Вчителі Стенятинської ЗШ ІІІІ ступенів побували в Кам'янціПодільському, Хотині, Борщеві. Кам'янецьПодільська та Хотинська фортеці входять до переліку "Семи чудес України", печера "Кришталева" "Семи природних чудес України", а тому, очевидно, поїздка була дуже цікавою і насиченою. Педагоги дізналися багато такого, про що зможуть розповідати учням на уроках і під час проведення виховних годин.
Печера Кришталева розташована у Борщівському районі Тернопільської області. Її протяжність двадцять три кілометри, але освітлений туристичний маршрут не більше трьох кілометрів.
Залишки Сарматського моря створили це диво природи мільйон років тому і йому немає аналогів у Європі. Двогодинна екскурсія промайнула як одна мить. Екскурсовод намагався налякати нас кількома легендами, вимкненим світлом і летючими мишами, але ми лише сміялися і щиро дякували за цікаво проведену екскурсію.
Хотинська фортеця знаходиться у Чернівецькій області. Всі бачили її у фільмах "Захар Беркут", "Д'Артаньян і три мушкетери", "Тарас Бульба", "Балада про доблесного лицаря Айвенго" та знають про знамениту Хотинську битву 1621 р., яка змінила хід світової історії. Але знати і бути різні речі. Круті схили Дністра, мури заввишки сорок і завтовшки п'ять метрів, свята земля, полита кров'ю наших предків все це справляє незабутнє враження.
А коли пригадуєш імена Володимира Великого, Данила Галицького, Дмитра Вишневецького (Байди), Богдана Хмельницького, Петра Дорошенка перехоплює дух. Біля фортеці стоїть пам'ятник Петру Сагайдачному. Саме він з об'єднаним військом козаків і поляків п'ять тижнів стримував натиск турків, яких було у десять разів більше. Коли ми співали гімн України, слова "Ще не вмерла України ні слава, ні воля…" наповнювалися особливим змістом.
Другий день нашої поїздки провели у Кам'янціПодільському, оглядаючи фортецю і місто. Коли до цих мурів підійшов султан Осман, з подивом вигукнув: "Хто збудував ці укріплення?!" На відповідь: "Господь!", він махнув рукою, "то нехай Господь і завойовує!". Фортецю у свій час не змогли взяти не лише турки, а й козаки під проводом Богдана Хмельницького під час визвольної війни 1648-1655 рр.
Жителі Кам'янця склали свій список семи чудес, до якого, крім фортеці, входять і каньйон біля річки Смотрич; і міст викарбуваний (за твердженням деяких істориків) на Троянській колоні в Римі; і єдина християнська церква з мусульманським мінаретом. Все це можна переглянути у фільмі "Стара фортеця", прочитати у романах Генріка Сенкевича "Пан Володийовський" і Володимира Малика "Таємний посол", але краще побачити на власні очі. Коли ти стоїш у Папській башні і знаєш, що звідти 12 жовтня 1823 року зумів втекти Устим Кармелюк, жодна світлина не дасть відповіді на запитання як йому це вдалося?
Всі ми були дуже задоволені екскурсією і відчули свій зв'язок з багатьма поколіннями людей, що жили упродовж століть на нашій рідній землі і створювали її красу. Мандруйте Україною, відвідуйте подібні місця, беріть зі собою дітей і ви іншими очима подивитеся на світ, який вас оточує.
Галина СОЛОГУБ,
вчитель Стенятинської школи.