Життєві історії

Любомира Нітефор – життя посвятила людям і медицині

Важко знайти в Сокалі сім’ю, яка б не відчувала вдячності до лікаря Любомири Нітефор (на знімку) за врятоване здоров’я чи навіть життя, котра уже багато років очолює інфекційне відділення ЦРЛ. Ще у дитинстві Любомира Нітефор вирішила для себе: «Хочу бути лікарем». І стала.

Тільки не просто лікарем, а лікарем від Бога, з милосердним серцем, великим досвідом.

Після закінчення Львівського державного медінституту за розподілом молодий спеціаліст потрапила на роботу на Радехівщину, а згодом у Сокальську ЦРЛ. Декілька років працювала лікаремінфекціоністом, а потім очолила інфекційний відділ. Колись цей відділ, пригадує Любомира Іванівна, був у приміщенні, де нині відділення швидкої допомоги. Та після реконструкції поліклініки об’єднане інфекційне відділення з Угнова перевели у Сокаль. Нині інфекційне відділення, де лікують дорослих та дітей, розраховане на 35 хворих, а на випадок спалаху небезпечної інфекції тут можна розгорнути шпиталь на 60 хворих.

Попри те, що більшість пацієнтів п. Любомири не можуть сказати, де болить, а тільки плачуть, вона любить педіатрію, бо це щастя бачити, коли здорове дитя, щось весело лепече на лише йому зрозумілій мові, а материнське обличчя світиться від щастя. Не одна родина на Сокальщині, довіривши досвідченому лікарю життя своїх рідних, вважає її сімейним лікарем.

– У мене двоє дітей, – розповідає Людмила Бриляк – Ми лікуємось у Любомири Іванівни, бо вона фахівець своєї справи, і у цьому уже не раз переконалися, коли потрапляли у відділення із захворюваннями. Покладаємось на її думку, бо часто звертаємося до неї усією родиною. Вона вміє підтримати у важку хвилину і дати розумну пораду. А коли дитина захворіла і довгий час у неї не спадала температура, то лікар Нітефор навіть серед ночі приходила у палату, аби поцікавитися самопочуттям нашої донечки.

Любомирі Нітефор притаманні твердий характер, енергійність та природний такт. А це для керівника значить чимало, бо колектив жіночий і тут без дипломатії не обійтися. Вона має підхід до пацієнта будьякого віку: вміє підібрати «ключик» до наймолодших і добре слово та щиру усмішку для дорослих.

– До пацієнтів йду упевнено завжди. Адже за плечима 45 років роботи в медицині, та й раніше, будучи молодим спеціалістом, постійно вчилася, допомагали більш досвідчені колеги. Тому труднощів із визначенням діагнозу у мене ніколи не виникало. Підтримував і чоловік, який теж був лікарем, – сказала Любомира Нітефор.

Досвідченого інфекціоніста досі найбільше вражає батьківська недбалість. Дивується, що батьки можуть нагодувати дитину чим завгодно, та ще й не сказати правду лікарю, аж поки той не почне сам допитуватися.

У лікарській практиці трапляються різні випадки: складні, і ще складніші. Часто вдома обдумує чи врахувала всі симптоми і призначила правильне лікування.

– Вихідних у лікарів немає, святкових днів – теж. Працюємо день і ніч, – розповідає п. Любомира. – Коли вдається викроїти вільний час, люблю почитати. Але телефон завжди тримаю увімкненим.

