Необхідною передумовою функціонування сучасного глобалізованого суспільства є вільний доступ до актуальної інформації.
Однак майже 67 відсотків українців не мають змоги регулярно користуватися Інтернетом. Більшість із них – це мешканці невеликих населених пунктів, які не мають необхідних техніки та навичок. Завданням сучасних бібліотек є праця над подоланням інформаційної нерівності. Наша бібліотека надає жителям села безкоштовний онлайн-доступ та можливості навчання, а також розширює спектр послуг і коло відвідувачів, що сприяє соціальноекономічному розвитку регіону. Ще однією незвичною функцією бібліотеки є грантовий менеджмент, скерований на додаткове залучення коштів як для потреб книгозбірні, так і для громади.
У своїй роботі керуємось девізом «Успіху досягають ті бібліотеки, в яких не тільки визнана необхідність пошуку додаткових джерел фінансування, а здійснюється в цьому напрямі активна та спланована професійна діяльність».
Бібліотека співпрацює з Опільською сільською радою, Народним домом, Забузькою школою, церквою арх. Михаїла, дитячим садком «Малятко», Всеукраїнським фондом «Запорука», районною Асоціацією інвалідів. Зокрема, місцевим школі та дитячому садку надаємо матеріал для проведення масових заходів, допомагаємо складати сценарії, проводимо різноманітні заходи.
Постійним партнером у проведенні масових заходів бібліотеки є Народний дім, а бібліотека стала його інформаційною основою.
Наша бібліотека бере постійну участь у різноманітних грантах та конкурсах. Зокрема, у проектах «Покращення іміджу бібліотеки через поповнення фондів», «Залучення молоді до здорового способу життя, розвиток футболу в регіоні», «Волонтерство у бібліотеці», «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», конкурсі «Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурнопросвітницької роботи з дітьми та молоддю», обласних і районних конкурсах та проектах. У 2011 році бібліотека стала переможцем другого раунду конкурсу в рамках програми «Бібліоміст» «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» і отримала три комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет, принтер та сканер.
Діяльність бібліотеки і її партнерів спрямована на соціальну інтеграцію осіб з обмеженими можливостями, людей з малозабезпечених сімей та соціальних сиріт в суспільстві, надання їм та членам їх сімей доступу до світових інформаційних ресурсів, допомоги в оволодінні ними комп'ютерної техніки. Під час проведення «круглого столу» в Сокальській районній Асоціації інвалідів спільно з представниками органів місцевого самоврядування оприлюднили таку статистику: майже 45 інвалідів стали учасниками творчого колективу, який утворений в Народному домі с. Забужжя; 55 осіб, серед яких представники влади, ЗМІ, громадських організацій, 115 осіб з цільової групи і майже 800 осіб взяли участь у «круглих столах», зустрічах із владою та концертах, поставлених силами інвалідів, Народного дому та бібліотеки с. Забужжя; 55 представників місцевої громади стали постійними волонтерами для розвитку творчого колективу та подальшої допомоги і підтримки дітей та молоді з особливими потребами.
Під час реалізації проекту «Організація творчого колективу за участі молоді та дітей з особливими потребами на основі Народного дому с. Забужжя» ми проводили багато заходів – це відзначення державних свят, творчі огляди, зустрічі, літературні читання тощо. У рамках проекту придбали ноутбук, шафу для одягу, столи та крісла для Народного дому. Програма «Бібліоміст», як уже згадувала, забезпечила бібліотеку трьома комп’ютерами, принтером та сканером. Районна рада профінансувала доступ до мережі та постійну оплату за нього. Це дозволило навчати, проводити тренінги для місцевих дітей і молоді, а також інвалідів. Для них проводилась «Школа лідера». Позитивним результатом також є розвиток волонтерства, лідерства та благодійництва серед місцевих школярів. Велику роботу проводять у нас волонтери Максим Черній, сестри Іванна та Ірина Полюшинські, Ольга Коляда, Володимир Власюк, Максим Мисюта, Любомир Шакіров, Олеся Козла, Олена Яник; матеріальну підтримку надає місцевий підприємець Володимир Даньчак. Проект завершився. Головне те, що люди здружилися, стали більш життєрадісними і щасливими. Позитивним є те, що в Народному домі створено комфортні умови для відвідувачів та людей з обмеженими можливостями – побудований зручний пандус, працюють волонтери…
Нині ми працюємо над проектом «Промінь надії». Він тільки розпочався, але вже є перші результати: 18 дітей з малозабезпечених сімей виявили бажання брати участь у навчальних тренінгах та семінарах, проанкетовані щодо рівня їх розвитку, з урахуванням цього утворені групи. В рамках проекту займаємось з ними і групою дітей (35 осіб), батьки яких працюють за кордоном. З партне•ром бібліотеки – Всеукраїнським Благодійним Фондом «Запорука» та Сокальською районною Асоціацією інвалідів (голова Оксана Кононова) підготували спеціальні тренінги з психологом, які допоможуть дітям надолужити згаяне у спілкуванні з батьками. Вищезазначений фонд надає юридичну допомогу з обох боків кордону.
Світлана КОЛЯДА, завідувач бібліотекифілії с. Забужжя.