Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Чим живуть працівники охорони здоров’я?

Лікар – це набагато більше, ніж просто професія. Це дійсно покликання, дар Божий, без якого неможливо рятувати життя. На плечах медичних працівників лежить турбота та відповідальність за найвищу цінність на землі – людське життя. Вони – запорука здоров’я суспільства, наші рятівники в тяжкі хвилини життя, а тому заслуговують нашої поваги і пошани.

Напередодні професійного свята кореспондент «Голосу з-над Бугу» зустрілася з головним лікарем Сокальської ЦРЛ Романом ШВЕДОМ, який розповів чим живуть працівники охорони здоров’я, що роблять для того, щоб медична допомога була якісною та доступною для кожного з мешканців району.

– Які зміни відбулися у Сокальській ЦРЛ за останній рік?

– Вважаю, що позитивні, бо медичні заклади району змінюють своє обличчя на краще. Вони стають сучаснішими і комфортнішими для пацієнтів та медичних працівників. Сьогодні майже дев’яностотритисячному населенню району медичну допомогу надають Сокальська центральна районна лікарня, Белзька та Великомостівська районні лікарні, 11 амбулаторій та 51 ФАП. Медичні працівники району, а це 221 лікар, 649 медсестер, 256 молодших медсестер, 210 – іншого медичного персоналу, в нелегких умовах сьогодення, жертовно віддаються улюбленій справі. Дбають про здоров’я людей, розробляють нові ефективні засоби лікування й профілактики захворювань. Дев’яносто два лікарі мають вищу, 18 – першу, 20 – другу кваліфікаційні категорії, що свідчить про високий рівень професіоналізму. Сокальська ЦРЛ – багатопрофільна, надає терапевтичну, хірургічну, акушерську, гінекологічну, педіатричну допомоги та інші. Є наркологічне відділення, «Хоспіс», яких нема в інших районах Львівщини. Працівники усіх відділень ЦРЛ працюють сумлінно, надають кваліфіковану медичну допомогу, дбають про належні умови для пацієнтів та медпрацівників. Завдяки благодійним внескам жителів району нам вдалося завершити ремонт відкосів вікон та дверей у Сокальській ЦРЛ та поліклініці, які були замінені позаторік. 

Ми також придбали нове медичне обладнання. Це – фетальний монітор, операційний світильник, ртутнокварцовий опромінювач, повітряний стерилізатор, електричний, аквадистилятор, апарат для гальванізації та електрофорезу, кардіодефібрилятор та інше. (Всього на суму 276000 грн., які виділили з районного бюджету). Крім бюджетної закупівлі медичного обладнання власник та дирекція ДП «Датський текстиль» офірували офтальмологічну діагностичну установку в кабінет офтальмолога поліклініки. До слова, таке обладнання є лише у двох райлікарнях Львівської області.

– Чи впроваджуються у Сокальській ЦРЛ нові методи лікування?

– Звичайно, хотів би відзначити, що у нашій районній лікарні розширюється малоінвазивна хірургія. У Сокальській ЦРЛ з 2003ого проводяться малоінвазивні хірургічні та урологічні оперативні втручання, а з 2015 року сокальські лікарі проводять й гінекологічні втручання. За весь період 2003 року проведено понад 1000 хірургічних лапароскопічних операцій. Зокрема, у 2015 році було зроблено малоінвазивних оперативних втручань у хірургії 81, (за 5 місяців цього року – 40), гінекологічних – відповідно 9 і 6, урологічних – 19 і 10. Змінився підхід до лікування хворих з інфарктом міокарда. При своєчасній госпіталізації (1224 год.) проводиться тромболізис і транспортом санавіації переводяться хворі в Львівський обласний кардіоцентр, де проводять коронарографію та стентування. За 5 місяців проведено 8 коронарографій і 4 стентування, за 2015 р. – 18 коронарографій, 6 стентувань, 2 аортокоронарних шунтування. Своєчасне звернення дає можливість скоротити терміни лікування, зниження первинного виходу на інвалідність та зменшується смертність від гострого коронарного синдрому. 

– Нині більшість галузей відчувають брак фінансування. Чи відчуває його медицина району? Чи забезпечені заклади охорони здоров’я необхідними медикаментами для надання першої медичної допомоги?

 – Медичні установи району фінансуються за рахунок медичної субвенції, яка є недостатньою для вирішення всіх потреб закладів. Так, наприклад, на одного хворого по забезпеченню медикаментами передбачено 3,3 грн., хоча мало б бути 15 гривень. Медикаментозне забезпечення стаціонарних відділень проводиться згідно з бюджетними асигнуваннями. На безоплатне лікування для пільгових категорій населення, у 2016ому заплановано 200,0 тис. грн., хоча реальна потреба становить 1200,0 тис. грн. на рік. Менше коштів ніж торік виділено на харчування, нині на одного хворого припадає 4 гривні у день. 

