Ця мудрість про народ, котрий не знає свого минулого не може мати достойного майбутнього, доволі часто використовується у засобах масової інформації, та все ж повторюся, бо в ній є сенс і глибокий зміст. По тому, як ми будемо оберігати свої кращі традиції минулого, наступні покоління не тільки оцінюватимуть нас, але й збережуть наші сьогоднішні набутки, які згодом також стануть традиціями. Виховання любові до рідного краю, культури, мови – завдання першочергового значення, і нема потреби цього доводити. Але як виховати цю любов? Вона починається з малого – з любові до своєї родини, до свого помешкання, до своєї школи. І як то не дивно комусь виглядає, але якраз вчитель Сокальського НВК «ЗШ IIII ст. №4 – ліцей» Ігор Петришак розпочав виховувати любов до нашого рідного і славного минулого на уроках… фізкультури. Саме так. Одного разу після чергового уроку він запитав своїх вихованців, чи знають вони видатних спортсменів, колишніх тренерів, ентузіастів, котрі розвивали спортивний рух на Сокальщині. Звісно, школярі на це запитання не зуміли дати відповідь. І тоді Ігорю Петришаку, для котрого його вчитель фізкультури, нині вже покійний, Юрій Вуйцік був ідеалом вчителя і спортовця, прийшла добра ідея, вшанувати пам’ять видатних спортсменів, тренерів, організаторів спортивномасової роботи на Сокальщині, створивши музей. Його підтримала дирекція школи. І, починаючи з 2004 року, Ігор Петришак, котрому допомагав його колега, теж вчитель фізкультури Микола Ковальчук, розпочали свою дослідницьку та пошукову роботу. Насамперед, звернулися до тих, хто ще й донині працює у царині спорту. Колишній директор ДЮСШ, майстер спорту зі стрільби з лука Роман Новацький передав у музей увесь комплект нагород, фотографії. Про своїх вихованців, котрі добились чималих результатів у спорті навіть на світовому рівні, подала відомості тренер Олена Кретів. Марафонець Володимир Конопльов подарував і вимпели, і афіші, і протоколи європейських змагань, у яких брав участь. Інший наш видатний бігун Василь Тетерко поділився своїми спортивними трофеями, які він завоював на міжнародних змаганнях. Олександр Пікунов теж приніс світлини з сімейного альбому. І так по крихті, по крупинці вийшов чудовий музей «Спортивної слави Сокальщини», єдиний у Львівській області, а може й у всьому Західному регіоні. Але, як переконаний Ігор Петришак, власне, такого, так професійно оформленого музею не було б, якби не суттєва фінансова підтримка начальників відділів освіти та у справах молоді і спорту РДА Романа Монастирського та Ярослава Тарасюка, а також директора Сокальської ДЮСШ Романа Плетінки. Ці керівники вміли і порадити, і допомогти. Взагалі Ярослав Тарасюк жив цією ідеєю разом з Ігорем Петришаком. Бо як один, так і другий – фанати своєї справи, вони понад усе люблять спорт і шанують традиції сокальських спортовців, продовжуючи їх добру справу, здобуваючи постійно спортивні висоти.
Музей складається з кільканадцяти розділів, починаючи від витоків спортивного руху на Сокальщині, а це переважно відбиванка та футбол, і до сучасних здобутків сокальських спортсменів. На стендах йдеться і про спортивну базу Сокальщини, турніри, які відбуваються в честь нині вже покійних спортсменів та спортсменівентузіастів, залюблених у фізичну культуру та спорт. У розділах волейбол, баскетбол, легка атлетика, шахи, плавання, стрільба з лука розповідається про видатних спортсменів нашого краю, їх тренерів. Є стенди, присвячені змаганням «Старти надій», «Мама, тато і я – спортивна сім’я». Віддано шану і честь нашим видатним спортсменам минулого і сучасності, особливо нинішній гордості – бронзовому призерові перших юнацьких Олімпійських ігор у Сінгапурі Оксані Райті.
Вшановано тренерів з різних видів спорту, котрі свого часу працювали у Сокальській спортивній школі та школах району, виховували в дітей завзяття, любов до заняття спортом. Серед них прізвища Миколи Бобкова, Віталія Дриги, Юрія Ганіткевича, Юрія Вуйціка, Андрія Глуховецького та багатьох інших. Відзначено здобутки нинішніх вчителів фізкультури і спорту. Серед експонатів можна побачити ковзани ще 1910 року, лещата повоєнного виробництва, буци, гирі, гантелі… Естетично, зі смаком оформлена експозиція музею. Цю ідею Ігоря Петришака вміло втілили місцеві художники Віктор Кравець та Віктор Стойда. Знайшлися й доброчинці та спонсори: Василь Данилюк, Олександр Сорочинський, Віктор Середюк, Василь Муха, хтось з них зробив меблі, хтось допоміг фінансово. І так у Сокальському НВК «ЗШ IIII ст. №4 – ліцей» за підтримки керівництва щколи та великої допомоги відділу освіти та відділу у справах молоді та спорту РДА створили єдиний на Львівщині музей «Спортивної слави Сокальщини».
На його відкриття зібралися поважні гості. Свято вела директор цього навчального закладу Наталія Драган. Про значимість відкриття музею на урочистостях говорили: заступник голови РДА Наталія Карташова, голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк, начальники відділів освіти та у справах молоді та спорту Сокальської РДА Роман Монастирський та Ярослав Тарасюк, президент обласної федерації стрільби з лука Олександр Калиниченко, директор Львівського обласного центру фізичного виховання населення «Спорт для всіх» Олег Криштальський, голова обласної федерації з волейболу Микола Пшевлоцький, колишній директор ДЮСШ, майстер спорту Роман Новацький та інші. На святі також були присутні заступник голови Сокальської районної ради Володимир Чуб, міський голова Сокаля Богдан Зарічний та багато колишніх та нинішніх спортсменів Сокальщини, котрі примножували і примножують нині її славу. Особи, причетні до створення цього музею, були нагороджені грамотами. Символічну стрічку під час його відкриття перерізали заступник голови РДА Наталія Карташова та голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк. Саме на ці урочистості прибув колега з Городка – начальник відділу у справах молоді і спорту РДА Микола Матвієнко, котрий подарував музею старовинні, художньо оформлені шахи. А потім присутні мали змогу оглянути цікаву експозицію музею. Хтось впізнав себе на світлинах, хтось зустрівся зі своїми товаришами по спорту. Учні школи разом з учителькою Ольгою Дмитрук провели екскурсію по залах музею. Марафонець Володимир Конопльов згадував, як вже після п’ятдесяти років почав займатися бігом і у цьому його дуже підтримували і допомагали начальник відділу молоді та спорту Ярослав Тарасюк та тодішній голова РДА Микола Пшевлоцький, котрий, до речі, зазначив, що у тридцятих роках минулого століття сокальчани займалися відбиванкою, футболом та іншими видами спорту і це був прояв українського патріотизму, саме там юнаки і дівчата загартовувались як фізично, так і духовно. І світлина члена ОУН Петра Саноцького, котрий у Тартакові навчав молодь відбиванки, є свідченням цього.
Отож у музеї зібрано багато відомостей про спортивний рух на Сокальщині, віддана шана видатним спортсменам, тренерам, вчителям фізкультури, які прославляли наш край на змаганнях різного рівня, а головне – виховували наших дітей здоровими і загартованими. Цей музей заповнив одну зі сторінок історії Сокальщини.
Оксана ПРОЦЬ.
Фото автора.