Україна історично є країною із високим аграрним потенціалом. Родючі грунти, традиції землеробства, сприятливий клімат – у нас є все необхідне для розвитку сільськогосподарського виробництва. Сокальщина завжди була одним із кращих сільськогосподарських районів Львівської області. Однак останнім часом ми спостерігаємо зменшення кількості фермерських господарств у Сокальському районі, зниження їх прибутковості. Для того, щоб окреслити проблеми фермерів, знайти вихід із складної ситуації, Сокальська Агенція регіонального розвитку спільно з районним центром зайнятості провели «круглий стіл» з фермерами району на тему: «Проблеми та перспективи розвитку фермерських господарств на Сокальщині».
На початку робочої зустрічі директор Сокальського районного центру зайнятості населення Віктор Лащук розповів фермерам про можливість отримання дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних. Згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» дотація надається працедавцю за умови працевлаштування за скеруванням служби зайнятості безробітних на строк понад два роки, які перебували на обліку як безробітні не менше місяця, а соціально незахищених категорій населення – з дня надання статусу безробітного. Протягом першого року оплата праці працівника, працевлаштованого на дотаційне робоче місце, здійснюється за рахунок коштів Фонду, а наступні роки оплату праці здійснює працедавець.
Людмила Веселова, начальник відділу взаємодії з працедавцями Сокальського районного центру зайнятості населення, повідомила, що відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» підприємства, установи, організації району, незалежно від форми власності, повинні сприяти проведенню державної політики зайнятості, а саме: інформувати службу зайнятості про наявність вільних робочих місць (вакансій), у разі прийняття працівників – щодекадно інформувати про прийнятих працівників та інше. Людмила Веселова також зазначила, що Законом України «Про єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», внесено зміни і доповнення до ЗУ «Про загальнообов’язкове соціальне страхування на випадок безробіття». Зокрема, цим Законом передбачено, що неподання звітності про прийнятих працівників або порушення термінів її подання, тягне за собою адміністративну відповідальність.
Директор Агенції регіонального розвитку Ганна Костюк наголосила, що така зустріч за «круглим столом» є дуже важливою, оскільки дає можливість безпосередньо почути, які проблеми зараз найбільш гостро стоять перед фермерами. Це, в свою чергу, дозволить швидко відреагувати на них, знайти шляхи вирішення. Як приклад, п. Г. Костюк, яка є заступником голови комісії з питань розвитку підприємництва, залучення інвестицій та енергозбереження обласної ради, сказала, що депутати обласної ради розглядали питання про низьку закупівельну вартість молока. Вирішено на черговій сесії заслухати підприємців, які закуповують молоко у селян.
Фермери висловили свою позицію щодо проблем, з якими стикаються. Як сказала голова асоціації фермерів Сокальського району Оксана Сало, сьогодні фермерським господарствам дуже важко функціонувати. Із 150 фермерських господарств, які зареєстровані на Сокальщині, реально працює тільки половина. Держава, на жаль, не зацікавлена у розвитку фермерських господарств. Усі державні програми, як правило, націлені на великого товаровиробника. Як факт можна навести те, що Асоціація фермерів району зробила чимало запитів у державні структури, Кабінет Міністрів аби привернути увагу до проблем фермерських господарств, однак усе безрезультатно. Залишилися фермери сам на сам із своїми проблемами. За словами Оксани Сало, держава не забезпечує стабільності у ціноутворенні сільськогосподарської продукції. Фермери сіють пшеницю, гречку, цукрові буряки із надією на прибутки, але ціни в період збору знижуються, і на цьому наживаються спекулянти. Коли зросла вартість м”ясомолочної продукції, чимало фермерів почали розвивати тваринництво. Тим часом ціна впала до 10 гривень за кілограм свинини. Тепер виробники змушені свиней, ВРХ давати під ніж, бо тваринництво для них стало збитковим.
«Складається враження, що державна політика спрямована на винищення фермерських господарств», – сказала голова асоціації фермерів Сокальщини.
Є проблеми у фермерів і з реєстрацією договорів оренди землі. Раніше такі договори реєстрували сільські ради, а тепер цим займається Держкомзем у Сокальському районі. Дехто з присутніх ще влітку минулого року здав необхідні документи, а договори оренди досі не зареєстровані. Присутні висловилися, аби обмінні файли на землю виготовляли за державні кошти.
Під час зустрічі виявили й інші проблеми фермерських господарств, це: низька закупівельна вартість молока, висока ціна на паливномастильні матеріали, відсутність дотацій з боку держави на мінеральні добрива, необхідність заміни генетичного фонду…
Ганна Костюк, депутат обласної ради, пообіцяла, що запропонує винести проблеми фермерських господарств Сокальщини на розгляд сесії обласної ради. Крім того, фермери надішлють звернення в Кабінет Міністрів та Міністерство агропромислового комплексу.
Фермери Сокальського району надіються на те, що про їхні проблеми почують та вирішать, а держава буде зацікавлена у розвитку фермерських господарств.
Ольга РОМАНЮК.