Напередодні 200-ліття від дня народження Т. Г. Шевченка кореспондент газети звернулася до сокальчан зі запитаннями: ким він є для них, які вірші Кобзаря знають на пам’ять, що у його творчості їм подобається найбільше? Ось що вони відповіли:
Ганна ЛУКОВЕЦЬКА, жителька м. Сокаль:
– Тарас Григорович Шевченко для мене, насамперед, людина з великої літери, яка прославила Україну, її мову на цілий світ. Адже його твори перекладені багатьма мовами світу. Він співець українського народу, який боровся з несправедливістю, захищав бідних кріпаків, висміював поміщиків та самодержавство. Мріяв, коли «…на оновленій землі.// Врага не буде, супостата,// А буде син, і буде мати, // І будуть люди на землі»… Ще з шкільної програми пам’ятаю вірші: «Мені тринадцятий минало», «Заповіт», «І золотої, й дорогої»… І нині «Кобзар» у нас в родині на почесному місці. Разом з доньками раз у раз перечитуємо, бо кожен його полум’яний рядок западає у душу. Шевченко для українців є символом народної волі, тому його ім’я, його твори пам’ятатимуть завжди. І скільки б не минало століть, думаю, Шевченка читатимуть й гідно вшановуватимуть його пам’ять.
Остап СИДОРЯК, житель с. Борятин:
– Шевченка знаю ще змалку. Про нього мені розповідала мама. У неділю, коли не було роботи, витягувала старовинний «Кобзар», казала, що у ньому треба черпати мудрість. Ненька знала напам’ять декілька Шевченкових віршів. Мені вони припали до душі. Можливо, через те вишитий портрет Т. Г. Шевченка нині висить на стіні біля образів і прикрашає мою світлицю… Тринадцятилітня моя внучка Марта також знає багато віршів Шевченка. Зокрема, твір «Розрита могила». Для мене великий Кобзар є провідником українського народу, який закликає підніматися з колін. І нині народ не хоче жити у тій державі, яку нам нав’язують сусіди зі Сходу. Ми хочемо жити у вільній державі, яку заповідав Шевченко: «І мене в сім’ї великій, // В сім’ї вольній, новій, // Не забудьте пом’янути// Не злим тихим словом». Однак вважаю, що покладати квіти до підніжжя поета мають право лише ті, хто достойний цього.
Ігор ДАНЮК, член ЛМО «Колос», житель смт. Жвирка:
– Шевченко – поет, митець, проте не Бог, він – проста людина, як і ми з вами. Однак талановита й обдарована, яка своїми віршами будила людей до дії, закликала не коритися обставинам, кликала на боротьбу за краще майбутнє. Я поважаю його як людину, яка пройшла нелегку життєву стежину, пережила кріпацтво, 10 років солдатської муш-три, заборону писати і малювати… Це для митця рівносильно смерті. Але в душі у нього була любов до простих українців, до духу своєї нації та рідної землі, що не раз омивалася сльозами і була під гнітом не одних катів, які заздрили даній Богом її красі, величі та вірі у нього. Шевченко возвеличував простих українців у своїх творах, розповідав про їхню важку долю. Кожна мама й тато мають не тільки самі усвідомлювати велич душі Шевченка, але й вкладати його любов у власні серця та серця своїх дітей. Я скажу рядками власного вірша: «До Шевченка – всі дороги відкриті,// Мов до храму віри і душі.// І кожен вправі себе ним зцілити –// Хто завмер поміж чвар і брехні».
Шевченко, де б не був, думкою линув на Україну, бо жив нею, марив нею. В його серці завжди палахкотів вогонь любові до України, яку він виливав у своїх полум’яних рядках.
Галина КРАВЧУК-ЛИМИЧ, вчитель української мови, жителька м. Сокаль:
– З дитинства люблю вірші Т. Г. Шевченка. Вдома був старенький «Кобзар», який став для мене настільною книжкою. Багато Шевченкових творів знаю на пам’ять. Вважаю, що для українців Шевченко – пророк, який передбачив майбутнє України. Хіба не влучними до нинішніх подій є такі рядки: «Доборолась Україна// До самого краю:// Гірше ляха свої
діти// Її розпинають.»?
Кредом для мене стали Шевченкові слова: «Борітеся – поборете, // Вам Бог помагає!» Це якраз буремні його слова. Це заклик не коритися і підніматися до боротьби. Дуже люблю «Тополю». Часто перечитую твір «Кавказ». Уривки з цього твору мої учні вчили на пам’ять. Вони були дуже здивовані, що рядки Шевченка легко запам’ятовуються. Слова – близькі серцю, проймають до глибини душі. Недарма колись за «Кобзарем» діти вивчали українську мову. Шевченко був, є і буде з нами. Його слова завжди актуальні… Минають століття, проте час не розділяє нас з Шевченком.
Зоряна ШТИКАЛО, жителька м. Сокаль:
– Т. Г. Шевченко – видатний громадський діяч, митець, поет і просто неординарна особистість. Для нашого народу – це людина, яка зуміла відкрити сутність нашої нації. Так дарував Бог і так склалися обставини, що понині його поезія, творчий доробок змушує нас задуматися, хто ми є, усвідомити свою сутність. Вчить нас бути справжнім громадянином суспільства і патріотом. Це проходить червоною ниткою через всю його творчість. Власне, воно виражене у таких рядках: «Я так її, я так люблю // Мою Україну убогу,// Що проклену святого Бога, // За неї душу погублю!» Відоме послання поета, глибоке за своїм змістом, яке відкриває нам Шевченка, як пророка нашої нації: «І мертвим, і живим, і ненарожденним землякам моїм в Украйні і не в Украйні моє дружнєє посланіє». Ці слова нині торкаються найпотаємніших струн кожного українця. Пробуджують у нас почуття громадянина й відповідальності за долю країни у призмі останніх подій. Так і хочеться сказати: «Схаменіться! Будьте люди, // Бо лихо вам буде!// Розкуються незабаром// Заковані люди.//Настане суд, заговорять // І Дніпро і гори!// І поте-че сторіками// Кров у синє море// Дітей ваших»…
* * *
Великого Кобзаря та його однойменну книгу ми знаємо з раннього дитинства. Про нього розповідала мама та навчали у школі. Його твори торкаються різних сфер суспільства, він зумів заглянути з далекого минулого у наше сьогодення. А яка у нього лірика! Мабуть, жоден поет не присвятив стільки творів жінці та матері, як Шевченко. Чого вартi його «Катерина», «Лілея», «Причинна», «Тополя»!..
Поет Шевченко – глибоко символічний. Він вийшов за рамки свого часу і набув всесвітнього значення. Його можна поставити поряд з такими поетами і митцями, як Петрарка, Данте, Пушкін, Гете… Та перш за все він закликав любити свою Батьківщину.
На мою думку, кожне покоління для себе відкриває у його віршах щось нове. Тому його твори є актуальними у всі часи…
Записала Любов ПУЗИЧ.