Це ще раз засвідчив регіональний огляд-конкурс хореографічних колективів «Свитазівські притупи»
Минулої неділі центр Сокаля розцвів різнобарв’ям українських народних костюмів, усмішками юних облич. Святкова колона під звуки оркестру пройшла до пам’ятника Т. Г. Шевченку, до підніжжя якого лягли квіти. А далі дівчатка та хлопці повернулись до районного Народного дому, де розпочався традиційний регіональний огляд-конкурс хореографічних колективів «Свитазівські притупи-2013». Його організаторами виступили Львівська ОДА та обласна рада, департамент з питань культу-ри, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА, обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи, Сокальські РДА та районна рада, відділ з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігії Сокальської РДА. Спонсором свята став підприємець Володимир Куртяник.
Того дня у Сокаль з’їхалися танцювальні колективи – 21 – з Лопатина і Львова, Радехова і Дрогобиччини, Самбірщини і Яворівщини, Городка і Буська, Жовкви і Кам’янки-Бузької, щоб продемонструвати свою майстерність, таланти.
Учасників конкурсу привітали заступники голів райдержадміністрації та Сокальської міської ради Лариса Фарин та Олег Олійник.
За доброю традицією свято розпочав народний хореографічний колектив «Бужани» (керівник Роман Батюк) – танцем, що дав назву конкурсу і є візитною карткою Сокальщини. Після цього ведучі Олена Назарова та Наталія Шевчук представляли глядачам (а зал був переповнений) танцювальні колективи. Першим на сцену вийшов «Едельвейс» Народного дому с. Нагірне Самбірського району з композицією «Діти України». В ній танцюристи використали великий вінок з польових квітів, жовто-блакитні прапори, що символізують самостійну Україну. Шаленим вихором – танцюристи наче літали по сцені, чудовими барвистими костюмами захопив глядачів гу-цульський танець «Карпатські візерунки», у виконанні зразкового хореографічного колективу «Лілея» Народного дому с. Нежухів Стрийського району. Такими ж запальними були народні танці «Бойківський» (танцювальний колектив «Веселка» з с. Нагуєвичі Дрогобицького району), «Гопак» (зразковий танцювальний колектив «Міленіум» Кам’янка-Бузького народного дому), «Прикарпатські візерунки» (колектив Народного дому с. Оселя Яворівського району), «Шкільна полька» (зразковий ансамбль танцю «Нові зірки» районного Народного дому м. Буськ), «Краков’як» (ан-самбль «Мрія», музична школа смт. Лопатин Радехівського району), кадриль «Дев’ятка» (народний ансамбль танцю «Маль-ви» Радехівського районного народного дому), «Запальні танці» (народний дім с. Нагірне Самбірського району) та інші. Глядачі також побачили цікаві фольклорні танці: «Гречаники» (хореографічна студія «Мрія» музичної школи смт. Лопатин), «Дівочий весільний» (хореографічний ансамбль «Панночка» храму Різдва пресвя-тої Богородиці м. Львів), «Плескач» (зразковий ансамбль танцю «Веснянка», с. Неслухів Кам’янка-Бузького району). Були і ліричні композиції: «Зозуля» (Народний дім с. Нежухів Стрийського району), «Танець з хустками» (смт. Підбуж Дрогобицького району); жартівливі – «Ой, на городі» (Жовківська дитяча школа мистецтв), експресивні – «Болеро» (зразковий ансамбль танцю «Нові зірки» Буського районного народного дому), інших народів – молдавський «Молдовенеска» (народний ансамбль танцю «Звенигород» Пустомитівського району)… Добре виступили наші сусіди з Червонограда. У виконанні народного ансамблю танцю «Молодість» (керівник Людмила Прібєга) глядачі побачили буковинський танець «Ватажок» та закарпатський «Карічка»; а зразковий танцювальний колектив «Первоцвіт» (Л. Прібєга, постановка Василя Піпаша) чудово виконав закарпатські народні танці «Раковецький» та «Кручений». Та, мабуть, най-більше всіх вразив виступ львівської «Панночки». Хоча керівнику цього колективу Ігореві Федаку довелось понервуватись – декілька разів перезаписував музичний супровід танців: буковинського «Дівочого весільного» та лемківської «Фраєрочки», та все ж дівчатка показали високий клас і львівський шарм. А як виціловували свого керівника після конкурсу – приємно було подивитися.
Журі, у складі Василя Семена (голова) – старшого викладача хореографії ЛНУ ім. І. Франка, балетмейстера народного ансамблю танцю України «Карпати», заслуженого артиста України, Ореста Малиця – заступника начальника управління культури, начальника відділу культурно-просвітницької роботи та навчальних закладів департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА, Ольги Дуляби – завідувача відділу народної творчості Львівського державного обласного центру народної творчості і культурно-освітньої роботи, заслуженого працівника культури та Володимира Городиського – провідного методиста хореографічного жанру Львівського державного обласного центру народної творчості і культурно-освітньої роботи, заслуженого артиста України, довелось нелегко при визначенні переможців конкурсу. Поки вони радились, перед присутніми виступили з концертом наймолодші учасники Сокальського районного народного дому. Дует у складі Тетяни та Романа Ничаїв чудово виконав пісню «Я люблю тебе». Оплесками слухачі підтримували тріо наймолодших вокалістів – Софію Черняк, Романа Ничая та Віку Ковальчук, які гарно заспівали пісеньку «Телефончик». Як завжди вразив своєю майстерністю юний баяніст, лауреат багатьох міжнародних і республіканських конкурсів Назар Куртяник, у виконанні якого прозвучало «Диско». Дівоче тріо «Три мрії» (керівник Ольга Шевчук), у складі Тетяни Ничай, Лілії Павлик та Роксолани Мігус, зачарувало слухачів піснями «Чом ти не прийшов» та «Просто кохай». А голосу Тетяни Ничай можуть позаздрити і відомі співаки: не кожному з них вдається виконати знамените «Шоу продовжується» американського співака Фреді Меркурі.
