Ганна Костюк – директор Сокальської агенції регіонального розвитку, депутат Львівської обласної ради, заступник голови комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та комунальної власності. Під час роботи особливу увагу приділяє здійсненню контролю за виконанням Програми соціально-економічного розвитку області, бюджету, програм, які приймає обласна рада. Реагуючи на проблеми громадян, вона підготувала та надіслала до різних державних установ та організацій для захисту законних прав та інтересів громадян майже 500 депутатських звернень та запитів. Найактуальнішими були питання соціального захисту жителів Сокальського району. Пріоритетом для Г. Костюк у цьому році залишається залучення інвестицій у район, створення робочих місць для молодих спеціалістів та підтримка малого бізнесу на місцях.
Депутат обласної ради добре знає й про проблеми підприємців, бо вона – директор Агенції регіонального розвитку. Двома словами, є містком між ними та владою, допомагає іншим вникати в ази бізнесу, сприяє розвитку малого та середнього підприємництва на Сокальщині. З якими проблемами нині стикаються підприємці, – це й стало предметом нашої розмови.
– Чи можна назвати День підприємця професійним святом?
– Уже стало доброю традицією святкування цього дня підприємцями Сокальщини. Та на мою думку підприємець, це не професія, це радше спосіб життя. Підприємець повинен бути в одній особі і управлінцем, і фінансистом, і юристом, і маркетологом. Його справа (до речі, бізнес так і перекладається – справа, заняття) не має сталих вихідних, чи відпустки. Це є постійна праця, постійні клопоти. Люди, які стали підприємцями, в певний час ризикнули, відмовились від постійної роботи та стабільної зарплати, вклали особисто зароблені, а дехто і позичені або кредитні кошти, та почали свою справу. Це нелегко, адже треба переламати свою психологію, відмовитись від того, що хтось думає за тебе, і покладатись тільки на власну силу.
– А як що до підтримки на державному рівні?
– Ще у 1998-ому президент Кучма своїм указом запровадив День підприємця, який тепер "формально" відзначається щорічно. За 13 літ існування цього свята та, напевно, як і за 22 роки незалежності України, сказано багато улесливих слів на адресу підприємців, виголошено чимало гучних промов про роль бізнесу в розбудові держави. Але, думаю, більшість підприємців це свято "не гріє". Не гріє, на жаль, з дуже багатьох причин. Не зрозумілою до кінця є політика та послідовність дій уряду щодо розвитку підприємництва, не відчули до цього часу підприємці належної оцінки владою своєї ролі у розбудові економіки, не знайшли схвалення чи хоча б толерування пересічними громадянами своєї діяльності, не здобули, як дехто вважає, собі "легкого хліба".
Неодноразово чуємо нарікання від підприємців на неналежне та корисливе ставлення до них державних службовців, а так хочеться, щоб вони почули і подяку від влади за наповнення бюджету і за виплачену заробітну плату, в тому числі державним службовцям. Показовим прикладом неналежного ставлення до підприємців є невчасне фінансування ремонту доріг. Для прикаду – фірма з великим досвідом проектування автомобільних доріг та берегоукріплень, що в нашому районі на даний момент дуже актуально у зв'язку з весняними паводками, відмовилася від участі в конкурсах в даних напрямках, так як на даний момент є недоплата за вже виконані роботи щодо ремонту доріг місцевим підприємцям.
Підприємці знають, що розраховувати мають тільки на себе, вони навчились виживати у будь-який спосіб, для них не важливо, хто сьогодні є при владі і які політичні забарвлення переважають в районі чи області. Для підприємців важливо, аби правила гри були зрозумілими. Не можуть не обурювати ті факти, що влада своїми чи то недолугими, чи то навмисно провокаційними діями, генеруючи різного роду реформи, проводячи експерименти на власному народі, примушує підприємців "викручуватися" в павутинні нового законодавства, нових реформ, нових щоквартальних змін.
Хочу вірити, що нарешті будуть задіяні саморегулюючі механізми підприємницького середовища, що створені при місцевих органах влади регіональні та інші ради підприємців справді матимуть право голосу при ухваленні рішень.
Знаю на власному досвіді, що критикувати завжди легше, ніж щось робити. Тому вкотре закликаю Президента та його підлеглих переглянути своє ставлення до підприємництва, запровадити механізми, які б дали змогу розвиватися малому та середньому бізнесу, сприяли створенню нових робочих місць, наповненню бюджетів та ін.
