Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Ансамбль “Княжий” з Белза – історія виникнення колективу

Хтось з визначних сказав, що співаючи, робимо своє життя сонячним і багатогранним. Й справді, хіба можна співати українську пісню без душі. Саме з душею співає ансамбль "Княжий" з княжого міста Белз.

Творчий колектив створено в 2010 році. Звання народний ансамбль носить з 2011-ого. Йому притаманні висока виконавська майстерність, оригінальна культура співу, постійний творчий пошук. Це досягається цілеспрямованою постійною працею керівника ансамблю Любові Плахтини та її вихованців над постановкою голосу, вивченням музичної грамоти, підбором репертуару тощо. Ансамбль має цікаві традиції, чудовий на цей час репертуар, гарні костюми, які до речі, придумують та шиють самі виконавці. Він відрізняється від інших колективів манерою співу, сюжетністю номерів, майстерним виконанням творів.

Керівник ансамблю – творча особистість, талановитий, працелюбний, натхненний педагогмузикант, невтомний ініціатор відродження національної культури  пісенних звичаїв, традицій, обрядів українського народу. А ще мудра наставниця, яка плекає таланти, працюючи директором Белзької музичної школи. Вона є тим джерелом, яке б'є творчою енергією, притягує до себе обдарованих людей, які люблять пісню. Старше покоління пам'ятає як величаво звучали "Думи, мої", коли на сцені міського чи районного народних домів співала хорова капела з Белза, створена на базі церковного хору церкви святого Миколая, що на Замочку. Та час вносить свої корективи: старше покоління відходить, потрібно його оновлювати. Залишились співати у ньому, в основному, вчителі Белзької музичної школи, які також становили кістяк ансамблю "Музична скриня" музичної школи, тож вирішили їх об'єднати. Так створився новий колектив з гарною назвою "Княжий". Запитую в художнього керівника, чому колективу дали саме таку назву?

– Ця назва вибрала нас сама,  розповідає пані Люба.  Адже Белз  це місто з цікавою історія. Воно було столицею князівства, центром воєводства, культурним та духовним центром, де переплелись культури трьох народів: українського, єврейського та польського. Тож назву колективу ми почерпнули звідти. Так сім років тому і з'явився ансамбль пісні та танцю "Княжий", який дебютував на фестивалі трьох культур "Белзька брама"  традиційним для нашого міста.

Тоді ми підготували пісенномузичний мікс, в основу якого лягли відомі на весь світ пісні та мелодії трьох народів. Наш виступ сподобався глядачам. І ми тішимося, що він має своїх шанувальників не тільки серед жителів княжого міста, але й інших населених пунктів Сокальщини, і навіть зза кордону.

Різнобарвний репертуар, яскраве, динамічне, гармонійне та ансамблеве звучання, колорит мелодій, обдаровані співаки та музиканти  ось ті складові, які упродовж багатьох років приваблюють усіх поціновувачів музичного мистецтва. Кожен музичний твір у їх виконанні звучить особливо, бо у "Княжого" своя манера виконання, свій стиль.

У колективі сім виконавців, ще шестеро здійснюють музичний супровід. Це талановиті люди, закохані у пісню, які згуртувалися в ім'я збереження й подальшого розквіту мистецтва. Бо ж кожен член ансамблю є яскравою особистістю, вносить у загальну творчу скарбницю свою мистецьку частку. Колектив  дружний та молодий. Наймолодшим учасником є викладач Белзької музичної школи Юлія Личко  солістка ансамблю, а найстаршою  Наталія Возняк.

Незмінний учасник колективу, ведуче сопрано  Анна Лис. Не так давно прийшли в ансамль Ольга та Галина Бубнії, які доповнили колектив своїми дзвінкими голосами та грою.

