Листи до редакції

Головний редактор Радіо Сокаль заявляє про наступ на свободу слова на Сокальщині

Наступ на Свободу слова на Сокальщині і спроби втручань в творчу та редакційну роботу ЗМІ – про це у своєму повідомлення заявляє головник редактор ТРК Радіо Сокаль Олександр Новацький!

Інакше не назвеш спроби керівництва Сокальської районної ради легалізувати цензуру, встановити контроль над одним із найпотужніших на теренах району медіа, зробити комунальне підприємство ще більш залежними від доброї волі власника, а точніше його представника. Чи це нехтування законами України для банального доведення ТРК “Сокаль” до банкрутства?

Мова йде про реалізацію у Сокальському районі “Програми фінансової підтримки та зміцнення матеріально-технічної бази КП ТРК «Сокаль» на 2018 рік”. Нею визначено виділення коштів районного бюджету, що через виконання завдання і заходів, мають бути направлені “на утримання чисельності працівників телерадіокомпанії та її фінансову підтримку”.

Однак, вже другий рік поспіль підприємству пропонується для підписання “Договір” на виконання заходу Програми щодо системного інформування про діяльність Сокальської районної ради та органів місцевого самоврядування, виконавчої влади, поширення суспільно-важливої інформації, який не відповідає вимогам чинного законодавства.

2017 року переписка із головою районної ради М.Паськом не дала жодних результатів, найчастіше листи, адресовані депутатам Сокальської районної ради і головам комісій, не доходили до адресатів, залишались без належного реагування. Один з них – в листопаді 2017 року – таки потрапив на комісію, яка не знайшла нічого кращого ніж «рекомендувати» просто підписати “Договір”. Відтак, і з підписанням документу в грудні 2017 року, на засадах, запропонованих Сокальською районною радою, виконанням цього Договору в останній місяць року, КП ТРК «Сокаль» так і не отримало оплату за свою роботу! Дотаційні кошти в сумі 190 тисяч грн. залишились в районному бюджеті. Підприємство, натомість, виконуючи свою роботу, висвітлюючи інформацію про життя Сокальщини в усіх її проявах, виплачуючи заробітну плату і сплачуючи усі можливі платежі, за підсумками року зазнало збитків на 140 тисяч грн.. Більш того, ми не отримали жодної копійки за ще одним підписаним Договором – про висвітлення діяльності Сокальської районної ради, який був укладений в травні 2017 року! А це майже 50 тисяч грн., які залишились на рахунках районної ради… Таким чином, на КП ТРК «Сокаль» вдалось «зекономити» 240 тисяч грн..

Програма фінансової підтримки ТРК «Сокаль» 2018 року була прийнята ще 22 грудня 2017 року, однак без фінансового наповнення і відповідних додатків з переліком напрямів, завдань, заходів і результативних показників. Поправки до Програми були внесені 11 травня 2018 року (!) – на 5 місяці року. Як і попереднього року, захід, на виконання якого з районного бюджету виділено 225 тис. грн., передбачає укладання Угоди – Договору. На жаль, документ не був запропонований для затвердження на сесії, більшість депутатів Сокальської районної ради не бачили його “в очі” і не знайомі з текстом!

Проект такого “Договору” ще більше «здивував», оскільки, за інформацією голови Сокальської районної ради М.Паська, був створений на основі проекту наданого Львівською обласною організацією Національної спілки журналістів України. Його КП ТРК «Сокаль» надали для підписання листом № 682/01-10 від 23 травня 2018 р. за підписом голови районної ради. «Здивував» тому, що і надалі містить в собі положення, які суперечать чинному законодавству України, ознаки цензури, ба більше – спроби встановити контроль над поширенням інформації і попереднє її погодження. (З текстом можна ознайомитись у вкладених скан-копіях)

Даний проект був направлений до Національної спілки журналістів України на ім’я голови Сергія Томіленка з проханням про юридичний аналіз. Відтак, оцінку проекту документа зробив медіа-юрист, виконавчий директор ГО «Платформа прав людини» Олександр Бурмагін. До речі, ця організація співпрацює з Національною спілкою журналістів України на підставі Меморандуму, юристи ГО надають допомогу членам НСЖУ та самій організації. З їх досягнення, зокрема, в напрямку захисту журналістів в судах можна ознайомитись тут: http://www.ppl.org.ua/…/%D0%A0%D1%96%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%B…

У висновку юриста йдеться, що «ціла низка положень проекту Договору містить норми, які суперечать чинному законодавству і містять явні ознаки цензури. В сукупності, мета таких норм є встановлення монопольного контролю і впливу Сокальською районною радою за створенням і поширенням контенту засобом масової інформації, що прямо суперечить цілям і задачам Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації».

Окремі «норми проекту Договору встановлюють 100% контроль і попереднє узгодження ВСІХ матеріалів, які може створювати ЗМІ і які стосуються будь-якої діяльності Сокальської районної ради, без будь-яких критеріїв… Також, слід звернути увагу, що частина цих положень є прямим втручанням в творчу, редакційну роботу ЗМІ». (З текстом аналізу медіа-юриста можна ознайомитись у вкладених скан-копіях!)

Про невідповідність законам України низки положень проекту Договору, посилаючись на аналіз медіа-юриста, зазначив також у своєму листі до КП ТРК «Сокаль» голова НСЖУ С.Томіленко. (Див. скан-копію листа)

Медіа-юристи та НСЖУ запропонували «сторонам правовідносин створити робочу групу з представників для складання Договору, який буде враховувати інтереси всіх із дотриманням вимог чинного законодавства України.»

Оскільки маємо гіркий досвід переписок із головою Сокальської районної ради з приводу узгодження проектів Договорів в 2017 році, а також шести місяців 2018 року, листом № 80 від 21 червня 2018 року ми запропонували головам райради, постійних комісій і депутатському корпусу узгодити суперечливі положення і текст проекту документу на відповідних профільних комісіях Сокальської районної ради, відтак, затвердити Договір на черговій сесії райради. (Копію листа із печатками реєстрації дивіться у вкладеннях)

Привести проект Договору до норм чинного законодавства чи остаточно «розтоптати» усі досягнення демократичного суспільства в галузі медіа, зокрема, Свободу слова, плюралізм думок, вільну журналістику? Дати амбітним недополітикам довести один із найпотужніших ЗМІ в Сокальському районі до банкрутства чи розвивати його, а поряд з ним – інформаційне середовище нашого краю?

Слово за депутатами, які представляють громаду Сокальського району. Зрештою, слово має сказати і громада!

Додам, що КП ТРК «Сокаль» з початку 2018 року не отримала жодної копійки з районного бюджету, проте, надалі виконує Статутні та програмні завдання, забезпечуючи жителів Сокальського району оперативною інформацією про громадське-політичне, соціальне, економічне, культурне і спортивне, релігійне життя Сокальщини, розповсюджуючи офіційну інформацію та інформацію про діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування району.

Знаєте, сумним в цій історії є те, що до створення так званого “Договору” має відношення Львівська обласна організація Національної спілки журналістів України! Принципами діяльності НСЖУ є – гарантія свободи слова і поглядів журналістів; захист і задоволення законних громадських професійних соціальних економічних творчих інтересів журналістів; незалежність у своїй статутній діяльності від органів державної влади та місцевого самоврядування політичних партій та об’єднань інших громадських організацій! На жаль, ці принципи знівельовані! Схоже потурання владі і її представникам стає правилом… особливо, коли в ній “колєгі” і “друзі”?

 

Олександр Новацький

Голос Сокальщини на GoogleNews