Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

У медіапросторі Львівщини зареєстровані більше 120 суб’єктів у сфері медіа

Як реалізується ЗУ «Про медіа» на Львівщині розповіли у Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення.

31 березня минулого року вступив у дію Закон України «Про медіа». Він розширив повноваження Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.

Про те, як впроваджується Закон на Львівщині сьогодні, 27 березня, під час брифінгу у офіційному медіацентрі при Львівській ОВА розповів представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Львівській області Тарас Шоробура.

«Якщо за законом «Про телебачення і радіомовлення» повноваження регулятора розповсюджувались лише на лінійні медіа, які здійснюють різні види мовлення (з використанням і без використання частотного ресурсу), а також на провайдерів програмної послуги, то з 31 березня 2023 року відповідно до Закону України «Про медіа» регуляторна діяльність Національної ради поширюється на друковані медіа, онлайн-медіа та на цифрові платформи», – зазначив спікер.

Відтак, тепер Національна рада здійснюватиме не лише ліцензування, а й реєстрацію медіа. Ліцензіатами, відповідно до Закону України «Про медіа», залишаються лише ті суб’єкти, які використовують частотний ресурс країни. Усі інші стають реєстрантами. Процес реєстрації розпочали у 2023 році і він триває.

Особливо Тарас Шоробура звернув на необхідності реєстрації друкованих медіа.

Так, відповідно до Закону України «Про медіа» реєстрація друкованих медіа під час дії воєнного стану та протягом визначеного періоду після його скасування – обов’язкова.

Друковані медіа, які зараз діють на підставі Свідоцтва про реєстрацію друкованих засобів масової інформації, до 31 березня 2024 року можуть зареєструватися безкоштовно. Після 31 березня 2024 року ці Свідоцтва втратять чинність.

Надалі за реєстрацію стягуватимуть реєстраційний збір у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Сьогодні ця сума становить 3 028 гривень.

«31 березня 2024 року також спливає час перехідного періоду, який виділений для реєстрації окремих суб’єктів у сфері медіа! Зокрема, це стосується і тих медіа, які відповідно до вимог закону «Про телебачення і радіомовлення» були ліцензіатами Національної ради», – зазначив Тарас Шоробура.

А саме:

– аудіовізуальні медіа, які не використовують радіочастотний спектр (телевізійне мовлення в кабельних мережах та радіомовлення у проводовій мережі),

– провайдери аудіовізуальних сервісів (відповідно до попереднього закону – провайдери програмної послуги).

Реєстрація відбувається з дотриманням вимог статті 63 Закону України «Про медіа».

Представник Національної ради у Львівській області усім, хто звертається, надає роз’яснення щодо процедури реєстрації за телефоном: +380990004206.

Роз’яснення також розміщені на офіційній сторінці представника Національної ради у соціальній мережі Фейсбук за посиланням https://www.facebook.com/profile.php?id=61554175976988 і на офіційному сайті Національної ради.

Станом на зараз 42 суб’єкти у сфері друкованих медіа Львівщини зареєстрували 162 друковані видання. Також зареєстрували 13 суб’єктів у сфері онлайн-медіа.

Щодо друкованих медіа, то це, в основному, наукові видання вищих навчальних закладів та наукових інститутів області. Так, наприклад, реєстрантами Національної ради стали: Національний університет «Львівська політехніка», Національна академія сухопутних військ імені Гетьмана Петра Сагайдачного, Львівський державний університет безпеки життєдіяльності. Серед суспільно-політичних видань – газета «Високий Замок», «Експрес» та інші. Заяву про реєстрацію газети подали газета «Ратуша», «За Вільну Україну плюс», а також значна кількість регіональних видань.

Загалом у медіапросторі Львівщини зареєстровані більше 120 суб’єктів у сфері медіа.

Ще одним нововведенням Закону України «Про медіа» є вимога реорганізувати аудіовізуальні медіа (тобто ті, що здійснюють телевізійне або радіо мовлення) комунальної форми власності у публічні медіа.

Відповідно до положень Закону України «Про медіа» органам місцевого самоврядування протягом шести місяців з дня набрання чинності Закону України «Про медіа» необхідно прийняти рішення про реорганізацію комунальних телерадіоорганізацій у місцеві публічні аудіовізуальні медіа.

У разі дії воєнного стану в Україні або на території мовлення відповідного публічного аудіовізуального медіа на день набрання чинності цим Законом, зазначений у Законі строк спливає через шість місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.

«У Львівській області діють 15 телерадіомовників комунальної форми власності, з них 13 – здійснюють ефірне радіомовлення з використанням радіочастотного спектра, 1 медіа здійснює ефірне і проводове радіомовлення (КП «Дрогобицьке регіональне радіомовлення «Франкова земля»). Засновниками таких медіа є міські і районні ради»,- зазначив Тарас Шоробура.

Для того, щоб впровадити цю новелу Закону, Національна рада розробила і затвердила низку документів, а саме:

типовий статут суб’єкта у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа;

типовий трудовий контракт із керівником суб’єкта у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа;

порядок проведення конференцій громадських об’єднань та обрання членів наглядової ради підприємства, що є суб’єктом у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа.

Реорганізація комунальних телерадіоорганізацій Львівської області у місцеві публічні аудіовізуальні медіа відбудеться після прийняття органами місцевого самоврядування відповідних рішень.

Станом на 1 березня 2024 року таких рішень не приймали.

«Попри військову агресію росії місцеві медіа продовжують розвиватися, збільшують покриття області телерадіосигналом, освоюють нові форми роботи, ведучи активну діяльність у соціальних мережах, вкладають фінансові ресурси у створення власного медіапродукту та технічної бази.

Грубих ознак порушень законодавства у діяльності зареєстрованих медіа Львівської області році Національна рада не зафіксувала.

У 2024 році медіа Львівщини доводиться долати виклики, пов’язані з браком кваліфікованих кадрів, збільшенням тарифів на розповсюдження сигналу та збільшенням тарифів на передплату друкованих видань»,- розповів Тарас Шоробура.

Додамо, що згідно з вимогами Закону України «Про медіа» Національна рада затвердила Стратегію діяльності на 2024-2026 роки.

Відповідно до затвердженої Стратегії у 2024 році пріоритетними завданнями Національної ради є:

Нагляд за дотриманням суб’єктами у сфері медіа правових норм, зокрема щодо інформаційної безпеки держави.

Офіційні моніторинги програм лінійних регіональних та місцевих аудіовізуальних медіа (телемовників) на предмет виконання вимог Закону України «Про медіа» щодо частки програм державною мовою.

Офіційні моніторинги програм лінійних регіональних та місцевих аудіальних медіа (радіомовників) на предмет виконання вимог Закону України «Про медіа» щодо обсягу пісень українською мовою та частки ведення програм державною мовою.

Офіційні моніторинги провайдерів аудіовізуальних сервісів щодо дотримання умов розповсюдження іноземних лінійних медіа (телеканалів).

Офіційні моніторинги регіональних та місцевих телемовників щодо дотримання гендерного балансу.

Проведення роз’яснювальної роботи серед суб’єктів у сфері друкованих медіа щодо здійснення реєстрації Національною радою відповідно до Закону України «Про медіа».

Проведення роз’яснювальної роботи серед мовників комунальної форми власності щодо реорганізації у місцеві публічні аудіовізуальні медіа, а також сприяння розвитку таких публічних аудіовізуальних медіа.

Exit mobile version