З усього засипаного насіння ярих зернових культур агроформуваннями району – половина низьких репродукцій. А це втрата 35 і більше центнерів врожаю на кожному гектарі посіву.
Сонце вже повернуло на весну, тому зараз потрібно подбати про забезпечення господарства якісним насінням. Адже кожен селянин добре знає, що це один з важливих факторів у підвищенні врожайності усіх сільськогосподарських культур.
А що ми маємо? На початку березня із 31 тисячі центнерів насіння ярих зернових культур більше 50% – насіння низьких репродукцій. А багаторічна практика свідчить, що низький репродуктивний склад насіння призводить до зниження врожайності на 35 і більше центнерів з гектара. То ж скільки у нас буде недобрано зерна, якщо ми половину площ посіємо третьою і нижчою репродукцією?
На Сокальщині є ряд господарств, де насінництво ведеться на належному рівні. Це сприяє збільшенню виробництва зерна, поліпшенню його якості. До них, насамперед, можна віднести ПАФ «Білий Стік», ПП «АФ ім. Б. Хмельницького», ТзОВ «Перв’ятичі – Агроком», ПП «Західний Буг», ФГ «Хом’як С. М.», ФГ «Батюх М. М.», ФГ «Шумило М. О», ФГ «Дзвін» та ін. Вони щорічно проводять закупівлю насіння нових перспективних високоврожайних сортів.
З уже перевіреного насіння не має високих репродукцій у ПАФ «Селекціонер», ТзОВ «Городиловичі», ТзОВ «АгроЛан», ПП «Тартаківський млин», ПП «Вотчина», СФГ «Жужіль» та інші господарства. Турбує стан насінництва в більшості дрібнотоварних фермерських господарств, де протягом багатьох років не проводиться сортозаміна чи сортооновлення насіння зернових культур, де неналежним чином ставляться до догляду за посівами, до якості очистки насіння та його зберігання. Відповідно, при перевірці такого насіння в лабораторії насіннєвої інспекції його якісні показники є невисокими.
Зараз треба зробити усе, щоб поліпшити репродукційний склад насіння шляхом закупівлі його в насінницьких господарствах Львівської області або за її межами. Так, високорепродукційне насіння ярих зернових культур є в наявності у СФГ «СяйвоСтрий» Стрийського району, в насінницьких господарствах Дрогобицького району, у Львівському національному аграрному університеті (смт. Дубляни), а також у насінницьких господарствах Волинської області.
Щоб насінництво сільськогосподарських культур знаходилось на належному рівні, треба про нього турбуватись постійно, протягом усього року, а не тільки тоді, коли виходити в поле. Народна мудрість говорить: що посієш – те й пожнеш.
Григорій ХАРУК, начальник Сокальської районної державної насіннєвої інспекції.