Листи до редакції

На Яворівщині збільшується чисельність диких сірих гусей

З чотирьох видів гусей, які зустрічаються в Україні, лише один вид-гускагуска сіра залишається у нас гніздуватись. Такі види як гуменник, білолоба гуска і гуска мала гніздитись в зоні тундри – уздовж Північного Льодовитого океану, тому побачити їх можна лише під час весняної і осінньої міграцій.

Гуска сіра є достатньо великим птахом, вага дорослих особин коливається від 3 до 6 кілограмів. За забарвленням пір’я – подібна на домашніх гусей. Ці птахи кормляться здебільшого на суші, добре плавають і пірнають. Однак до пірнання вдаються лише під час линяння, коли випадають махові пір’я і птахи не можуть літати.

У місця гніздування сірі гуси прилітають доволі рано, коли ще водойми вкриті кригою і лежить сніг. Перших прилітних птахів доводилося спостерігати наприкінці другої декади лютого. Заселяють річкові заплави, озера, лимани, водосховища і стави з густими заростями надводної рослинності. Для влаштування гнізд обирають найбільш недоступні місця.

Гніздування сірих гусей на Яворівщині вперше зафіксоване нами, ще на початку 1990-х років на водосховищі «Гідровідвал», де трохи згодом був створений орнітологічний заказник місцевого значення «Чолгинський». Пізніше гніздуючих гусей почали відмічати на Завадівському (Грушівському) водосховищі. У 1996 році виводок цих птахів виявлено на озері «Нове», що на території військового полігону. Також надходили повідомлення про зустрічі сірих гусей у гніздовий період на Краковецькому ставі, а також на колишньому відстійнику гірничо-хімічного підприємства «Сірка», що біля села Воля Старицька. Пізніше цей вид почав гніздитися на затопленному сірчаному кар’єрі – «Яворівському озері».

Починаючи з 2009 року сірі гуси регулярно гніздяться на штучних водоймах (ставах) долини річки Верещиці, біля села Лелехівка та селища Івано-Франкове. Слід зазначити, що перший виводок цих птахів у долині р. Верещиці нами виявлений на одному із ставів господарства «Майдан», який входить в територію Яворівського національного природного парку.

Отже, на даний час гуска сіра є достатньо поширеним гніздовим видом на водоймах Яворівського району, чисельність її останніми роками помітно збільшилася.

Сергій Стельмах – науковий співробітник Яворівського НПП

 

65752698
Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.