Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Про критичну ситуацію в галузі тваринництва в Україні

Уже декілька років поспіль галузь тваринництва лихоманить: то вона розвивається за рухом маятника, то знову занепадає, різко сходячи по гіперболі вниз. А як наслідок – худоби меншає як у агроформуваннях, так і на сільських обійстях. За десять місяців нинішнього року поголів“я худоби в агроформуваннях району, порівняно з відповідним періодом минулого року, зменшилося на 1482 голови. Нині на Сокальщині в сільгосппідприємствах налічується 5,1 тисячі голів ВРХ, в тому числі 1,9 тисячі корів, що на 500 менше, ніж торік. Нелегким цей рік був для господарств, зокрема ТзОВ “Агрофірма «Угринів», ТзОВ «Перв“ятичіАгроком», ТзОВ «Боб“ятин», ПП «ФлораС», які значно скоротили поголів“я худоби. Це позначилося й на загальнорайонних показниках щодо виробництва м“яса та молока. Станом на 1 листопада сільгосппідприємства виробили 5700 тонн молока, 2570 тонн м“яса. Та попри несприятливі умови розвитку для тваринництва виробництво молока нині є рентабельним. Найвищий його рівень у ПАФ «Білий Стік» та ПП «Агрофірма ім. Б. Хмельницького». Середній надій на корову по району становить 2600 кілограмів, а у ДП «Молочні ріки» – 4044 кг, у ПАФ «Білий Стік» – 3060 кг. Вагому частку у виробництві молока району займають ПАФ «Войславичі», ПП «Агрофірма ім. Б. Хмельницького», ПП «Козацький курінь», ТзОВ «Галичхутро», фермерське господарство «Жужіль».

Поменшало худоби на сільських обійстях. Нині селяни утримують їх, в основному, для власних потреб, щоб мати молоко та м“ясо на столі. В індивідуальному секторі є 17 тисяч голів ВРХ, в тому числі 10,5 тисячі корів. А це призвело до помітного зменшення виробництва молока і реалізації м“яса ВРХ, яке за 11 місяців є збитковим.

Водночас на ринку склалися низькі заготівельні ціни на м“ясо й молоко. Селяни, не маючи куди збувати свою тваринницьку продукцію, змушені продавати її за безцінь посередникам. Що, звісно, й відбило у них бажання займатися вирощуванням та відгодівлею молодняка ВРХ та свиней.

Водночас подорожчали корми. І нині господар витрачає на утримання худоби більше коштів, ніж згодом отримає від реалізації продукції тваринництва.

В індивідуальних господарствах побільшало птиці: станом на 1 листопада її налічується 580 тис. голів, що на 4,3 відсотка більше, ніж торік. Зате кількість свиней в агроформуваннях зменшилась на 8 відсотків, і становить 8,6 тисячі, що менше проти минулого року на 0,8 тисячі.

Незважаючи на несприятливі умови розвитку тваринництва, є господарства, які стабільно утримують поголів“я сільськогосподарських тварин. Це, зокрема, ПАФ “Білий Стік“, ПП «Агрофірма ім. Б. Хмельницького», ПАФ “Войславичі“, ТзОВ «Галичхутро», ПП «Козацький курінь». Цього тут досягли завдяки застосуванню ефективних технологій виробництва тваринницької продукції. Також варто відзначити, що з кожним роком у загальному обсязі району зростає питома вага м“яса птиці, виробленого птахопідприємствами.

Віктор ФЕДЮК, спеціаліст відділу рослинництва та тваринництва управління агропромислового розвитку РДА.

Exit mobile version