Які труби краще використовувати для опалення? Ми розглянемо декілька застосовуються зараз видів труб, перерахуємо їх переваги, недоліки і постараємося зробити на їх основі висновки. Кожен виробник хвалить свою продукцію. На чому ж зупинитися?
Кожен виробник хвалить свою продукцію. На чому ж зупинитися? Умови експлуатації Щоб оцінювати матеріал – потрібен певний набір критеріїв, чи не так?
Давайте опишемо умови, в яких експлуатуються труби в опалювальній системі.
Температура
Згідно з діючими СНиП, температура води в жодній інженерної комунікації житлового будинку не повинна перевищувати 95 С. На практиці вона більшу частину зими помітно нижче; тим не менш, варто орієнтуватися на граничні значення.
Нюанс: при певних обставинах (тимчасовий демонтаж сопла в елеваторі, велика кількість скарг на холод у квартирах) практикується робота елеваторного вузла з заглушеним підсмоктуванням. У стояки надходить не суміш, а вода з подаючої теплотраси. У цьому випадку температура може перевищувати 100 С, часом набагато. У разі приватного будинку, однак, температура контролюється власником і крані рідко перевищує 80 С.
Тиск
Штатно тиск в системі опалення багатоквартирного будинку тримається в діапазоні 3,5 – 5 кгс / см2. Типове тиск в контурі автономного опалення – 1,5 атмосфери. Якщо перевищення розрахункового тиску в автономній опалювальній системі – форс-мажор, який возможет тільки при грубому порушенні норм проектування (скажімо, при заниженому обсязі розширювального бачка і несправному запобіжному клапані), то для центрального опалення це повсякденність. Варто при запуску ШВИДКО відкрити будинкові засувки – ми отримаємо гідроудар з короткочасним стрибком тиску до 15-25 кгс / см2. До того ж ефекту може призвести відрив клапана у гвинтового вентиля, падіння щічок засувки і деякі інші не настільки вже рідкісні події. Частіше, втім, радіатор цілком відривається від підводки. Так виглядають наслідки гідроудару.
Частіше, втім, радіатор цілком відривається від підводки.
Механічні дії
Скажімо просто: вони неминучі. Особливо в тому випадку, коли в сім’ї є маленькі діти.
Види труб
Тепер, коли умови експлуатації сформульовані нами, можна спробувати підібрати кращі труби для опалення. Домовимося, що ми не будемо розглядати як варіант труби з неоцинкованої стали: їх схильність корозії ставить хрест на цьому матеріалі. Що залишається?
Оцинкована сталь
Обмежень по температурі немає. Точніше, максимальна робоча температура труби обмежена тільки використовуваним для герметизації резьб матеріалом, і в будь-якому випадку набагато вище доступною для водяного опалення. Ні гідроудар, ні перевищення розрахункового тиску (аж до подачі 12 атмосфер при випробуваннях траси на щільність) ні принесуть оцинкованої сталевої трубі ніякої шкоди. Механічна міцність вище всяких похвал. Великий вибір труб з оцинкованої сталі ви знайдете на сторінках інтернет-магазину АкваЛенд. На сторнці сайту http://www.akvalend.ua/ буде великий вибір комплектуючих для опалення. Спеціалісти магазину допоможуть вам підібрати необхідні матеріали.
Так, ставши на трубу, ви можете розбовтати різьбове з’єднання на ній; але найгірше, до чого це може привести – необхідність перемотати контргайку на радіаторі. Здається, ми відразу потрапили в яблучко. Яка труба краще для опалення, ніж ця, відповідна найжорсткішим вимогам? Не все так просто. Є кілька суттєвих недоліків, які часто змушують відмовитися від сталевих труб. Ціна погонного метра вище, ніж у конкуруючих рішень. Набагато вище. Монтаж трубопроводу складної конфігурації своїми руками буде дуже трудомістким. Насамперед через необхідність нарізати велику кількість доволі різьблень. На кожне з’єднання припадатиме два нарізаних вручну різьблення. На кожне з’єднання припадатиме два нарізаних вручну різьблення.
Крім того, променева розводка труб опалення або тепла підлога найчастіше ставлять хрест на застосуванні оцинковки. Укладати в стяжку або між лаг труби з різьбовими з’єднаннями – явно не найкраща ідея.
Поліпропілен
Для опалення звичайно настійно рекомендується застосовувати армовані поліпропіленові труби. Інструкція пов’язана не тільки з їх більшою міцністю: поліпропілен має великий коефіцієнт теплового розширення, який зменшується армуванням. Що з цікавими нам якостями?
Робоча температура матеріалу обмежена 90 – 95 С. У штатному режимі – вкладаємося, при форс-мажорі – ні. Заявлений тиск в 20 – 25 кгс / см2 труби витримують при 20С.
При максимальній робочій температурі їх межа міцності знижується до 7-9 атмосфер (див. Також статтю як вибрати поліпропіленові труби для опалення). З механічною міцністю все добре: трубу важко зламати. Пошкодити зварне з’єднання – теж нетривіальне завдання. Зверніть увагу: до достоїнств варто додати низьку ціну і дуже швидкий монтаж.
Зшитий поліетилен
Від звичайного поліетилену PE-X відрізняється більшою термостійкістю і механічною міцністю. Максимальна робоча температура в залежності від способу виробництва становить 80 – 95С. Робочий тиск – 6-12 атмосфер в залежності від температури.
Пошкодити фітингових з’єднання і тим більше розірвати трубу практично неможливо.
Труби поставляються бухтами до 200 метрів і мають досить низький коефіцієнт теплового розширення, а, стало бути, стабільні лінійні розміри. Основний їх недолік – досить дороге (близько 15000) обладнання для монтажу. На фото – труба із зшитого поліетилену. На фото – труба із зшитого поліетилену. Металопластик Щоб не повторюватися, просто скажемо: робочі температура і тиск у більшої частини металополімерних труб такі ж, як у поліпропілену.
Компресійними фітингами з’єднати труби зможе навіть дитина; однак на опаленні зазвичай використовуються прес-фітинги, що вимагають спеціального пристрою для обтиску. Справа в тому, що компресійні з’єднання з накидними гайками починають текти після декількох циклів нагрівання та охолодження. Зігнути трубу і відламати її алюмінієвий сердечник при невеликому діаметрі нескладно, так що на механічну міцність Металополімери на опаленні краще не покладатися.