Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

В Сокалі дарують кров…

Основним завданням проведення Всесвітнього дня донора є, не лише привернути увагу донорів крові саме цього дня, але створити ширше усвідомлення важливості добровільної дії, пожертвування і заохочування більшої кількості людей стати регулярними донорами.
Саме про це наша розмова з начальником Сокальської філії Львівського обласного центру служби крові Мар’яном СЕМЕНЮКОМ.

– Чи достатньо запасів донорської крові та її компонентів у Сокальській філії ЛОЦСК, наприклад, у випадку надзвичайних ситуацій, аварій?

– Ми практично стовідсотково забезпечуємо кров’ю потреби екстреної медицини. Певні ускладнення можуть виникнути, коли потрібно терміново знайти рідкісну групу крові, наприклад, четверту «мінус», тоді отримуємо необхідні компоненти із установ служби крові інших міст, зокрема, з Червонограда чи Львова, просимо здати кров донорів резерву із відповідними групами.

– А як часто потрібне переливання крові?

– Тільки за п’ять місяців 2012 року з експедиції Сокальської філії ЛОЦСК у Сокальську ЦРЛ було передано 38,6 літрів компонентів крові, котрі перелили 75 хворим. У половині випадків переливання компонентів крові було життєво необхідним.

– Хто може бути донором, і які вимоги до цих людей?

– Донором може бути будьякий дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, визначених Міністерством охорони здоров’я України. Більшість донорів – це родичі пацієнтів, яким потрібна кров. Щодо підбору донорів, то він у нас надзвичайно суворий. Наприклад, донором не може бути людина, яка хворіла інфекційними (гепатитом) чи венеричними хворобами, а також ВІЛпозитивні та хворі на СНІД, онкохворі.

– А чи безпечне донорство? Чи не може заразитись донор при заборі крові якимось інфекційним захворюванням, наприклад ВІЛСНІДом?

– Згідно зі статтею 2 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» взяття крові та (або) її компонентів у донора дозволяється лише за умови, що здоров’ю донора не буде заподіяно шкоди. Щодо можливості інфікування донора при заборі крові, то це сьогодні стовідсотково виключено, адже забір проводиться лише абсолютно стерильними одноразовими системами.

– А які пільги передбачені донорам?

– Згідно зі статтею 9 Закону України «Про донорство крові та її компонентів», у день здавання крові або її компонентів, а також в день медичного обстеження працівник, який виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації, незалежно від форм власності, із збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчальновиховних закладів у зазначені дні звільняються від занять.

Виплата середнього заробітку, зазначеного у частинах першій, другій та третій цієї статті, здійснюється за рахунок коштів власника підприємства, установи, організації, де працює донор, або уповноваженого ним органу. Ці кошти належать до таких, що спрямовані на благодійну діяльність.

Протягом року після здачі крові та (або) її компонентів у кількості, зазначеній у частинах першій та другій цієї статті, донори мають право на першочергове придбання путівок для санаторнокурортного лікування за місцем роботи або навчання та першочергове лікування в закладах охорони здоров’я, що перебувають у державній власності.

Почесні донори України мають право на безплатне позачергове зубопротезування (за винятком зубопротезування з використанням дорогоцінних металів) у закладах охорони здоров’я, заснованих на загальнодержавній та комунальній власності, пільгове придбання ліків (із знижкою 50 відсотків їх вартості) за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я, заснованими на загальнодержавній та комунальній власності…

– Зараз йде мова про перехід на штучні замінники крові?

– Дійсно, навколо цієї теми дуже багато спекуляцій, хоча давно доведено, що штучні замінники не можуть компенсувати людської крові. Штучні замінники крові розробляли для надзвичайних ситуацій військового часу у випадку відсутності донорської крові.Сьогодні у світі впроваджуються наукові розробки у цій галузі, але лише у вигляді експериментів.

Мільйони людей вдячні за своє життя донорам, людям, яких вони ніколи не зустрінуть, які добровільно і без будьякої нагороди дарують кров.

У Всесвітній День донора крові ми вдячні всім, хто проявляє гуманність, добровільно стає в ряди донорів, здає кров і рятує життя багатьом хворим і потерпілим.

Розмовляла
Оксана ПРОЦЬ.

Exit mobile version