Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Щоб не втратити самих себе – потрібна підтримка держави

Відбулася традиційна нарада працівників культури району. На ній було підведено підсумки роботи культосвітніх закладів Сокальщини за 2012 рік, окреслено завдання на 2013ий. Велику групу працівників культури нагороджено грамотами та преміями.

Пропонуємо вашій увазі виступи з цієї наради.

Наталія ЯКУБИШИН, в. о. начальника відділу з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігій:
– У 2012 році мережа установ культури не змінилась: у нас працюють 83 Народні доми, 74 бібліотеки, 2 дитячі школи мистецтв, 1 музична школа.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України ХІІ сесія Сокальської районної ради VІ скликання прийняла рішення від 6 грудня 2012 р. №348 «Про затвердження переліку закладів культури базової мережі районного рівня». А це означає, що закріплено базову мережу закладів культури в районі: школи мистецтв, музичну школу, бібліотеки, Народні доми. Базову мережу Народних домів затверджують на своїх сесіях місцеві ради.

Найпомітнішими культурномистецькими заходами були: різдвяні святкування, День Злуки, Шевченкові дні, вечірреквієм «На Чорнобиль журавлі летіли», регіональний фестиваль дитячої та юнацької пісенної творчості «Мамині зіроньки», урочистості до 67ої річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні, транскордонна зустріч духовного єднання «УгнівДеніски», обласний фестиваль хореографічного мистецтва «Свитазівські притупи», етнофестиваль трьох культур «Белзька брама», урочистості з нагоди 21ої річниці Незалежності України, фестиваль української пісні «Золота октава», транскордонний діалог «КорчминСтаївка», районне свято селянки «Рідна пісня, свіжий хліб і селянський весь наш рід», фестиваль пісні «Сурми звитяги», захід до Дня пам’яті жертв голодоморів, свято Миколая. Відділ культури та туризму брав участь у реалізації обласних та регіональних програм.

В районі діє 23 народні та 1 зразковий колективи: 15 – в Народних домах району і 9 – в районному Народному домі. В 362 клубних формуваннях брали участь 4221 учасників. Охоплено всі жанри: вокальнохоровий, музичний, хореографічний, театральні колективи та любительські об’єднання. В порівнянні з 2011 роком збільшилось: вокальнохорових колективів – на 4, клубних формувань для дітей – на 5. Натомість поменшало хореографічних колективів – на 3, театральних – на 2, концертів професійних колективів – на 15, виставок декоративноприкладного мистецтва – на 10. Культурномасових заходів для дітей
було проведено на 60 більше.

За кошти органів місцевого самоврядування проведено капітальний ремонт фасадів Народних домів сіл Поториця та Добрячин, поточний ремонт фасадів Народних домів сіл Межиріччя та Бендюга, капітально відремонтовано підлогу у Народному домі с. Тартаків та дах – у Межиріччі і Глухові.

З метою організації якісного дозвілля молоді за спеціальні та спонсорські кошти придбали музичну апаратуру у Народні доми сіл Забужжя, Корчів, Савчин, Піддубне, Бендюга, Угринів, а також міста Угнів.

Є у нас і проблеми: встановлення опалення в приміщеннях установ культури, зношеність інвентаря (концертні крісла, сценічні костюми, музичні інструменти), відсутність у місцевих бюджетах фінансування для проведення поточних та капітальних ремонтів, брак штатних працівників (художній керівник, техпрацівник), зношеність та застарілість книжкових фондів бібліотек, відсутність у місцевих бюджетах фінансування на проведення культурномистецьких заходів, недостатність коштів на передплату фахових періодичних видань та мистецтвознавчої літератури, поповнення матеріальнотехнічної бази.

Основними напрямами діяльності на 2013 рік є: збереження мережі закладів культури та недопущення їх ліквідації або перепрофілювання; формування і підтримка позитивного іміджу установ культури; впровадження в практику роботи Народних домів та бібліотек найбільш ефективних форм і методів культурного обслуговування населення тощо.

Тетяна ЛОБОДА, директор Сокальської РЦБС:

– На Сокальщині працюють 92 бібліотечні спеціалісти. У минулому році троє з них отримали вищу бібліотечну освіту, ще троє здобувають професійну освіту. Бібліотеки обслуговують майже 42 тис. користувачів, серед яких 26 тис. дорослих, 6,5 тис. – юнацтво і 9 тис. – діти.

Робота РЦБС спрямовувалась на реалізацію загальнонаціональних, державних, обласних, районних, цільових та програм РЦБС «Книжкова канапа», «Літні перегони за книгами, або Інтернетканікули» та інформаційнопізнавального метапроекту «Читаю я, читаєш ти, читають всі»», акцій «Подаруй бібліотеці книгу», «Запиши в бібліотеку друзів», «Бібліотечний волонтер».

Суспільне та культурне значення бібліотек – це перш за все актуальність їх діяльності. Розуміння цього спонукає бібліотеки нашої системи щорічно брати активну участь у грантових проектах. І в минулому році бібліотекафілія с. Забужжя стала переможцем десятого раунду конкурсу співпраці бібліотек з місцевими громадами «Бібліотека – епіцентр громадських ініціатив» у рамках програми «Бібліоміст».

