Листи до редакції

У Львові відбудеться круглий стіл про досвід першої хвилі переселення через російську агресію та реінтеграцію переселенців у 2014 році

Російсько-українська війна, що розпочалася в 2014 році, примусила мільйони українців та українок залишити свої домівки і шукати новий дім в безпечніших регіонах України. За оцінками, кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО) зросла з 1,3 мільйона в 2014-2015 роках до 4,6 мільйонів у 2022 році.

Кргул стіл по темі “Досвіди реiнтеграцiї у Львовi з 2014: круглий стiл-презентацiя проєкту “Життя з чистого аркуша” відбудеться  13/10 о 16:00 год. у Центрі міської історії центрально-східної Європи (м. Львів, вул.Академіка Богомольця, 6/2). Вхід на подію вільний, але потребує попередньої реєстрації.

На жаль, досвід першої хвилі вимушених переселенців не був належним чином задокументований і вивчений до початку повномасштабного вторгнення. Тому навесні 2022 року українське суспільство здебільшого виявилося не готовим до нової хвилі постраждалих. Щоб знайти більш ефективні алгоритми, методики та механізми реінтеграції нових мешканців/-ок у спільнотах і громадах, ми вирішили вивчити досвід тих, хто вже пройшов цей шлях.

На нашій події “Досвіди реiнтеграцiї у Львовi з 2014: круглий стiл-презентацiя проєкту “Життя з чистого аркуша” ми представимо результати 8 усно-історичних інтерв’ю з українцями та українками, які через анексію Криму та окупацію Донеччини і Луганщини в 2014-2015 роках були змушені переїхати до Львова. Як вдалося їм реінтегруватися в нових громадах? Які чинники найбільше допомогли їм знайти своє місце в цих громадах? І, головне, які інструменти можуть бути використані для побудови більш ефективної комунікації між новоприбулими і львів’янами?

Серед учасників нашого круглого столу будуть герої наших інтерв’ю, соціологи, дослідники та громадські активісти, які розвивають практики реінтеграції у Львові. Модеруватиме обговорення Наталя Отріщенко, кандидатка соціологічних наук і наукова співробітниця в Центрі міської історії Центрально-Східної Європи (Львів).

Учасники/-ці події:

  • Євгенія Нестерович — культурна менеджерка, редакторка, критикиня, письменниця, директорка ГО “Post Bellum – Україна”.
  • Леся Берездецька — соціологиня, культурна менеджерка, драматургиня. Займалася дослідницькою частиною проєкту “Життя з чистого аркуша”.
  • Ольга Донеччанка — поетеса, музикантка, авторка роману «Я так люблю життя». В минулому працювала в дитячому садочку в Краматорську та вчителькою фізики В Донецьку. У 2014 році сім’я Ольги змушена була виїхати з Донецька та перебратися до Краматорська, пізніше — до Львова.
  • Амет Ділявер огли Бекір — вчитель, засновник громадської організації “Арекет”, що займається захистом прав внутрішньо переміщених осіб, учасник проєкту. В 2014 року його сім’я покинула окупований півострів та оселилася у Дрогобичі. Згодом перебралися до Львова.
  • Катерина Птаха — відома львівська фотографка, учасниця проєкту. У 2014 році Катерина разом із сином з інвалідністю виїхала на останньому потязі з Луганська до Львова.

Проєкт “Життя з чистого аркуша: історії інтеграції” – це документальна збірка усно-історичних інтерв’ю з переселенцями, записаних ГО “Post Bellum – Україна”. Наша організація займається документуванням свідчень українських очевидців ключових подій XX-XXI століть. Ми розповідаємо історії боротьби з тоталітарними режимами та зміцнюємо суб’єктність кожної людини в історії. Ми прагнемо відновити та зберегти історичну пам’ять українського народу для нинішнього та майбутніх поколінь шляхом наповнення міжнародного онлайн-архіву www.memoryofnation.eu. Ми розповідаємо, документуємо та підсилюємо.

Проєкт “Життя з чистого аркуша: історії інтеграції” є частиною ініціативи “Culture Helps / Культура допомагає”, що підтримується Європейським Союзом у межах спеціального конкурсу пропозицій для підтримки українських переміщених осіб та українського культурного та креативного секторів. Проєкт реалізовується Іншою Освітою (UA) та zusa (DE).

ПРО НАС. Post Bellum-Україна була заснована у 2020 році з ініціативи сестринською організацією Post Bellum у Чехії та у партнерстві з Меморіальним музеєм тоталітарних режимів “Територія Терору”. Місія нашої організації – документувати свідчення українських очевидців ключових подій XX-XXI століть. Ми розповідаємо історії боротьби з тоталітарними режимами та зміцнюємо суб’єктність кожної людини в історії. Ми прагнемо відновити та зберегти історичну пам’ять українського народу для нинішнього та майбутніх поколінь шляхом наповнення міжнародного онлайн-архіву www.memoryofnation.eu. Усна історія та документальні фільми є потужними інструментами, які допоможуть ефективно протистояти російській пропаганді та сприятимуть руйнуванню їхніх наративів про Україну в нинішній російсько-українській війні. Ми розповідаємо, документуємо та підсилюємо.

Голос Сокальщини на GoogleNews