Листи до редакції

I постане молодий Шевченко…

Плідно працює на наших теренах скульптор Микола Король. Одна з останніх його робіт  пам'ятник С. Бандері у Великих Мостах. Зараз митець працює над пам'ятником Т. Шевченку, який побажали поставити у своєму селі жителі Волиці.

Нещодавно п. Микола завітав у редакцію. Пропонуємо Вам інтерв'ю з митцем.

– Пане Миколо, спочатку розкажіть, будь ласка, яким буде пам'ятник Т. Шевченку.

– В його основі лежить всім знайомий офорт молодого Т. Шевченка зі свічкою за столом. На основі цієї графіки зробили скульптурний ескіз і макет 1:5,5. Його затвердили. Далі думали, з якого матеріалу робити пам'ятник. Запропонував або природній камінь, або бронзу. Зійшлися на камені, вирішили зробити серйозну класичну річ і в класичній формі. Згідно з ескізом, постамент має бути з монолітного граніту, постать молодого Шевченка  з природного пісковику. Висота пам'ятника 4,6 м: 3 м постамент і 1,6 м  скульптурна композиція, яка, як я вже казав, буде висічена з монолітної брили, вагою 5 тонн. Її привеземо з Миколаївського кар'єру. Ескіз пам'ятника стоїть у Волицькій сільраді і селяни знайомляться з ним. Будувати пам'ятник буду зі своїми синами Мар'яном і Тарасом. Мар'ян щойно закінчив магістратуру Львівської національної Академії мистецтв. Виступатиму швидше координатором, надаючи їм пріоритет в роботі, адже треба давати дорогу молодим, щоб вони почували себе впевнено, набували досвіду. Самі розумієте, що як і випускник медінституту не може відразу оперувати, а повинен спочатку повчитися у старших, так і молодий скульптор потребує навиків у роботі. Свого часу мені, вихідцю з простої селянської сім'ї з Рівненщини, не було кому допомогти, даремно втратив п'ять років. Тож не забуваю про це. А на ріа ви можете знайти цікаві інструменти для своїх ідей – нових скульптур.

– Знаю, що Ви є автором пам'ятника борцям за волю України, який стоїть у центрі Червонограда. Які ще Ваші роботи можна побачити у нашому регіоні?

– Якщо говорити про Червоноград, то для церкви св. Юра висік фігури св. Василя та св. Йосафата. Це щось схоже, як у сокальській церкві св. ап. Петра й Павла: на фронтоні стоїть Ісус, а в стіні  по 2,5 м фігури святих. Також з природного каменю. В цьому році встановимо ще фігури Богородиці та Ісуса, вони дещо менші  по 2,2 м (через холоди ця робота дещо затрималась).

Для монастиря виготовили три герби  Потоцького, ордену василіян та Ватикану. Ще маємо закінчити два погруддя  І. Климіву"Легенді" та С. Бандері для Соснівки. Знаєте про пам'ятник С. Бандері у Великих Мостах, а в Кременці є його погруддя у бронзі. З ним пов'язана цікава історія. Коли Донецький суд зняв зі С. Бандери звання Героя, то місцевий меценат Володимир Чуб на знак протесту вирішив за власні кошти поставити йому пам'ятник. На його відкриття приїжджали представники українського посольства в Канаді. На кошти В. Чуба також збудовано церкву та капличку. Він не шкодує коштів на національну ідею. Ось такі мої центральні роботи за останні 34 роки.

А ще є роботи, зроблені у співавторстві з іншими митцями. Це більш як семиметровий пам'ятник Т. Шевченку у Ковелі. Його виготовило нас троє  Володимир Шолудько, Петро Подолець та Микола Король, на основі дипломної роботи мого колеги. В м. Рівне  пам'ятник Уласу Самчуку із бронзи та Марії Несвіцькій  з мармуру, його робили шестеро осіб, серед них і я брав участь.

– На якій стадії робота над пам'ятником Т. Шевченку?

– Головну  проектну частину  вже зроблено. Треба ліпити макет, потім привезти камінь і вже висікати з нього. Далі потрібно поставити постамент. Нас, як вже казав, троє, хлопці рвуться до роботи, тож, думаю, впораємось швидко. Тим більше, завжди радий допомогти людям втілити в життя таку прекрасну ідею.

– Що ж, бажаю Вам творчих успіхів.

Інтерв'ю взяла
Валентина БЛУДОВА.

Голос Сокальщини на GoogleNews