"У нас усі учасники ансамблю одержимі музикою та українською піснею. Ми як одна родина, підтримуємо один одного і допомагаємо. Наш незмінний акордеоніст  Олег Романець, нині служить в АТО. Нещодавно прийшов у відпустку, коли він дізнався, що "Княжий" має виступати у Сокалі, відклав свої справи і поїхав з нами",  продовжує Любов Плахтина.

Саме такі особистості спільно творять високе й одухотворене мистецтво. Учасників цього колективу об'єднує любов до пісні та єдина мета  зберігати, відновлювати, розвивати кращі традиції свого народу, княжого Белза. А в колективі, де всі однодумці, й проблеми, з якими зустрічаються усі народні колективи: де взяти транспорт, кошти на пальне, костюми, поїздки зза кордон… вирішують значно легше. Як каже пані Люба, з Божою поміччю знаходяться люди, яким небайдужі українська пісня, українська мова, княже місто… К. Стеценко писав: "Співайте частіше пісні, вчіть дітей цим пісням. Пісні нададуть вам сили, волі, одухотвореності і любові до того народу, якому ви служите, й до тої праці, до якої Вас поставила доля."

Концертна діяльність ансамблю насичена. Він бере участь в культурному житті регіону, активний організатор культурномистецьких заходів Сокальщини, щороку виступає на транскордонних зустрічах в Корчмині. Ансамбль бажаний гість на районних конкурсах, тематичних концертах. Його виступи користуються великою популярністю не тільки в районі, а за його межами. Він гідно представляв Сокальщину на сцені у сусідній Республіці Польща, де брав участь у фестивалі "Пісні про Розточа"  2013 рік, у святі обжинків у м. Ульхувек (Польща)  2015 рік. Також презентував народну творчість Белзщини на Першому національному каналі у програмі "Фолькmusic" Оксани Пекун, де народні колективи всієї України у пісні віддзеркалюють глибинні прадідівські традиції, обряди, багату культурну спадщину. "Княжий" виконував старовинну українську пісню "Летіла зозуля, сива сороката", яку їм наспівала Катерина Саноцька з с. Низи. Любов Плахтина вважає, що потрібно вже зараз докласти всіх зусиль, щоб зберегти українську народну пісню, не дати їй загинути, щоб потім її не відроджувати.

Творчий колектив не зупиняється на досягнутому, а поступово розвивається і досягає творчих злетів. В репертуарі  автентичні, народні українські пісні та сучасні твори кращих українських піснярів, зокрема, Євгена Рибчинського, Платона Майбороди, Володимира Івасюка… Вони виконують чимало творів поетів та композиторів Галичини, зокрема, Надії Галабурди з Тернополя, Євгена Заставного. Є пісня на слова сокальського поета, сл. п. Володимира Сірка та ін. Минулого року до репертуару додалась пісня "Журавлі", яку присвятили бійцям АТО. Ці твори складають домінуючу канву репертуару колективу, що увібрав в себе все найкраще, створене за минулий час і в теперішні дні.

Колектив "Княжого" постійно збагачує свій репертуар, шукає нові пісенні форми, радуючи глядачів чимось цікавим та неординарним. Як от літературно-музична композиція: "До тебе Господи, взиваю", так звану програмусповідь, яка складається лише з духовних творів. Оскільки ті краще звучать у чотириголоссі, тож вирішили підсилити ансамбль чоловічими голосами. Запросили колишнього директора Белзького народного дому Петра Сидора, працівника Львівської філії “Укртелекому” Олега Коберенка, вчителів місцевої школи. Вийшов камерний хор, який виконує акапельно духовні твори, якими можна заслухатись. Цю "сповідь" минулоріч почули жителі Домашева, Тяглова, Белза, а нещодавно й жителі міста над Бугом.

Нині учасники ансамблю готують нову програму до звітного концерту викладачів та учнів Белзької музичної школи. Думаю, що вони нас і на цей раз приємно вразять, бо як каже пані Люба, їм все вдається легко, бо співають на славу Божу, на славу України.

Любов ПУЗИЧ.

Exit mobile version