В ЦРБС на базі Інтернетцентру, в районній бібліотеці для дітей та бібліотекахфіліях сіл Забужжя, Поториця, смт. Жвирка, на базі пунктів вільного доступу до мережі Інтернет, відкрито пункти доступу громадян. Це інформаційні центри, де люди мають змогу отримати інформацію органів державної влади, дізнатись яким чином можна долучатись та впливати на законодавчий процес та отримати консультацію бібліотекарів щодо пошуку необхідної інформації. На базі цих пунктів (їх відкрили в 2011 році) розпочав роботу проект підтримки мігрантів нашого регіону. Наслідком цього стало відкриття, за сприяння представництва Всеукраїнського благодійного фонду «Запорука» у Львівській області, на базі районної бібліотеки для дітей, бібліотекфілій сіл Забужжя, Поториця, смт. Жвирка скайпцентрів. Тепер тут користувачі мають змогу не тільки поспілкуватися зі своїми рідними, які перебувають за кордоном, але й отримати підтримку психолога та консультацію юриста з питань міграції. Для бажаючих виїхати за кордон юрист фонду проводив правовий лікбез «Робота за кордоном: можливості та небезпека». Продовжує свою роботу просвітницький лекторій. Бібліотекарі районних бібліотек підготували матеріали про життєвий шлях та творчість А. Малишка, Х. Алчевської, Є. Гребінки, В. Яворівського, О. Назарука та інших письменників та поетів

На жаль, у 2012 році перестала діяти обласна Програма поповнення бібліотечних фондів та простежується тенденція до зменшення фінансування державних програм.

У 2012 році основна частина документів (66,7%) надійшла в бібліотеки РЦБС за районною Програмою поповнення бібліотечних фондів. В її рамках придбано 3,6 тис. книг на 72 тис. грн. та здійснено передплату періодичних видань на 35 тис. грн. Проте, у зв’язку із обмеженням платежів через казначейство, нині бібліотеки отримують лише районну газету «Голос з-над Бугу».

Вже другий рік бібліотеки одержують добірки книг від львівського Форуму книговидавців. Завдяки цим дарункам ми змогли в стислий термін відновити після пожежі бібліотечний фонд Стенятинської бібліотекифілії. За різними програмами та додатковими джерелами у 2012 році в бібліотеки системи надійшло 6,6 тис. книг, 1959 примірників періодики та 31 примірник аудіовізуальних документів. Кожна сільська бібліотека отримала в середньому по 6570 книг та по 5 назв газет та журналів, а окремі філії за рахунок коштів спонсорів додатково ще 47 назв періодики. Але у порівнянні з міжнародними стандартами в бібліотеки надійшло менше книг – в 4 рази та періодичних видань – в 10 разів.

Ольга МАМУЛАДЗЕ, директор районного Народного дому:

– Розбудова незалежної, демократичної правової держави потребує активізації зусиль, спрямованих на розвиток духовності, виховання патріотизму та поваги до історичної спадщини українського народу, утвердження в суспільній свідомості загальнолюдських цінностей. Саме для їх реалізації в Народних домах проводили культурнопросвітницькі заходи в напрямах національнопатріотичного виховання, сприяння утвердженню християнської моралі, обрядів, традицій, вихованню естетичної культури, розвитку творчих здібностей тощо. Найбільш успішно реалізовували: національнопатріотичне виховання в Народних домах сіл Хлівчани, Хоробрів, Сілець, Межиріччя; християнське – в Народних домах сіл Забужжя, Варяж, Теляж, Лучиці, Комарів, м. Угнів; естетичне – в Острові, Ільковичах, Перв’ятичах, Домашеві, м. Великі Мости, робота з дітьми та підлітками – в Завишні, Поториці, Боб’ятині.

Шість Народних домів стали переможцями обласного конкурсу на кращу виконавську майстерність художніх колективів, якість та змістовність репертуару, концертну діяльність серед закладів культури в сільській місцевості та в малих містах території, які визнані депресивними – с. Сілець (ІІ місце), села Завишень, Перв’ятичі, Реклинець, Ільковичі, м. Угнів (ІІІ місце). Кращі колективи Сокальщини стали учасниками міжнародних, обласних оглядів, конкурсів: міжнародного фестивалю «Белзька брама» – народний ансамбль пісні і музики «Заспів» (районний Народний дім), народний сімейний колектив Брезовських (м. Угнів), народний ансамбль пісні і музики «Княжий» (Белз), фольклорні колективи з Ульвівка, Жужелян, Угнова, Белза; міжрегіонального фестивалю дитячої пісенної творчості «Мамині зіроньки2012» – 6 лауреатів Сокальщини; регіонального конкурсу хореографії «Свитазівські притупи» – І місце народний етнографічний колектив «Бужани» (Ільковичі), ІІІ – зразковий колектив «Барвінок» (Скоморохи); обласного оглядуконкурсу драматичних колективів – молодіжний колектив «Над часом», ІІІ місце; обласного огляду ансамблів пісні і музики – «Росинка» м. Великі Мости, ІІІ премія; обласного огляду духових колективів – духовий оркестр районного Народного дому, ІІІ премія та ін.

