З життя господарника

Нині для тваринництва нелегкі часи

На Сокальщині завжди шанували і плекали тваринництво. І нині сільгосппідприємства дбають про нього. Це підтверджують й показники 2012го. У суспільному секторі виробили 7041 тонну молока, що більше на 681 тонну – 111 відсотків. Зросла й продуктивність корів – на 663 кг, і за рік становить 4166 тонн. Виробили 1605 тонн м’яса, з них 506 яловичини, 514 свинини та 576 птиці. Збільшення зафіксували у виробництві яєць, загальна кількість яких становить 149,3 тисяч, що плюс 0,8 тисячі до рівня минулого року. Середньодобові прирости у 2012 році складають: у ВРХ 487 грам і у свиней – 352. У 2012ому зросло на 1,3 відсотка поголів’я ВРХ, яке складає 4429 тисяч голів, з них 1714 корів. На 0,7 відсотка зросло поголів’я свиней, яке складає 6572 голови, та в 14,2 рази поголів’я птиці (93 тисячі). Також збільшилося поголів’я сільськогосподарських тварин в господарствах приватного сектора: ВРХ на 5,3 відсотка, свиней – 7,8, дрібної рогатої худоби – на 35,9, птиці – на 5,1%.

На жаль, нині для тваринництва нелегкі часи. В першу чергу впливає невизначеність цінової політики переробних підприємств. Різкі коливання цін на м’ясо та молоко не дозволяють сільгосппідприємствам спланувати свою роботу, отримати прибутки, щоб в майбутньому вилучені кошти використати на модернізацію галузі. До того ж, на ринки завозять дешеве м’ясо зза кордону.

Лідерами в галузі тваринництва є ПАФ «Білий Стік», ПП «Агрофірма ім. Б. Хмельницького», ПАФ «Войславичі», ДП «Молочні ріки», ТзОВ «Галичхутро», ФГ «Жужіль», ПП «Козацький курінь». В цих господарствах в 2012 році збільшилося виробництво молока, а також зросла продуктивність тварин. Ефективно ведуть свинарство у ПП «ФлораС», ПАФ «Білий Стік», ТзОВ «Галичхутро». Крім традиційних галузей тваринництва, у районі помітна тенденція до відродження давно забутого вівчарства. Уже не перший рік успішно ним займаються у ФГ «Синочки» та ДВАТ «Шахта «Надія».

Нині селяни переконуються, що тваринництво – рятівна соломинка для них. На мою думку, перспектива галузі за молочним скотарством, впровадженням нових ефективних методів утримання й доїння корів та вирощування молодняка. Щодо приватного сектора, розвиток тваринництва – це об’єднання селян у заготівельнозбутові кооперативи. Успіх справи певною мірою залежить від економічних державних важелів, які зробили б розвиток тваринництва нашою найближчою перспективою. Галузь має існувати, бо виробляє стратегічні продукти, без яких немислиме життя людини: молоко і м’ясо. З іншого боку – це і органічні добрива, які підтримують родючість грунтів та дають високі врожаї.

Віктор ФЕДЮК, головний спеціаліст управління агропромислового розвитку.

Голос Сокальщини на GoogleNews