого артиста України, довелось нелегко при визначенні переможців конкурсу. Поки вони радились, перед присутніми виступили з концертом наймолодші учасники Сокальського район­ного народного дому. Дует у складі Тетяни та Романа Ничаїв чудово виконав пісню «Я люблю тебе». Оплесками слухачі під­тримували тріо наймолодших вокалістів – Софію Черняк, Романа Ничая та Віку Ковальчук, які гарно заспівали пісеньку «Телефончик». Як завжди вразив своєю майстерністю юний баяніст, лауреат бага­тьох міжнародних і республіканських кон­курсів Назар Куртяник, у виконанні якого прозвучало «Диско». Дівоче тріо «Три мрії» (керівник Ольга Шевчук), у складі Тетяни Ничай, Лілії Павлик та Роксолани Мігус, зачарувало слухачів піснями «Чом ти не прийшов» та «Просто кохай». А голосу Тетяни Ничай можуть позаздрити і відомі співаки: не кожному з них вдається вико­нати знамените «Шоу продовжується» американського співака Фреді Меркурі.

В паузах мені вдалось поспілкуватися з учасниками конкурсу. Ось що почула:

Зоряна СІКОРСЬКА, м. Кам’янка-Бузька:

– Ми вже вчетверте приїжджаємо у Сокаль на «Свитазівські притупи». Років три тому були серед переможців. Дітям такі конкурси дають поштовх до зростання майстерності і ми, керівники, збагачуємо свій досвід, щось запозичуємо в інших колективах.

Марія МЕЛЬНИК, м. Стрий:

– Дуже хороша атмосфера на конкурсі, вражає гостинність сокальців. Є творче зростання колективів. Тішимося, що відтворюємо свою національну хореографію. Побачила багато гарних танців – і народних, і сти­лізованих. Сподіваємось ще не раз при­їхати у Сокаль і, що дороги будуть кращі.

Данута РОЖКО, м. Городок:

– Ми привезли народні танці «Бойківчан­ка» та «Горділянка». Діти добре відтанцю­вали, глядач нас гарно приймав, я задово­лена. Побачила дещо нове, так що вчимо-ся в інших колективів, а їх сьогодні було багато цікавих. В минулому році мали дру­ге місце, сподіваємось, що і нині виступили не гірше.

І ось на сцену виходять члени журі. Во­лодимир Городисько оголошує підсумки огляду-конкурсу. Дипломи першого ступеня та подарунки отримують: дівочий вокаль­но-хореографічний ансамбль «Панночка» храму Різдва пресвятої Богородиці м. Львів (керівник і балетмейстер Ігор Федак), народний ансамбль танцю «Мальви» м. Радехів (Тетяна Літинська), танцюваль­ний колектив с. Нагуєвичі Дрогобицького району (Марія Курп’як) та народний ан­самбль танцю «Галичина» м. Городок (Да­нута Рожко). Гран-прі журі одноголосно присудило львівській «Панночці». Зразко­вий танцювальний колектив «Барвінок» с. Скоморохи (Оксана Черній) разом із на­родним ансамблем «Молодість» з Черво­нограда та ансамблем «Звенигород» з Пустомитівського району здобули дипломи другого ступеня. Дипломом третього ступе­ня відзначені три зразкові колективи: «Лі­лея» с. Нежухів Стрийського району, «Нові зірки» м. Буськ та «Веснянка» с. Неслухів Кам’янка-Бузького району.

А приватне підприємство «Світлячок» (Олена Лисякова) подарувало п’яти танцю­вальним колективам сертифікати (на різні суми – від 1,5 до 5 тис. грн.) на пошиття сценічних костюмів.

Ось що побажали учасникам огляду-конкурсу:

Василь Семен, голова журі:

– Бажаю, щоб цей фестиваль проводили кожен рік. Це вкрай потрібна справа. Всі танцювальні колективи, крім двох-трьох, виступили достойно. Це не професійні ко­лективи, тим більше треба їх підтримувати і морально, і матеріально. Направду, кон­курс вдався. У вас прекрасне місто і дай Бог, щоб фестиваль розвивався і процві­тав. Будьте щасливі, нехай вами опікується Всевишній.

Володимир ЧУБ,
заступник голови районної ради:

– Дякую всім учасникам, які взяли участь у цьому конкурсі-огляді. Ми знову побачи­ли, що творчість у нас живе, що творчість української нації не вмре. Всі колективи заслуговують подяки, що зберігають укра­їнські традиції. Бажаю вам всім подаль­

шого натхнення і творчих успіхів.

Після закінчення конкурсу поспілкува­лась із керівником володарок гран-прі львівської «Панночки» Ігорем Федаком. Схвильований і щасливий, він сказав:

– Про «Свитазівські притупи» чули дав­но, але приїхали до вас уперше. Працюємо лише сім з половиною років, але в репер­туарі колективу вже є 21 танець. Сьогод­нішнім результатом задоволений. Для мене кожен виступ колективу – це наго-рода, бо бачу плоди своєї праці. «Панночка» є володарем гран-прі лемківського фестивалю-2010, який проходив у Городку. Там, як і сьогодні, танцювали «Фраєрочку». У вас дуже вдячний глядач, дівчатка відчу­вали його підтримку і викладалися на всі сто. Ще приїдемо до вас із задоволенням. Маємо великі плани, але не хочу наврочи­ти. Дякую організаторам цього свята за отримане задоволення.

…Учасники конкурсу роз’їжджалися додому. А глядачі ще довго обговорювали побачене. Що ж, народне мистецтво – бо саме народних танців було найбільше – нікого не залишило байдужим. Воно зба­гатило наші серця і душі, потішило новими обдаруваннями. Тож нехай не міліє криниця народних талантів!

Валентина БЛУДОВА.

Фото автора.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews

Про Андрій Гаврилюк

Залишити відповідь

Ваша поштова адреса не опублікується. Необхідні поля позначено *

*

fifteen − fourteen =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

закрити

Ми виявили що ви користуєтеся Ad Blocker!

Для того щоб ми були незалежними потрібно так мало - відображати рекламу!