Новини культури

Анатолій Покотюк – ювіляр!

Кожен з нас приходить на цей світ з якоюсь місією. І добре, коли відразу розпізнаємо, якою дорогою нам іти. Анатолій Покотюк ще з юних літ запам’ятав слова своєї тітки: «Не кожному, синку, вдається віднайти квітку своєї мрії, бо потребує вона важкої праці, недоспаних ночей, болючих роздумів і переживань. Але коли вже знайдеш свою мрію, станеш сильним і щасливим і горе буде півгорем, і людям приноситимеш радість».

В його житті так і сталося: митець знайшов свою, єдину дорогу, якою, не звертаючи, йде ось уже сорок років. Мистецьку освіту здобув в Івано-Франківському училищі. І вже тоді довів викладачам, що має хист до різьби по дереву: воно заграло в його руках. За дипломну роботу «На звільненій землі» юнаку присвоїли п’ятий розряд (найвищим був четвертий). За цю роботу і картинуінтарсію «Біла Тиса» молодого різьбяра відзначили двома бронзовими медалями ВДНГ. Потім було навчання у Львівському поліграфічному інституті ім. І. Федорова. Відомий журналіст В. Лапікура так писав про А. Покотюка: «Знак запитань серед мільйонів знаків окликів».

…Так розпочала розповідь про сокальського митця Руслана Антонюк, ведуча вечора, присвяченого 60річчю від дня народження Анатолія Покотюка. Присутні в залі районного Народного дому (а він був переповнений) ще раз підтвердили: митець має багато друзів. І вони того вечора не шкодували добрих слів для нього. Гості приїхали з Червонограда і Львова, Луцька і Києва, Чернігівщини і Польщі… Бо як сказав художник Володимир Козар, людину треба шанувати при житті, що мало у нас роблять. Так, Анатолій Стратонович – щаслива людина: чотири десятиліття він радує людей своїм мистецтвом. Його роботи нині є в експозиціях музеїв Києва, Польщі, Канади, США…, приватних колекціях визначних політиків, служителів церкви, космонавтів, артистів… Як відзначив Володимир Козар, митцю вдалось знайти форму Космосу. Це – поєднання матерії і духу. Його роботи з дерева – це одухотворений Космос, вільний, безмежний. А. Покотюк створив у Сокалі унікальний музей «Людина. Земля. Всесвіт». Сюди приїжджають здалека, щоб, як сказав праправнук Великого Кобзаря Микола Лисенко, зарядитися позитивною енергією, яка дає сили жити і творити. Унікальний і пантеон Богородиці, який створює сокальський митець. Коли людина відкриває себе перед Богом так, як А. Покотюк, то стає потрібною людям, робить цей світ кращим – відзначив єпископ Сокальсько-Жовківської єпархії Михаїл Колтун, який одним з перших вітав ювіляра, і побажав, щоб Всевишній дав йому нових сил до творчості. Його доповнив митрофорний протоієрей, настоятель церкви св. ап. Петра і Павла Ярослав Кащук: культура, мистецтво покликані оживити душу людини, зробити її добрішою, кращою. Він розповів як у радянські часи не міг знайти художника, який би намалював образ – в той час краще продавались картини з русалками. І тоді Бог скерував його до А. Покотюка. Відтоді стали співпрацювати, створили духовномистецьку фундацію.
Анатолій Покотюк створив такі цикли як «Людина. Земля. Всесвіт», «Всесвіт. Життя. Розум», «Т. Шевченко – апостол правди і світоч духу», «Свята Україна», «КиєвоМогилянська академія», «Під покровом Божої Матері», «Чудотворна сокальська Божа Мати», «Хай святиться ім’я твоє»… Вони справді гідні подиву, мають чудову ауру, заставляють нас задуматись про сенс життя. Такі роботи може створити тільки справжній митець, філософ. Людина є великою не через те, що має, чи чим є, а чим ділиться з людьми. Ці слова Івана Павла II нагадав головний редактор видавництва «Норбертінум» (м. Люблін, Польща) Пьотр Санетра, вітаючи ювіляра. Вітання від польських друзів також висловив депутат повітової ради м. Грубешів Збігнєв Долєцкі, а поетеса Станіслава Бурда зачитала свій вірш. А. Покотюк щедро ділиться з людьми своїми думками, роботами, постійно підкреслює особливу роль України у світових процесах. Його любов до Батьківщини, патріотизм видно у всіх роботах. Це відзначали, зокрема, голова Сокальської райдержадміністрації Микола Мисак, начальник обласного управління культури Львівської ОДА, народний артист України Сергій Бурко, голови районної ради Ігор Дацюк, міської – Богдан Зарічний. За вагомий внесок у розвиток культури, музейної справи, патріотизм А. Покотюк нагороджений почесними грамотами обласного управління культури Львівської ОДА, Сокальських райдержадміністрації та районної ради.

Ювіляра щиро вітали працівники Львівського музею історії релігії та червоноградського філіалу, голови Сокальської районної організації та міського осередку Союзу українок Ірина Мандрик та Надія Мельник, родичка з м. Локачі Лідія Гура. Було багато квітів, сувеніри, серед яких і роботи вихованців Терешківської школи для обдарованих дітей. Присутні подивились фільм про життя і творчість митця, почули щире захоплення його творчістю народної артистки України Ніни Матвієнко, яка побувала у музеї «Людина. Земля. Всесвіт», відгуки про роботи митця відомих людей, зокрема народного депутата України Ярослава Кендзьора, посла України у США Юрія Щербака та інших.

С. Бурко приїхав привітати ювіляра з відомим академічним камерним оркестром «Віртуози Львова», якому митець пророкував велике майбутнє. Львівські музиканти подарували ювіляру твориА. Моцарта та Й. Штрауса. Чудовий дует баяністів у складі Валентини Піскляк та Романа Козярського виконав «Старовинну галицьку пісню» та твір А. П’яццолли «Забуття», прекрасні ансамблі «Гармонія душі» та «Любисток» – українські пісні.

Перед нами відкрилась ще одна грань А. Покотюка – поетична. Його, сповнені філософського і релігійного змісту, поезії читали юні декламатори гімназії ім. О. Романіва. На честь ювіляра прозвучали вірші Захарія Гнідця, Володимира Полянчука, Любові Бенедишин.
На закінчення вечора зал дружно заспівав ювіляру «Многая літа».

Вечір, в організацію якого багато сил і душі вклала дружина, вірний друг і помічник митця Наталія Покотюк, вдався на славу.

Валентина БЛУДОВА.

Поради жінкам та дівчатам як досягти краси тіла та душі на сайті koxana.com.

 

Фото Ігоря Шибанова.

Голос Сокальщини на GoogleNews