На Сокальщині росте багато талановитих дітей. Учениця Белзької музичної школи Олена Кв’ятковська (викладач Наталія Карнаух) нагороджена дипломом ІІІ ст. в обласному конкурсівиставці образотворчого та прикладного мистецтва «Просто небилиці». Учень Великомостівської дитячої школи мистецтв Руслан Пахліванов (Роман Білецький) виборов диплом ІІ ст. на обласному оглядіконкурсі виконавців гри на духових інструментах (кларнет). Дипломами ІІІ ст. нагороджені учениці Великомостівської школи мистецтв Софія Сосновська (флейта, Ірина Хмелевська), та Ірина Ушак (бандура, Олена Цар), дипломами також нагороджені учні цієї школи Діана Вус (піаніно, Галина Разумовська), Ірина Рибіцька (гітара, Галина Манжура). Учень Сокальської школи мистецтв ім. В. Матюка Назар Куртяник (баян, Валентина Піскляк) став переможцем міжнародного конкурсу «Морська симфонія», який проходив у Болгарії, а також дипломантом міжнародного конкурсу баяністівакордеоністів у м. Перемишль (Польща). Учні цієї ж школи Марко Звір (Оксана Яник) нагороджений дипломом ІІ ст. за кращу хлопчачу роль у Всеукраїнському конкурсі дитячих театральних колективів «Казка в гаю», а Іван Демчук (Мирослава Михайлюк) – дипломом на конкурсі піаністів молодших класів.

Любов ПЛАХТИНА, директор Белзької дитячої музичної школи:

– Дитяча музична та дві школи мистецтв, які працюють на Сокальщині, є базою культури в нашому регіоні, в ній виховуються майбутні таланти, майбутній викладацький склад наших шкіл, працівники культури. Але, щоб наші заклади робили більший внесок у культуру, потрібна загальнодержавна програма. Знову починають лунати слова про оптимізацію галузі. І це після більш як двадцяти років незалежності нашої держави. Це неприпустимо.

П’ятеро випускників нашої школи здобувають вищу освіту у навчальних музичних закладах. Але постає питання: де вони працюватимуть, хто їх візьме на роботу? Звичайно, прийдуть до нас. Практично усі викладачі нашої школи закінчили нашу або Великомостівську музичні школи. Хотілося б, щоб вони мали де працювати, щоб працювали у нас. Свого часу у нас поскорочували чимало ставок, маємо, наприклад, одного концертмейстера, а цього замало. Говорю про це, бо такі проблеми є в більшості культосвітніх закладів. Так, є мораторій на закриття закладів культури до 2015 року, але що буде далі?

В нинішній час комп’ютеризації, Інтернету школи потребують нового інвентаря, нових музичних інструментів. Чи не сором, що декілька років тому ми не могли купити бандур, а придбали скрипки китайського виробництва? Хіба в Україні не можуть виготовляти скрипки? Мабуть, скоро і бандури робитимуть у Китаї, сопілки вже є. Це ж українські народні інструменти, на них виросли наші діди, батьки, ми. Чи не втрачаємо ми нашу ідентичність? Як будемо виховувати наших дітей? То є біда. В нас чудові діти, вони хочуть вчитися, працювати, виступати на різних конкурсах. Та чи буде так через десять років? Про це потрібно думати вже сьогодні.

Ольга ПІСНЯ, директор Народного дому с. Завишень:

– В 2011 році наш Народний дім відчинив свої двері після повної реконструкції. Тішимося, що працюємо в хороших умовах, в теплому, що дуже важливо, приміщенні. Нашою гордістю є два народні колективи – це хор «Хлібодар», керівники Богдан Кійко та Роман Козярський, та просвітницький колектив «Дивосвіт», яким керує Наталія Гнатюк. В нас також працюють вокальний ансамбль «Гармонія», дитячі, драматичний та гурток художнього слова, два молодіжні об’єднання – дебатний клуб «Інтелект» та інтелектуальний «Що? Де? Коли?». Пріоритетним напрямом є робота з молоддю та дітьми. Для цього впроваджуємо нові її форми. Так, у 2011 році започаткували святкування Дня студента. Це свято у нас прижилося, воно подобається молоді.

Проводимо багато вечорів відпочинку та вечорів для молоді. Молодіжні клуби провели анкетування, під час якого молодь висловила бажання, щоб дискотеки були тематичними. І ми їх провели: одну на День студента, другу – на новорічні свята. Молоді сподобалось. Так само до 70річчя створення УПА провели тематичне засідання «Жінки в історії України». Багато працює з молоддю інтелектуальний клуб: провів ігри «Щасливий випадок», «Що? Де? Коли?». Влітку влаштували ребус на асфальті, в якому взяли участь менші діти. Їм сподобалось. І в цьому році ми продовжимо роботу з молоддю і дітьми, працюватимемо над її новими формами.

Матеріал підготувала Валентина БЛУДОВА.

Фото автора.

Exit mobile version