– Чи відчувають підприємці підтримку держави?
– Ви знаєте, готуючись до інтерв'ю, я переглянула статистичні дані. Виявляється, на рівні нашого району сплата податків підприємцями – фізичними особами у місцевий бюджет прирівняна зі сплатою, наприклад, сільськогосподарських підприємств. Один цей показник дає привід звертати увагу на підприємців. Та, на жаль, держава звертає увагу на них у трьох випадках: коли треба поповнити бюджет; попросити спонсорську допомогу, або провести черговий захід "для галочки".
При постійному декларуванні з боку державних чиновників про спрощення умов для ведення бізнесу, все відбувається із точністю до навпаки. Велика кількість перевіряючих інстанцій, введення нових правил роботи, нових дозвільних документів тільки ускладнює роботу. Програми розвитку підприємництва на регіональному рівні не діють.
– У своєму виступі під час урочистостей з нагоди Дня підприємця Ви говорили, що кожен п'ятнадцятий українець є підприємцем. Як це виглядає на рівні області та району?
– Якщо проаналізувати статистичні дані щодо розвитку підприємництва, то спостерігається тенденція до збільшення як на рівні області, так і на рівні Сокальського району. Якщо порівняти ситуацію в розрізі років щодо реєстрації малих підприємств СПД, то у 2011-ому було зареєстровано 1942 особи, 2012-ому – 2107, 2013-ому – 2352.
І такій, в принципі, позитивній динаміці, є декілька пояснень. По-перше, немає робочих місць, і ті люди, які позбавлені праці, яким ні держава, ні роботодавці у великому бізнесі не дають можливості працювати, шукають механізми для того, щоб все-таки заробляти собі на життя чесно, щоб утримувати сім'ї. По-друге, кумулятивним ефектом діє позитивний досвід колег, успішні підприємці є свого роду "рекламним щитом" для новачків. Третій чинник – це те, що сучасна активна молодь все менше хоче працювати на когось, чи йти на державну службу, а прагне самостійності. Хоча, повторюсь, збільшення кількості підприємців аж ніяк не можна ставити в заслугу державі.
– Якою є частка надходжень у бюджет району від діяльності підприємців?
– За даними Сокальської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області, надходження до зведеного бюджету від діяльності малих підприємств у 2012 році становили 122071,5 тисячі гривень, а надходження платежів до бюджетів усіх рівнів – 17286 тис. грн., що становить 14,2% від надходжень до зведеного бюджету. Тож відповідно у 2013 р. – 62320 тис. грн., та 86679,6 тис. грн. (13,9 %).
А це чималенька сума в бюджеті району, і сприяти розвитку підприємництва зобов'язані сьогодні усі державні інституції і контролюючі органи. Введення в дію нових реформ, законів, регулюючих і нормативних актів нової звітності так заплутують підприємців, що вони не встигають сплачувати штрафи за всі нововведення уряду, що викликає масу невдоволень у представників бізнесу.
– Чи часто звертаються до Агенції підприємці за допомогою?
– Ми, як організація, працюємо щоденно із підприємцями. Звичайно, найбільше людей звертаються за консультаціями, і дуже часто потенційні підприємці через непоінформованість чи міфи, які побутують в суспільстві, що як тільки вони зареєструються їх "душитимуть" усі контролюючі органи, бояться зважитися на відкриття власної справи. Тому роз'яснення, моделювання ситуацій щодо плюсів та мінусів бізнесу, допомога у виборі діяльності, виборі системи оподаткування, щодо отримання дозволів на початок діяльності займають чимало часу та зусиль. Дуже часто підприємці потребують допомоги у веденні бухгалтерського обліку, складанні бізнес-планів…
Ми співпрацюємо із банками, кредитними спілками, а також на постійній основі залучаємо ресурс Фонду підтримки підприємництва, який створено при Сокальській агенції регіонального розвитку.
– Що б ви побажали колегам-підприємцям?
– Підприємці – по-справжньому вільні та незалежні люди! Ми змогли побороти лінь, упередження, страх перед невизначеністю і змінили своє майбутнє. Я закликаю усіх гуртуватися і підтримувати один одного. Нехай доля завжди посміхається вам, а партнери – ніколи не підводять. Бажаю завжди перебувати у пошуку ідей, а також постійного збільшення надходжень та прибутків. Нехай їх праця винагороджується словами вдячності від колег та клієнтів.
Інтерв'ю взяла
Любов ПУЗИЧ.