Наші інтервю

Африканська чума – небезпечне захворювання

Африканська чума свиней – це небезпечне вірусне захворювання, яке вражає свиней. Розповісти про неї ми попросили головного державного інспектора ветеринарної медицини Сокальського району Петра КЛИМЧУКА:

– Пане Петре, чи хворіють на африканську чуму люди і скільки часу проходить з моменту зараження тварини до прояву клінічних ознак хвороби?

– На щастя, люди не хворіють цим небезпечним вірусним захворюванням, лише домашні та дикі свині, незалежно від віку, породи і статі. А інкубаційний період у тварин може тривати від 3 до 15 діб. При гострому перебігу хвороби – 5-9 діб. 

– Чи лікують свиней при захворюванні на африканську чуму?

– Методів успішного лікування немає. Лікування заборонено законодавством України. На даний час ефективної вакцини не існує. При підозрі на африканську чуму потрібно негайно повідомити ветеринарну службу. Бо якщо цього не зробити, хвороба може швидко поширитись на сусідні господарства, завдаючи значних економічних збитків, що може призвести до загибелі свиней та ліквідації всього їх поголів'я в регіоні.

–  А які дії в такому випадку ветеринарної служби?

– У разі підтвердження спалаху захворювання, служба ветеринарної медицини проводить карантинні заходи з запобігання розповсюдженню хвороби шляхом швидкого гуманного безкровного забою усіх свиней на території, де спалахнула хвороба, з наступним спаленням трупів тварин, механічною чисткою та дезінфекцією приміщень на території утримання свиней.

– Які клінічні ознаки є характерними для хворих на африканську чуму свиней?

– Це надзвичайно заразна вірусна хвороба свиней різного віку, що характеризується здебільшого гострим перебігом та проявляється лихоманкою, крововиливами, синюшністю та змертвінням шкіри, ураженнями внутрішніх органів та високою смертністю. Характерними для хвороби є такі ознаки: раптова загибель тварини за відсутності клінічного прояву; підвищення температури тіла до 40-42 градусів; зниження апетиту, в'ялість, швидка втомлюваністю, слабкість тазових кінцівок, хитка хода, посилена спрага, тварина лежить, зарившись в підстилку; ядуха, кашель, блювота, діарея, слизисті виділення з очей та носа, параліч тазових кінцівок, можливі аборти у самок; червонувато-фіолетові плями на череві, підгрудку, мошонці, вухах, п'ятачку та кінцівках. Хвороба охоплює 40-65% поголів'я тварин, 85-100% з яких гине впродовж 6-13 діб.

– А як же відбувається зараження свиней?

– Зараження проходить через безпосередній контакт – від свині до свині. А також опосередковано: через грунт, незнезаражені корми, предмети догляду й утримання, транспортні засоби, диких кабанів, бродячих тварин, птахів, мух та обслуговуючий персонал. При згодовуванні харчових відходів, що містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин, також можна заразити свиней африканською чумою.

– Як можна запобігти занесенню вірусу афрриканської чуми в господарство?

– Потрібно утримувати свиней в закритих приміщеннях, не допускати їх вигулу та контакту з іншими тваринами, облуговувати їх лише у змінному одязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар. Не дозволяти відвідування господарства та тваринницьких приміщень стороннім особам, не купувати тварин у невстановлених місцях та без супровідних ветеринарних документів. Також не можна забивати хворих свиней та переробляти туші захворілих тварин. При виявленні хворими дикого кабана або свійської свині треба негайно звертатись у ветеринарну службу. 

Записала Ольга ДИЛИН.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews