Листи до редакції

Сплав байдаркою по річці Рата займає чільне місце серед туристичних маршрутів Львівщини. Фото

Відпочинок на річці нам асоціюється з рибалкою або споживанням страв у компанії. Те та інше залишилося нам після бідних 90-х. Часи змінюються та, не зважаючи на війну яка триває з 2014 року українці міняють свої вподобання – споживання страв частіше замінюється активним відпочинком в колі сім’ї або друзів.

Річка має щось в собі чарівне та заспокійливе. Коли ти перебуваєш саме на річці відчувається спокій, ти чуєш запахи, звуки і саму тишину.  І саме активний відпочинок на річці може бути одним з варіантів психологічного «розвантаження».

Львівщина багата на водойми

Варто додати, що територією Львівщини проходить Головний європейський вододіл :

Головний європейський вододіл – горбогірне пасмо, яке розділяє басейни річко Чорного та Балтійського морів. Саме на території Розточчя беруть початок 30 річок. Найбільші – Верещиця, Рата, Шкло, Добростанка.

Розточчя – це горбисте пасмо, яке простягається від Львова до Красніка (Польща) через Томашів. Ми його спостерігаємо по дорозі до Львова, коли їдемо через Крехів до Рави-Руської у Польщу. На території українського Розточчя розташовані такі відомі місця, як Крехівський монастир, джерело Діви Марії (Заглина), живописна та неповторна Жовква, база відпочинку та гірськолижний курорт у Майдані та багато, багато місць, в яких варто побувати. Хочу привернути увагу читача саме до невеликого гірського пасма одразу між Жовквою та Львовом – побуваючи там, ви відчуєте себе як у передгір’ї Карпат.

Річки, що впадають у Чорне море та починають свій шлях південніше Розточчя – бурхливі і не завжди підійдуть для сімейного відпочинку. З іншої – північної сторони пасма річка Західний Буг вирізняється виваженістю, спокоєм та неквапливістю – може запропонувати відпочиваючим гарні краєвиди.

Але якщо ми хочемо трішки екстріму? Такий «безпечний» варіант є у річки-притоки Західного Бугу – Рати

Річка Рата бере початок на території Польщі та протікає через Жовківщину, Сокальщину і впадає в Західний Буг поблизу Червонограда. Протяжність річки 76 кілометрів.

Річка звивиста та місцями заболочена. Ширина русла 15-20 метрів – тому коли дерево падає у річку воно перекриває частину протоки, утворюючи міні-острівки – і оминання саме таких перешкод  забезпечить вас невеликим «адреналіном» під час сплаву байдаркою.

 

Сплав байдаркою по Раті

Є три варіанти здійснити сплав. Перший – привезти її з собою. Це не дуже зручний спосіб, адже потрібно забезпечити транспортування байдарки. Другий – орендувати байдарку у місцевому спортивно-туристичному комплексі «Під дубом» у Великих Мостах. Вартість оренди 1 байдарки станом на червень 2022 року 80 гривень за годину. Цей варіант буде цікавим тим, хто хоче провести час на річці, але він не забезпечиться вас родзинками, які пропонує Рата.

І третій варіант – це взяти участь у колективному сплаві річкою Рата, яке організовує агентство водних прогулянок Водні походи UA. Довжина сплаву 14 кілометрів – від туристичного комплексу у Великих Мостах до с.Сілець. Вартість сплаву 650 гривень з особи. Тривалість 5-6 годин. З Сільця вас відвезуть назад на територію бази.

Якщо ви ніколи не плавали байдаркою, тоді вам варто буде потренуватися на невеликому плесі біля туристичної бази. В цьому вам допоможуть інструктори.

Повеслували?

Одразу у Великих Мостах Рата привітає вас безліччю зелені, особливо у червні будуть вирізнятися водяні лілії, які в цей період лише починають розквітати. Їхні довгі стеблі від дня сягають самого плеса і у воді вони ніби живі – течія річки постійно їх водить зі сторони в сторону. Складається враження, що хтось там внизу запрошує вас пропливати далі.

Пропливаючи під автомобільним мостом на дорозі Червоноград-Львів пасажири та водії навіть не підозрюють, яку красу проминули під собою.

Високі береги, різна ширина русла зумовлюють зміну пейзажів. На березі дбайливий господар громадить сіно, а поруч на звивистих берегах річки купаються діти. Після Великих Мостів вода стає прозорішою. Ви вслухаєтесь у звуки річки та у тишину.

Після короткого відпочинку знову у дорогу

Нас чекають невеликі пороги, де байдарку може розвернути. А також декілька перешкод у вигляді повалених дерев. На деяких ділянках байдарку треба буде штовхати або переносити – дно тверде кам’янисте.

І ми допливаємо до так званих «Бермудів» на Раті – русло річки повертає у вигляді підкови. На зовнішній частині русла у дірках високого берегу мешкають ластівки, з іншої сторони – піщаний пляж. Там ви можете зупинитися та поплавати

Подорож завершується у селі Сілець – після завантаження байдарок вас відвезуть назад у Великі Мости на територію відпочинкового комплексу.

Про організатора сплаву по Раті

«Сплавляємось найгарнішим маршрутом в регіоні, від Великих Мостів до села Сілець. Саме його неофіційно називають Львівською Амазонією. Вас чекає дика природа, різноманітний ландшафт, піщані кручі, виходи камінних порід, що утворюють мініперекати», – поділився засновник та керівник проекту «Водні походи UA» Олександр Балема.

Складність маршруту – середня, стане в нагоді досвід сплавів, туризму та спорту. Каяки двомісні, тож рекомендований формат чоловік/жінка. Підходить і для дітей від 5 років з досвідченими батьками. Бажане спорядження: одяг по погоді, а також додатковий, бо ризик намочитись є завжди, бажано мати при собі дощовик, рукавиці та гумове взуття.

Програма передбачає виїзд зі Львова о 9:00. До 10:00 прибуття в кемп в центрі міста Великі Мости. Далі підготовка до старту, видача спорядження, інструктаж. Довжина маршруту – 14 км, тривалість 4-5 год. Буде кілька зупинок для відпочинку і релаксу з чудовими краєвидами. На фініші чекатиме бус. Виїзд до 18:00. Вартість сплаву – 600 грн. Трансфер зі Львова в 2 сторони коштує 200-250 грн – в залежності від наповненості буса.

Набір учасників здійснюється до 21:00 кожного четверга. Деталі по телефону 0676597747 щодня після 18:00.

751394376
Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.