Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Стабільна гривня – запорука розвитку економіки

Завдяки виваженим і узгодженим діям Нацбанку і уряду в квітні споживча інфляція сповільнилася до нуля в порівнянні з 0,3% в березні і по 0,2% – в лютому і січні. У річному вимірі інфляція склала всього 0,6%, що є рекордом останнього десятиліття. Цей показник, на думку голови НБУ Сергія Арбузова, дуже важливий для країни.
«Якщо люди впевнені, що їх гривневі заощадження не пропадуть в результаті інфляції, то і довіра до гривні посилюється. Ось чому для нас такий важливий цей показник. Звичайно, ніхто не застрахований від впливу негативних зовнішніх факторів або майбутніх неврожаїв, але утримувати інфляцію в межах 5-6% до 2014 року цілком реально», – вважає він.
На думку Сергія Арбузова, не зробить значного впливу на ціни виплати за вкладами колишнього Ощадбанку СРСР, що почалися з 1 червня. Адже сума соцвиплат до кінця року складає 6 мільярдів гривень, а це менше 1% від усієї грошової маси в Україну. Якщо інфляція і виросте, то не більше ніж на 0,2%. До того ж, в НБУ сподіваються, що частина одержувачів залишать свої кошти на депозитах в "Ощадбанку" під більш високий процент.
Відзначають в Нацбанку і поліпшення ситуації з платіжним балансом держави.
«У нинішньому році платіжний баланс, який безпосередньо впливає на формування обмінного курсу, демонструє стійку позитивну динаміку. У квітні профіцит зведеного платіжного балансу склав 508 млн. дол. проти 375 млн дол. профіциту в березні (зростання 35%) і дефіциту в 55 млн. дол. в лютому. При цьому в першому кварталі ми залучили 1,4 млрд дол. прямих іноземних інвестицій, тоді як у багатьох країнах взагалі спостерігався процес відтоку капіталу», – розповів Сергій Арбузов.
При цьому він категорично проти спроб зменшення дефіциту зовнішньої торгівлі за рахунок маніпуляцій з обмінним курсом.
«Я хотів би застерегти від «простих» рішень на зразок цього. У девальвації є і «зворотня» сторона – підвищення цін на імпортні енергоносії, збільшення зовнішньої боргового навантаження, посилення девальваційних очікувань, збільшення кредитного навантаження для власників валютних кредитів. Виходячи ж з нинішнього стану платіжного балансу ми вважаємо, що передумов для знецінення або зміцнення гривні немає», – говорить голова НБУ.
«З початку року ми спостерігали стабілізацію ситуації на валютному ринку. Подолати ажіотажний попит на валюту восени минулого року допомогло вимога пред’являти паспорт при обміні валюти. А те, чим нас довго лякали в ЗМІ – закриттям обмінних пунктів, появою «мінял», на перевірку виявилося не більше, ніж страшилками. До того ж у громадян з’явилася реальна альтернатива скупки доларів – це і золоті інвестиційні монети, і привабливі ставки по гривневих депозитах», – нагадав він.
Зараз головне завдання НБУ, за словами Сергія Арбузова, допомогти економіці країни оговтатися від кризи.
«У період уповільнення зростання ВВП ми «підживлюємо» економіку ресурсами для підтримки кредитування. Для цього ми вже тричі з початку року знижували ставку рефінансування і один раз облікову ставку – на 0,25 процентних пункти, даючи певний сигнал банкам знижувати ставки по кредитах. Крім цього, ми вивільнили значну частину коштів обов’язкових резервів з окремого рахунку, що дає банкам можливість гнучкого управління їх ліквідністю при реалізації їх кредитних стратегій. Ми і надалі маємо намір застосовувати заходи  щодо стимулювання економічного зростання за умови, що це не буде створювати загрозу для стабільності національної валюти», – запевняє керівник Національного банку.
 

Exit mobile version