– Чи не відіб’ється адміністративно-територіальна реформа на функціонуванні медичних закладів у селах? 

– Медичні працівники до проведення реформи ставляться дуже насторожено. Практично вона розпочалася три роки тому, але й досі нема чітких критеріїв її проведення, окрім оптимізації. На мою думку, медична реформа має розпочинатися з впровадження страхової медицини. Як на мене, система охорони здоров’я в Україні, яка працює сьогодні, дуже схожа до системи охорони здоров’я Великобританії. Проте вона недофінансована. У вищезгаданій країні на одну особу в рік виділяється 4800 фунтів, у США – 15000 доларів. 

– Як зробити медичну допомогу якісною та доступною для кожного мешканця району?

– Сьогодні галузь охорони здоров’я переживає нелегкі часи. Проте медики, залишаються вірними своєму професійному обов’язку, і, незважаючи на всі труднощі, рятують людські життя. Зокрема, це медичні працівники, які працюють у сільській місцевості, які дбають вдень і вночі про здоров’я сільських мешканців. Медики Сокальщини докладають чимало зусиль, щоб забезпечити відповідний рівень медобслуговування населення та надати сучасного вигляду медичним установам, покращити умови перебування хворих у медичних закладах. Силами працівників Сокальської ЦРЛ зроблено поточні ремонти у всіх відділеннях райлікарні. Зокрема, хотів би відзначити відділення: кардіологічне (завідувач Марія Шльома), пологове (Надія Кравцова), анастазіологічнореанімаційне (Олександр Босий), терапевтичне (Тетяна Клєшанцова), травматологічне (Орест Музичук), неврологічне (Тереза Козел), педіатричне (Тетяна Пасько) та інші. 
У 2016 р. виділені кошти з районного бюджету на капітальний ремонт приміщення відділення «Хоспісу» Белзької лікарні, який буде розпочато.

У цьому році ми запланували відкрити кабінет водолікування та придбати обладнання для покращення лікування опорнорухового апарату, легеневих захворювань, артритів. Адже у нас лікуються шахтарі ДП «Львіввугілля», у яких є ці професійні захворювання. Сподіваємось, що невдовзі у Сокальській ЦРЛ пацієнти зможуть приймати процедури підводного масажу, душ шарко, циркулярний душ, висхідний душ, ванну з витяжною системою для лікування спинномозкових кил. Працюємо, щоб наші відділення мали європейський вигляд, щоб було комфортно лікуватися нашим пацієнтам. 

– Що Вас, як головного лікаря, болить найбільше?

– Мене болить, що сьогодні праця медичних працівників, які вкладають у свою професію любов, душу і серце, не є належно оцінена. Болить і те, що нині, на жаль, ми не маємо максимальної можливості надати медичну допомогу в повному обсязі малозахищеним верствам населення, а також тим, які мають рідкісні захворювання… Болить і те, що наші люди звертаються до лікаря уже тоді, коли хвороба задавнена, тож повернути пацієнта до активного життя не завжди вдається. 

– Що, на Ваш погляд, потрібно зробити, щоб повернути довіру пацієнтів до лікарів, і як зробити медичні заклади району конкурентоспроможними?

– Багаторічне фінансування медицини за залишковим принципом негативно вплинуло на ставлення суспільства як до охорони здоров’я в цілому, так і до медиків, зокрема. Перший крок до відновлення довіри до лікаря повинна зробити саме держава, забезпечивши тих, від кого залежить здоров’я нації, належний соціальний рівень. Хотілося б, щоб матеріальнотехнічна база Сокальської ЦРЛ ставала з кожним роком кращою, і ми надавали ширший спектр медичних послуг. Хотів би також подякувати депутатам районної ради, керівництву районної ради і РДА, які розуміють потреби галузі охорони здоров’я та допомагають реалізувати задумане. Адже усі хочемо, щоб у медичних закладах Сокальщини жителі району могли отримувати якісну медичну допомогу. Також дякую благочинникам Сокальщини, які незначними внесками, своєю доброчинною допомогою підтримують медицину. Також спасибі власникам ДП «Датський текстиль» за велику матеріальну допомогу. І наперед вдячний усім небайдужим керівникам підприємств, які працюють на території району, за те, що сприяють розвитку медицини у населених пунктах.

Інтерв’ю взяла Любов ПУЗИЧ.

На фото: заступники головного лікаря Сокальської ЦРЛ Марія Гулавська, Сергій Касян, Марія Кріль, Степан Панас, головний лікар Роман Швед та завідувач поліклінічним відділенням Надія Сикиндюк.

 

Exit mobile version