Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Видатні постаті Белзької землі: о. Осип Лещук

Український письменник, теолог, педагог, священний. Народився 6 січня 1894 р. у с. Стаї (сьогодні Стаївка), що на Сокальщині. Навчався в м, белзі, закінчив українську Перемишлянську гімназію.

Відтак-навчався у Віденському, а після війни у Львівському університеті, у Кромерижі, закінчив Перемишлянську духовну семінарію.

До цього був старшиною. УГА, членом українського правління в Угнові.Був також Осип Лещук катехитом і професором Державної гімназії в Раві-Руській. Парохом у селах Річки та Стаї, головою філії «Просвіти» в Раві-Руській, офіційним опікуном знедолених, головою Марійської дружини молоді та жіноцтва.

1923 р., час першого голодомору в Україні, Осип Лещук, будучи головою філії «Просвіти» став ініціатором ухвалення звернення протесту проти знищування свідомого українського народу.

Осип Лещук залишив великий письменницький і творчий доробок, в якому, крім богословських праць, значне місце посідають короткі прозові твори у вигляді новел, деякі з них передруковуються і сьогодні, як, наприклад, «Ганя»9новелу нещодавно надруковано в часописі «Місіонар»).

Його життєвим кредом були два слова: Бог і Вітчизна. Закінчилося зесне життя о.О. Лещука трагічно: його закатовано 28 серпня 1949 р. у сталінській в’язниці поблизу Полтави.

Відійшов у вічність на 56 – ому році життя. Письменник, богослов, ерудит (освіту здобував у Відні, Перемишлі, Львові), патріот. о.Осипа Лещука було закатовано передусім за незламність духу і відданість українській католицькій церкві. Його ім’я носить Стаївська школа. У 2011 році вийшла у світ книжка Тихона Лещука «Ти є Петро –Скеля» пам’яті батька о.Осипа Лещука.

Це видання було розіслано по багатьох вітчизняних і зарубіжних бібліотеках. У шкільному музеї зібрано матеріали про отця, експонується зібрання творів, портрети Т. Шевченка та І. Франка, подаровані о.Остпу Лещуку парафіянами с. Тяглів у 40-і роки ХХ ст..

Щорічно музей приймає безліч гостей не тільки з України, а й із закордону.

Exit mobile version