Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Відбулось засідання організаційного комітету зі спорудження в Сокалі пам’ятника «Герої не вмирають»

У Сокальській міській раді відбулось засідання організаційного комітету зі спорудження в Сокалі пам’ятника «Герої не вмирають», присвяченого Небесній сотні та загиблим українським воякам в зоні АТО, на яке запросили проектантів.

Начальник відділу містобудування і архітектури Сокальської РДА Мирослава Баралус розповіла, що півроку тому був оголошений конкурс на виготовлення проекту пам’ятного знака «Герої не вмирають», однак відгукнулись лише троє – це скульптор Микола Король з Червонограда, архітектор Сокальського відділення Львівського обласного архітектурно-планувального бюро Віктор Штикало та керівник Червоноградського відділення Львівського обласного проектновиробничого архітектурно-планувального бюро Василь Василько. Їм було запропоновано два місця на вибір, де можна розмістити пам’ятний знак: в західній частині центрального міського парку або в міському сквері. 

Невдовзі присутні мали змогу побачити на папері та на проекторі проекти пам’ятних знаків. Кожен автор презентував свою роботу. Першим був керівник Червоноградського відділення Львівського обласного архітектурно-планувального бюро Василь Василько, який запропонував облаштувати великий пам’ятний ансамбль в центральному парку міста, на березі річки Західний Буг. Він передбачає його реконструкцію: розширення доріжок, проектування алей, які примикатимуть до круглої площі, де можна проводити віче чи інші заходи. По центру над схилом височітиме стела з тризубом та флагштоки, де можна буде розмістити різні прапори. По боках стели також можна викарбувати знаменні дати в історії України та імена героїв, які віддали життя за Україну з часів Козацтва і до сьогодні. На місці колишнього фонтану радуватиме сокальчан карта України з квітів. 

Друга пропозиція надійшла від архітектора Віктора Штикала. В його уяві це має бути скульптура з граніту, металу та бронзи, яка символізує тризуб і крила. Вона гармонійно впишеться в південній частині скверу від фонтана.

І остання пропозиція від скульптора, який вже відомий для нас своїми роботами. Це – Микола Король, автор пам’ятників Тарасові Шевченку в селі Волиця та Степанові Бандері у Великих Мостах, який наголосив, що має бути серйозний підхід до встановлення пам’ятного знака. Зрозуміло, що все впирається в кошти, тож потрібно вибрати гарне людне місце, скульптуру обрати виважено і продумано. Саме такі дві скульптури він запропонував оргкомітету. 

Далі, відбулось обговорення трьох пропозицій. Кожна з них має свої переваги та мінуси, з кожної можна почерпнути певні ідеї для подальшого облаштування міського парку чи скверу. Це зазначив голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк. Він нагадав, що пам’ятний знак буде встановлено на честь героїв Небесної сотні і вояків АТО. Тож йому більше імпонує робота архітектора Віктора Штикала, у якого, на його думку, оригінальний підхід та неординарне мислення. Цей пам’ятний знак добре впишеться у центрі в скверику біля фонтана, яке є людним місцем. А парк він бачить місцем відпочинку та розваг. 

Поділилися своїми думками й голова Сокальської райдержадміністрації Олег Кожушко, заступник Сокальського міського голови Вадим Кондратюк, депутати міської ради Віктор Зіньків, Володимир Огінський, представник «10 сотні Сокальської самооборони» Любомир Лаціннік, які зазначили, що кожен проект цікавий, однак потребує ще доопрацювання. Свої міркування висловив й Сокальський міський голова Богдан Зарічний, який наголосив, що добре було б врахувати побажання та пропозиції не тільки громадськості, але й фахівців, адже пам’ятний знак будується не на один рік і має стати окрасою Сокаля. 

Мирослава Баралус зазначила, що на її погляд, кожна пропозиція є цікавою. Це плід праці митців – скульпторів та архітекторів. І одразу відчувається відповідальний підхід до поставленого завдання. Монументально і велично сприймається запропонований Василем Васильком комплекс, який одночасно облагородить і оживить значну частину парку. Його ідея є вартою уваги. 

Щодо другого автора, В. Штикала, то його робота є оригінальною, продуманою, легкою, сучасною, і з глибоким змістом. При виборі даного варіанту одночасно з встановленням цього пам’ятного знака, вона вважає за необхідне попрацювати над благоустроєм скверу. Посвоєму бачить реалізацію заданої теми третій автор, запропонувавши два варіанти скульптур. Кожна пропозиція має право на життя. Після вибору однієї з них, В. Василько продовжить свою роботу в плані детального опрацювання її реалізації. 

Сокальський міський голова Богдан Зарічний наголосив, що не менш важливою є фінансова сторона. Зрозуміло, що спорудження такого пам’ятника, особливо в скрутний час, справа не одного дня, а, можливо, і багатьох років. Тому її доведеться робити поетапно, бо встановлення пам’ятного знаку потребує значних коштів. Потрібно також належно облаштувати територію. 

До речі, окремі організації вже розпочали збір коштів на спорудження пам’ятного знака. Зокрема, Сокальська районна бібліотечна система зібрала понад 9 тисяч гривень для цих потреб. Щоб кожен бажаючий міг зробити свою офіру на його будівництво, оргкомітет вирішив відкрити рахунок для збору коштів та оприлюднити усі три пропозиції щодо форми та місця розташування пам’ятника «Герої не вмирають» в Інтернеті: на сайтах Сокальських районної та міської рад, у соцмережі Facebook. Після трьох тижнів обговорення серед громадськості знову зберуться для прийняття остаточного рішення.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

 

 

Exit mobile version