У Львові розпочались Дні реставрації, які триватимуть з 6 по 17 липня. Метою заходу є популяризація реставрації елементів історичних будівель (дверей, вікон), що сприятиме збереженню спадщини міста. Упродовж двох тижнів у Бернардинському дворику реставратори проводитимуть майстер-класи із відновлення історичних дверей та вікон. Окрім того, відбудеться серія екскурсій відновленими пам’ятками Львова. Організовує заходи ЛКП «Бюро спадщини».
Про це повідомили на сайті Львівської міської ради.
«Останні кілька років у Львові дуже активно почали розвиватися програми співфінансування реставрації старовинних історичних об’єктів. Йдеться про вікна, брами, балкони, зараз ми розглядаємо можливість співфінансування реставрації сходових кліток. Це теж є дуже складним процесом. Дуже часто виникає питання про те, яким чином все відбувається. Лише за цей рік ми плануємо відреставрувати 40 брам і 23 вікна. Якщо говорити про попередні роки, то ЛКП «Бюро спадщини» відреставрувало вже близько 90 брам.
Історія співфінансування реставрації у нас є завдяки компанії GIZ, яка свого часу започаткувала програму. Після того, як GIZ припинила реалізацію програми у Львові, Львівська міська рада прийняла рішення, що силами Бюро спадщини ця програма буде реалізовуватись надалі. Сьогодні ми бачимо, що колектив Бюро спадщини та реставратори показують дуже велику динаміку по реставраціях. Дуже тішить те, що сьогодні вже навіть є черга з тих, хто готовий реставрувати”, — зазначив заступник міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко.
Так, метою заходу є залучення мешканців та майстрів до процесу реставрації.
фото: Олександр Мазуренко
«Сьогодні мені пригадався 2012 рік, коли ми вперше робили альтанку для публічного показу реставрації елементів. Це було на пл. Ринок, коли було Євро-2012, ми хотіли привабити багато туристів, аби показати як у Львові реставрують окремі елементи. Тоді вдалось відреставрувати за два тижні не лише вікно і браму, а й кам’яні елементи — привернути увагу до культурної спадщини у Львові. Все це було за підтримки німецької бюро-технічної співпраці, яка вже, на жаль, закінчилась.
Колись у нас було багато реставраторів-учнів, які на сьогодні вже викладають. Ми так зросли за цей час, що тепер наші тодішні студенти тепер ведуть реставраційні роботи і навчають інших. Важлива мета, яку ми сьогодні переслідуємо — зацікавленість потенційних майстрів. Майстрів справді бракує, адже всі знають, як у Львові багато брам. Ми б хотіли, аби майстри, що займаються створенням нових брам та дверей, зацікавились цією програмою, спробували свої сили. До того ж, є багато мешканців, які згодні реставрувати”, — розповідає Лілія Онищенко, начальниця управління охорони історичного середовища.
Так, у Бернардинському дворику облаштували спеціальну альтанку, у якій в режимі реального часу можна спостерігати за процесом реставрації історичної дерев’яної брами та вікна. Побачити процес відновлення та отримати професійну консультацію фахівців щодо догляду цінної історичної столярки.
фото: Олександр Мазуренко
«Координуючи цю програму, ми отримуємо часто запит від мешканців про те, як правильно доглядати за вікнами і за брамами. А також є столяри, які хотіли би покращити свої навики і працювати над реставрацією. Тому ми і організовуємо майстер-класи, які будуть тривати у Львові до 17 липня. Кожного дня, окрім суботи та неділі, до 15 год. у Бернардинському дворику будуть наші майстри-реставратори, які зможуть надати консультацію як доглядати за вікнами та брамами.
Протягом цих двох тижнів ми реставруватимемо браму, що на вул. Князя Романа, 34, а також відзавтра ми розпочинаємо реставрацію вікна. Протягом цього часу плануємо організувати та показати охочим основні моменти реставрації”, — додав Павло Богайчик, директор ЛКП «Бюро спадщини».
Деталі на Facebook-сторінці Бюро спадщини та Insagram
фото: Олександр Мазуренко