Листи до редакції

Червоноград може відмовитися від комунального FM-радіо, віддаючи перевагу приватній фірмі

Директор місцевої FM-радіостанції Нео-Радіо у відкритому листі звернулася до мера Червонограда з проханням про те, щоб не відмовлятися від комунальної радіостанції, яка має всі можливості отримати радіочастоти :

НЕ ВІДБИРАЙТЕ У ЧЕРВОНОГРАДА ПРАВА НА ГОЛОС!

Наше місто може стати єдиним в Україні, де мер особисто відмовляється від ФМ-радіо для громади і розвитку комунального підприємств

Шановний Андрію Івановичу!

Ми знайомі з Вами не один рік і ця розмова могла б обмежитися телефонним дзвінком. Або просто не відбутися зовсім. Я мала б змовчати. Змовчати, як зовсім скоро змовчить місцеве радіо «Новий Двір» – поки ще проводовий голос Червонограда. Ви платите з бюджету міста чверть мільйона гривень у рік за його тиху смерть, відбираючи можливість у червоноградців на створення комунального ФМ-радіо за ті ж гроші…

Вам добре відомо, що держава, дбаючи за місцеві громади, ініціювала перехід проводового мовлення у сучасний ФМ формат. За останні два роки лише на Львівщині створено у такий спосіб ряд комунальних радіостанцій у різних, навіть зовсім маленьких містечках регіону. Розуміючи важливість збереження «голосу громади», червоноградські депутати у грудні 2017 року рішенням сесії міської ради № 706 надали дозвіл комунальному підприємству «Новий двір» на впровадження ФМ-мовлення. Ті, за словами керівника Сергія Бондарука, подали документи на прорахунок частот і безкоштовно отримали необхідні документи. Залишилося лише зачекати, коли Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення оголосить про конкурс. І от 20 грудня 2018 року офіційно повідомляють, що Червоноград увійшов у конкурсний перелік частот для розвитку місцевого радіомовлення – «Мовлення громад».

Вартість участі у конкурсі – лише 6 тисяч 305 гривень. Тож логічно було б думати, що «Новий Двір», який до цього кроку готувався, стане тепер не лише проводовим, а ще й місто матиме своє комунальне, проте вже ФМ-радіо. Але, як з’ясувалося, за кілька днів до закінчення терміну подачі документів (їх необхідно подати з 11 лютого до 12 березня 2019 року), «Новий Двір» на конкурс не йде… Бо існує особиста домовленість між Вами і ТОВ «Смарт медіа ессетс», власник якого Назар Білобран має намір відкрити на цій частоті приватне радіо…

Це підтвердив і керуючий справами виконкому Георгій Тимчишин, який дослівно сказав журналістам: «Питання склалося таким чином: вивчивши умови конкурсу, вирішили, що «Новий двір» не братиме у ньому участь… Є інший намір – піти в спілку з підприємством чи тою людиною, яка переможе в конкурсі на радіочастоти. Фірму конкретно знає міський голова. Чи пройдуть вони конкурс – цей чи інший, не знаю. Угоду плануємо заключити на вигідних умовах…»

В абсурдність цих слів не хочеться вірити, але і Ви також підтвердили в інтерв’ю, що рішення про НЕ УЧАСТЬ у конкурсі – це особисто Ваша ініціатива. Ви пробуєте знайти виправдання своїм протиправним діям, нарікаєте, що радіо – це задорого для бідного бюджету Червонограда. Але ж, коли 2017 року депутати своїм рішенням підтвердили намір громади мати комунальну ФМ-станцію, майбутні фінансові витрати були озвучені на сесії. Більше того, ця сума зараз реально є значно нижчою, ніж декларувалась тоді: заявлялось про можливих 100 тисяч гривень оплати за ліцензію, сьогодні її гранична вартість 63 тисячі гривень, які можуть бути в рази зменшені при умові соціального спрямування програмної концепції, що, в принципі, і має робити локальне радіо громади. Також Ви кажете в інтерв’ю, що нема де взяти 100 тисяч гривень на меблі… Але їх і не потрібно витрачати, бо на тих столах, де десятки років ведеться мовлення «Нового двору», вестиметься і мовлення нового радіо. Щоб доносити людям правду – не важливо нові меблі, чи наявні… Як і витрати на нове приміщення. Я не помилюсь, бо висловлю думку усієї громади Червонограда: якщо б у Народному домі, який Ви безцеремонно хочете продати під кнайпу, знайшлося місце для комунального радіо, повірте, вам не потрібно було б шукати підтримку покровителів. Не зраджуйте нашу довіру до Вас, бо у Ваших передвиборчих запевненнях ніде не йшлося, що розвивати комунальні підприємства за Вашої каденції буде не вигідно місту…

Будьмо чесними, Ваша особиста відмова від нового життя цього комунального підприємства далеко не в грошах, які у бюджеті є. Дозволю собі нагадати, що лише в січні цього року на сесії міської ради місто планувало витратити 250 тисяч гривень на «брендбук» та якусь «палатку» для фестивалюІ якщо брендбук – це те, що мало б стати новою візитівкою Червонограда, то комунальне радіо хіба не найкращий брендбук? Але ви на сесії ні слова не сказали про те, що місто увійшло до конкурсного відбору на частоти для радіо громад, що вільні кошти нарешті депутати можуть скерувати для «Нового Двору». Вже не на дотацію, а на нове його життя.

Ви змовчали, як змовчить невдовзі «Новий Двір». Але таким чином ви відкрили дорогу приватній фірмі, дуже близькій до вас: при умові участі у конкурсі на частоту перевага надається комунальному мовнику. Тому без розголосу «Новий двір», ніби з власної ініціативи, не подається, а приватна компанія, яка в програмній концепції декларує співпрацю з проводовим мовленням не лише убезпечує собі гарантію на перемогу у конкурсі, а ще й банально отримає зменшення вартості за ліцензійні збори. Але це вже тема для негайного обговорення депутатами міської ради та предмет вивчення для антикорупційних органів.

З усього сказаного і несказаного прошу Вас таки продемонструвати чесність і прозорість наданої Вам влади, забезпечивши можливість громаді мати своє комунальне радіо, в іншому випадку – від імені депутатського корпусу ініціювати перенесення конкурсу на частоти по Червонограду.

І насамкінець. Сьогодні багато українців згадають Тараса Шевченка, хтось з них вкотре візьме у руки “Кобзаря”, відкриє “Царів” і прочитає такі рядки:

«…де нема святої волі,
Не буде там добра ніколи.
Нащо ж себе таки дурить?»

Шановна наша владо, навіть не намагайтеся робити з нас «малих отих рабів німих».

З повагою Наталія Мельник, директор Радіостанції «Неорадіо», член спілки журналістів України.

Голос Сокальщини на GoogleNews