Історія

Дерев’яна Церква Cв. Ап. Петра і Павла у селі Глиниці Яворівського району

Продовжуємо мандрівку Яворівщиною в моїй постійній рубриці “Спадщина сторінками минулого”.

Дерев’яна Церква Cв. Ап. Петра і Павла (колишня назва церкви Зачаття Святого Івана Хрестителя) у селі Глиниці Яворівського району. Найдавніші відомості про церкву с. Глиниці походять з 1510 року. Сучасна дерев’яна церква була збудована у 1689 році.

На одвірку південних дверей в наві зберігся різьблений напис, що засвідчує дату будови. Іконостас церкви – чотириярусний різьблений позолочений, походить з XVIII ст. На початку ХХ ст., можливо, був частково перебудований (виконана широка арка між 1 і 2 яруса-ми).

Пошкоджена пожежею будівля храму, яка згоріла на початку XIX століття була відбудована у 1821 році. Чергової реставрації церква зазнала у 1920-х роках. Тоді ж на південний захід від неї звели деревʼяну квадратну дзвіницю, вкриту пірамідальним дахом.

Церква була сильно пошкоджена під час Другої світової війни і була відновлена по її закінченні. Проте, зважаючи на відсутність кваліфікованих майстрів, реставрацію було проведено нефахово, з використанням неякісної деревини та порушен-ням попередних форм храму. Центральний барабан був сильно зміщений до вів-тарної частини. У 1951 році церкву закрили. Вісімдесятилітній місцевий мешканець Степан Дубас згадує останню відправу, яка відбулася тут офіційно у 1951 році, потім відправи велися підпільно: «Наш священик приїжджав таємно, перебирався у жі-ночий одяг і так добирався сюди», – згадує старожил. У 1989 році храм відчинили, а у 1990 році церкву повернули греко-католицький громаді, на парафію був призначений священик о. Михайло Шуварик. Тоді ж провели ремонт храму. 3 22 листопада 2003 року і до сьогодні на парафії трудиться священик о. Степан Грицан. У 2007 році церква Зачаття Святого Івана Хрестителя була перейменована на церкву Св. Ап. Петра і Павла.

На церковному подвірʼї звели нову муровану триярусну дзвіницю, яка аналогічно церкві, завершується двосхилим дахом і ліхтарем з маківкою. Церква була у аварійному стані – нахилена у західному напрямку, стіни бабинця прогнили до низу і деформувались. У 2017 році було проведено протиаварійні роботи на куполі храму: відреставровані несучі конструкції центрального барабану і купола, виконано гідроізоляцію фундаменту. Церкві було повернуто її первісний вигляд: Вирівняли каркас споруди та змістили купол на правильне місце. Бляшану покрівлю вівтаря і даху нави і бабинця замінили мідною. Церква має архітектурну підсвідку.

Завдяки старанням мешканцям села церква має надзвичайно гарний вигляд. Сьогодні у дерев’яній церкві постійно відбуваються святочні Богослужіння. Церква стоїть в центрі села, при головній дорозі на невеликому горбочку і зачаровує своєю красою.

Джерело: Шематизм греко-католицького духовенства злучених епархій Пере-миської 1926-1939рр.

Джерело: Слободян В. Церкви України. Перемиська Єпархія. Львів 1998р.

Джерело: Кураш Р., Слободян В., Чорновол 1. “Каталог памʼяток історії та культури Яво-рівського району Львівської обл.”. Дрогобич-2003.

Джерело: Прах Б. Духовенство Перемиської епархиї та Апостольської адміністрації лем-ківщини. – Львів: 2015 р., т. 1: с.618.10:47

Голос Сокальщини на GoogleNews