В паузах мені вдалось поспілкуватися з учасниками конкурсу. Ось що почула:
Зоряна СІКОРСЬКА, м. Кам’янка-Бузька:
– Ми вже вчетверте приїжджаємо у Сокаль на «Свитазівські притупи». Років три тому були серед переможців. Дітям такі конкурси дають поштовх до зростання майстерності і ми, керівники, збагачуємо свій досвід, щось запозичуємо в інших колективах.
Марія МЕЛЬНИК, м. Стрий:
– Дуже хороша атмосфера на конкурсі, вражає гостинність сокальців. Є творче зростання колективів. Тішимося, що відтворюємо свою національну хореографію. Побачила багато гарних танців – і народних, і стилізованих. Сподіваємось ще не раз приїхати у Сокаль і, що дороги будуть кращі.
Данута РОЖКО, м. Городок:
– Ми привезли народні танці «Бойківчанка» та «Горділянка». Діти добре відтанцювали, глядач нас гарно приймав, я задоволена. Побачила дещо нове, так що вчимо-ся в інших колективів, а їх сьогодні було багато цікавих. В минулому році мали друге місце, сподіваємось, що і нині виступили не гірше.
І ось на сцену виходять члени журі. Володимир Городисько оголошує підсумки огляду-конкурсу. Дипломи першого ступеня та подарунки отримують: дівочий вокально-хореографічний ансамбль «Панночка» храму Різдва пресвятої Богородиці м. Львів (керівник і балетмейстер Ігор Федак), народний ансамбль танцю «Мальви» м. Радехів (Тетяна Літинська), танцювальний колектив с. Нагуєвичі Дрогобицького району (Марія Курп’як) та народний ансамбль танцю «Галичина» м. Городок (Данута Рожко). Гран-прі журі одноголосно присудило львівській «Панночці». Зразковий танцювальний колектив «Барвінок» с. Скоморохи (Оксана Черній) разом із народним ансамблем «Молодість» з Червонограда та ансамблем «Звенигород» з Пустомитівського району здобули дипломи другого ступеня. Дипломом третього ступеня відзначені три зразкові колективи: «Лілея» с. Нежухів Стрийського району, «Нові зірки» м. Буськ та «Веснянка» с. Неслухів Кам’янка-Бузького району.
А приватне підприємство «Світлячок» (Олена Лисякова) подарувало п’яти танцювальним колективам сертифікати (на різні суми – від 1,5 до 5 тис. грн.) на пошиття сценічних костюмів.
Ось що побажали учасникам огляду-конкурсу:
Василь Семен, голова журі:
– Бажаю, щоб цей фестиваль проводили кожен рік. Це вкрай потрібна справа. Всі танцювальні колективи, крім двох-трьох, виступили достойно. Це не професійні колективи, тим більше треба їх підтримувати і морально, і матеріально. Направду, конкурс вдався. У вас прекрасне місто і дай Бог, щоб фестиваль розвивався і процвітав. Будьте щасливі, нехай вами опікується Всевишній.
Володимир ЧУБ,
заступник голови районної ради:
– Дякую всім учасникам, які взяли участь у цьому конкурсі-огляді. Ми знову побачили, що творчість у нас живе, що творчість української нації не вмре. Всі колективи заслуговують подяки, що зберігають українські традиції. Бажаю вам всім подаль
шого натхнення і творчих успіхів.
Після закінчення конкурсу поспілкувалась із керівником володарок гран-прі львівської «Панночки» Ігорем Федаком. Схвильований і щасливий, він сказав:
– Про «Свитазівські притупи» чули давно, але приїхали до вас уперше. Працюємо лише сім з половиною років, але в репертуарі колективу вже є 21 танець. Сьогоднішнім результатом задоволений. Для мене кожен виступ колективу – це наго-рода, бо бачу плоди своєї праці. «Панночка» є володарем гран-прі лемківського фестивалю-2010, який проходив у Городку. Там, як і сьогодні, танцювали «Фраєрочку». У вас дуже вдячний глядач, дівчатка відчували його підтримку і викладалися на всі сто. Ще приїдемо до вас із задоволенням. Маємо великі плани, але не хочу наврочити. Дякую організаторам цього свята за отримане задоволення.
…Учасники конкурсу роз’їжджалися додому. А глядачі ще довго обговорювали побачене. Що ж, народне мистецтво – бо саме народних танців було найбільше – нікого не залишило байдужим. Воно збагатило наші серця і душі, потішило новими обдаруваннями. Тож нехай не міліє криниця народних талантів!
Валентина БЛУДОВА.
Фото автора.