У Бернардинському дворику, біля церква Андрія, створили «зелену стіну» в рамках урбаністичного фестивалю Майстерня міста 2024.
Управління екології та природних ресурсів Львівської міської ради разом із садівниками Львова провели воркшоп з вертикального озеленення та висадки декоративного винограду Вічі, а ще організували екскурсії парками Львова.
«Під час акції ми висадили 5 саджанців декоративного винограду Вічі. Кожен із присутніх зміг долучитися до озеленення історичного дворика, за що ми дуже вдячні. Тепер будемо спостерігати за розвитком наших рослин», – кажуть в управлінні екології та природних ресурсів Львівської міської ради.
Також під час воркшопу організатори розповіли про різновиди та користь вертикального озеленення, розглянули приклади зелених стін у європейських країнах, а ще розвіяли міфи:
Міф 1. Через ліани на стінах у квартирах заведуться щурі і миші.
Проте по голих стінах та вентиляційних шахтах вони забираються не гірше, тож їхня поява це питання санітарії, а не озеленення.
Міф 2. Злодії будуть користуватися рослинами як підпорами.
Але і плющ, і виноград Вічі, і всі інші рослини занадто слабкі, щоб витримати вагу людини.
Міф 3. Зіпсується фасад.
Вусики рослин чіпляються лише за нерівності структури, не проникаючи всередину панелі або штукатурки.
Міф 4. Рослини «заберуться» в супутникові антени чи кондиціонери і виведуть їх з ладу.
Рослини оминають кондиціонери та не можуть причепитися до металевих, скляних та глазурованих поверхонь.
Міф 5. Виноград може вкоренитися в плитах балконів і зруйнувати їх.
Виноград прикріплюється вусиками або присосками за вже пошкоджені поверхні та готові тріщинки, адже йому так зручніше, проте зробити більшими він їх не зможе.
Міф 6. Моє вікно заросте і світу білого не побачу.
В’юнкі рослини не чіпляються за скло, але якщо вони будуть заважати вам на відкосах, їх завжди можна трохи підрізати навколо вікна.
Окрім розвіювання міфів в управлінні екології перерахували немалий список переваг “зелених стін”.
Також вертикальне озеленення має низку переваг:
– Рослини охороняють будівлі від перегріву, всмоктуючи вологу з ґрунту, вони знижують сирість фундаменту біля будинку;
– Фітостіни незамінні в умовах, коли ділянки землі дуже обмежені по площі;
– Зелені стіни забезпечують істотну економію електроенергії. Адже влітку захищають від перегріву, а взимку знижують втрату тепла та запобігають потраплянню холодного повітря всередину будівлі;
– Фітостіни також знижують рівень шуму, затримують пил та газові вихлопи, насичують навколишній простір киснем, створюють почуття комфорту, як фізичного, так і психологічного.
За словами працівників управління екології та природних ресурсів Львівської міської ради, «зелені стіни» не розповсюджені в Україні, бо озеленення стін ніяк не регламентоване Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах. Відтак ініціаторами створення «зелених стін» мають бути не комунальники, а самі мешканці. При цьому можна використовувати звичайний плющ, декоративний дівочий виноград чи виноград Вічі, квітучу ліану кампсис, гліцинію, гортензію черешкову.
Окрім висадок, у рамках Майстерні міста 2024 відбулись екскурсії парками Львова: «Піскові озера», «Погулянка», «Залізна Вода» та Замарстинівським парком.
«Направду екскурсії всюди пройшли з великим успіхом, у парки прийшло дуже багато людей. Навіть з інших районів міста люди з’їхались, їм все було цікаво і вони були в захваті від екскурсій.
Парки – це місця рекреації, де можна відпочити, відновити сили і перезавантажитися. Помітно, що саме зараз, у воєнний час, більше людей почало ходити до парків. Я думаю, що у зв’язку з постійною тривогою та стресом, люди почали більше звертати увагу і цікавитись природою. Відтак і ми зацікавлені у розвитку парків для потреб відвідувачів», – зазначила Оксана Луцко, заступниця начальника управління екології та природних ресурсів Львівської міської ради.