Любов батьків до медицини передалася й дітям. Син та донька теж стали лікарями, і нині працюють у Львові. Любомира Іванівна зізнається: якби могла все повернути, то знову стала би лікаремінфекціоністом. Жінка вважає, що цей підрозділ медицини  один з найважливіших у медичній службі, бо інфекція може принести лихо сотням мешканцям одразу. Ось і зараз в Європі спалах гострої кишкової інфекції, яка викликана паличкою Е. соli гемолітична. Уражаються нирки, центральна нервова система, кишківник. 30 осіб померло, більше трьох тисяч захворіли. Вчені Європи і Китаю ведуть бактеріологічні дослідження на предмет чутливості палички до лікарський препаратів. Науковці дійшли висновку, що це мутант кишкової палички, якою раніше люди не хворіли. Вже й у Польщі, є туристи, які також захворіли на цю інфекцію. В Україні поки що не зареєстровано випадків цього захворювання. Другим тривожним сигналом є те, що в Маріуполі Донецької області, спостерігають спалах захворювання на холеру. 16 пацієнтів лікуються в інфекційній лікарні цього міста. Останній раз подібна епідемія була 20 років тому, яка також розпочалась звідси.

Нині ніхто і ніщо від інфекції не застраховані, тож персонал Сокальського інфекційного відділення районної лікарні проходить щорічне навчання для надання невідкладної допомоги на випадок холери. Є розроблені схеми оповіщення керівників щодо надання невідкладної допомоги, при підозрі у хворого холери, чітко визначене лікування, проведення екстреної профілактики медперсоналу та дотримання санітарноепідемічного режиму у відділенні та у вогнищах інфекції. Та, хвала Богу, на Сокальщині не було спалахів небезпечних інфекцій.

Взимку тут більше лікують хворих з грипом і респіраторними захворюваннями, а влітку – з кишковими розладами, харчовими отруєннями. За п”ять місяців поточного року в інфекційному відділенні проліковано 559 хворих, з них 183 дорослих та 376 дітей. Ліжкоднів виконано на 100% по дорослих і 112% по дітях.

У інфекційному відділі працює дружний колектив  41 працівник, з них три лікарі з вищою категорією, які постійно відвідують курси удосконалення. Це дозволяє їм дізнаватися про нові методи лікування та нові медичні засоби, використовувати їх в лікувальній практиці. Уже багато років працює у відділенні досвідчений діагност та практикуючий лікар вищої категорії Ярослав Ворона. Заслуженим авторитетом у батьків користується й лікарпедіатр вищої категорії Оксана Кріль. Вона відповідальна, сумлінна, постійно підвищує свій фаховий рівень.

Надійними помічниками лікарів є медсестри, зокрема, Ольга Вільхова, яка уже понад 10 років працює у відділенні старшою медсестрою.
Сумлінні у роботі й медсестри Орися Тимчишин, Софія Кавара, Наталія Демчук, Людмила Кавуза, Галина Романюк. За дотриманням санітарноепідеміологічного порядку у відділенні та доглядом за хворими належно дбають молодші медсестри Любов Ямова, Світлана Наконечна, Оксана Макара, сестрагосподиня Ольга Козак.

Старша медсестра відділення Ольга Вільхова переконана: «Наша завідуюча – прекрасний наставник. Я працюю з нею п“ятнадцять років, розуміємо одне одного з півслова. Вона ніколи не залишить у складній ситуації, допоможе порадою, або разом шукаємо вихід. Вона розумна та чуйна людина, мабуть через це її обрали депутатом районної ради цього скликання».

Завідувач інфекційного відділення Любомира Нітефор дбає про добрі умови у відділенні для своїх пацієнтів. Приміщення по можливості ремонтують, проводять щорічний косметичний ремонт, а на другу половину 2011 року заплановано капітальний.

Часто, добре обдумавши та обравши для себе професію, ми прагнемо змінити хоча б трохи цей світ. У нас є мрії та бажання зробити його ще прекраснішим, добрішим, гарнішим, яскравішим, аби життя приносило щастя та радість. Думаю, що Любомира Іванівна обрала фах, який потрібний людям, який несе їм надію та радість, повертає здоров’я. Через все своє життя вона гідно пронесла слова із клятви Гіппократа: «У який би будинок я не ввійшов, я ввійду туди для користі хворого».

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.
На фото в центрі: старша медсестра інфекційного відділення Ольга Вільхова та медсестра Олена Федащук.

Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 + 1 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.