З життя господарника

Незабаром у поле. А з чим?

Здавалося, щойно завершили комплекс осінньо-польових робіт, а вже і березень крокує. Сонечко все частіше радує нас теплим промінням, ймовірно, що скоро доведеться виходити в поле. Тож нині сільгоспвиробники заклопотані, як ретельно підготувати машинно-тракторний парк до нового виробничого сезону, щоб і посіяти вчасно, і зібрати без втрат, думають, де придбати насіння, купити пально-мастильні матеріали, запчастини до техніки… Тому треба активно діяти, щоб весна не застала зненацька. Про свої турботи і сподівання розповіли:

Володимир ШМИГЕЛЬСЬКИЙ, директор ПП «Агрофірма ім. Б. Хмельницького»:

– Підживили аміачною селітрою 500 га озимої пшениці, 30 га жита на зелений корм і пасовища, 150 га озимого ріпаку. Готуємо ґрунт під посів вівса, ярих культур, бобів та сої, бо якщо буде рання весна, треба бути готовим негайно вийти в поле. Насіння для посіву ярих зернових маємо своє. Мастильними матеріалами забезпечені, пальним – лише частково. Ціни на нього все підвищують. На мою думку, сільгоспвиробникам, враховуючи політичну ситуацію в країні, буде нелегко провести весняно-польову кампанію. Але думаємо про завтрашній день, про те, щоб держава мала хліб.

Ігор ХОМ’ЯК, директор фермерського господарства:

– Особливу увагу в ці дні кожен сільгоспвиробник звертає на підготовку техніки до виходу на весняний лан. Адже від справності тракторів, плугів, сівалок, культиваторів залежить, наскільки оперативно та якісно господарство проведе польові роботи. Техніку в фермерському господарстві вже відремонтували, чекаємо, щоб вийти в поле і сіяти. Погода вже дозволяє підживляти посіви озимих культур, і ми вже стовідсотково підживили всі посіви, які займають 900 га засіяних площ. Закупили пально-мастильні матеріали, яких, сподіваємось, вистачить для проведення весняно-польових робіт.

Любов ШУХОВСЬКА, директор фермерського господарства «Золота нива»:

– Ось їздила купувати колесо до трактора. Зараз ремонтуємо трактори, сівалку, плуги, щоб, коли дозволить погода, вийти в поле. Дехто з колег-фермерів, каже, що вже почав розкидати міндобрива, підживлявати озимі посіви. Я планую зробити це дещо пізніше. Мінеральні добрива вже придбала. Купила також насіння цукрових буряків і нові сорти пшениці. Адже без сортопоновлення годі сподіватися на добрий врожай. Думаю, як придбати пально-мастильні матеріали, бо через коливання курсу долара, ціна на них все зростає. Треба за-пастись, щоб провести весняно-польові роботи, бо не знаємо, що нас чекає далі. А сіяти треба… Землі потрібно достатньо вологи і тепла, якщо вчасно не вийдеш в поле, то потім втратиш на врожаєві.

Ігор СМЕТАНА, директор ПАФ «Войславичі»:

– Сільгоспвиробникам та селянам ніколи не буває легко: ні навесні, коли потрібно орати та сіяти, ні влітку, коли жнива, ні восени, коли збираєш вирощене з поля та готуєш площі під новий урожай, сієш озимі зернові… До того ж, як правило, підготовка до весняно-польових робіт щороку проходить на тлі різкого підвищення цін на пально-мастильні матеріали, катастрофічного браку коштів. Нині до цього додалися й політичні події в Україні та стрімке коливання курсу долара. Проте ми готові до виходу в поле. Від того, наскільки технічно справними, надійними та безпечними в роботі будуть трактори, автомобілі та інші агрегати, по великому рахунку, залежить доля майбутнього врожаю.

Якщо стоятиме така погода надалі, то невдовзі будемо сіяти. Уже підживили 500 га озимої пшениці, 170 га ріпаку. Насінням, засобами захисту рослин та пально-мастильними матеріалами забезпечені.

Роман ВАРАНИЦЯ, директор ТзОВ «Перв’ятичі Агроком»:

– Надворі весна, тож готуємо техніку, щоб вона була напоготові, як тільки буде змога вийти в поле. Посівний матеріал придбали раніше, залишилося хіба що докупити насіння кукурудзи. Дизпаливо на початок маємо. Плануємо на днях підживляти мінеральними добривами 160 га ріпаку, понад 500 га пшениці, 50 га ячменю. Головне, щоб в державі був мир та спокій, а то економічна та політична нестабільність впливає на роботу сільгосппідприємств.

Олег ІВАНЧИНА, директор ПАФ «Білий Стік»:

– Практично вся техніка відремонтована і готова до виходу в поле. Підживили 250 га озимого ріпаку, а решта площ ще вологі. Їх підживимо тоді, коли побачимо, що це вкрай необхідно. Насінням забезпечені. Гірша ситуація із засобами захисту рослин, які виробляють за кордоном, тож їх вартість прив’язана до коливання курсу гривні відносно долара. І вона зросла проти минулого року на 20 відсотків. Зараз на ці засоби потрібно витратити додатково 300 тисяч гривень. А це відіб’ється на економіці господарства… Ми знаємо, що нас очікують труднощі. Селянам до них не звикати. Їх ми переборемо. Нині найголовніше – зберегти незалежність і цілісність України.

Роман ШЕВЧУК, директор ПП «Щедрий лан»:

– У нас, в основному, техніка, яка не потребує ремонту. Тож у лютому працівники «Щедрого лану» були у відпустках. Зараз вони вийшли на роботу та готують техніку до проведення весняно-польових робіт. Плануємо підживляти озимі зернові. Це 224 га озимої пшениці і 108 га ріпаку. Повністю забезпечені мінеральними добривами та пально-мастильними матеріалами, які були придбані раніше. Докуплятимемо насіння кукурудзи, цукрових буряків та елітне насіння зернових культур. Напруга в суспільстві може дещо відбитися на сільгоспвиробниках, але селяни знають своє: треба орати і сіяти, бо державі потрібні хліб та інші продукти. Аграрії очікують змін на краще. Хочеться сподіватися, що нова українська влада подбає про село і селян, буде думати про його розвиток та процвітання. Дбатиме про належні умови ведення бізнесу в державі. Зменшить паперове навантаження на сільгоспвиробників, бо ж їм нема коли сидіти по різних установах, щоб здати звіти, які останніми роками клонуються, наче клітини. Вони мають пильнувати поле, думати, як зібрати кращий врожай.

Мирон ВІТИК, директор фермерського господарства «Жужіль»:

– Загалом у обробітку фермерського господарства 444 га землі, з них під озимі культури відведено 320 га. Для проведення весняно-польових робіт уже повністю забезпечені і посівним матеріалом, і необхідними мінеральними добривами. Завчасу відремонтували техніку, придбали пально-мастильні матеріали. За першої нагоди вийдемо підживляти 320 га озимої пшениці та 40 га ріпаку. Думаємо сіяти ще ячмінь, овес та сою. Тепер у землю потрібно вкладати гроші, щоб отримати гарний врожай.

* * *

Залишається сподіватися, що весна цього року буде більш сприятливою, ніж минулого, і не принесе аграріям неприємних сюрпризів. Вони підготували техніку до весняно-польових робіт, щоб із першим теплом вийти у поле. Бо ж недарма кажуть, що день навесні зиму годує…

Підготувала Любов ПУЗИЧ. 

Голос Сокальщини на GoogleNews